Data modyfikacji:

Nvidia GeForce Experience – co to jest?

GeForce Experience to pecetowa aplikacja przeznaczona dla właścicieli kart graficznych firmy Nvidia. Pozwala ona między innymi na automatyczne pobieranie najnowszych sterowników, optymalizację ustawień w grach, a także rejestrować materiały wideo z rozgrywki. Dowiedz się zatem, czy warto zainstalować ten program.

geforce experience

Nvidia pozostaje od wielu lat niekwestionowanym liderem na rynku kart graficznych (GPU) dla komputerów stacjonarnych i laptopów. Firma co roku wprowadza do sklepów wiele nowych układów o różnej mocy, które skierowane są dla wszystkich grup odbiorców, od przeciętnych posiadaczy pecetów po entuzjastów gier i technologii z bardzo głębokimi kieszeniami. Jeżeli interesuje cię elektroniczna rozrywka lub po prostu kupiłeś solidny komputer do pracy, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że korzystasz z GPU producenta. Oznacza to również, że możesz skorzystać z oprogramowania Nvidia GeForce Experience. Czym ono jest jednak tak naprawdę?

Nvidia GeForce Experience – co to?

GeForce Experience to aplikacja dostarczona przez Nvidię, która ma za zadanie pomóc właścicielom GPU firmy w zarządzeniu poszczególnymi opcjami układu, a także modyfikowaniu ustawieniami graficznych w grach. Poza tym, posiada ona szereg dodatkowych funkcji, o których wspominamy poniżej. Zaznaczmy, że instalacja programu nie jest obowiązkowa. Uruchamia się on automatycznie przy każdym starcie systemu operacyjnego i działa w tle innych procesów.

Panel sterowania Nvidia a Nvidia GeForce Experience – jaka jest różnica?

Po opublikowaniu pierwszej wersji Nvidia GeForce Experience wśród konsumentów pojawiło się pewne zdziwienie i konsternacja, bowiem w systemie operacyjnym domyślnie wraz ze sterownikami GPU instaluje się też tradycyjnie tzw. Panel sterowania Nvidia. Z jego poziomu mamy dostęp do najważniejszych opcji karty graficznej, w tym np. zmiany rozdzielczości. Aplikacja GeForce Experience służy jednak przede wszystkim graczom i jak zaznaczyliśmy, nie przyda się osobom, których nie interesuje zabawa w wirtualnych światach. 

Jak zainstalować GeForce Experience?

Aplikację ściągamy osobno lub wraz ze sterownikami graficznymi wprost z oficjalnej strony Nvidii. Aby skorzystać z programu, musimy stworzyć konto Nvidia, podając nazwę użytkownika oraz adres e-mail, dzięki temu nasze ustawienia zostaną zapamiętane.

Funkcje GeForce Experience

Poniżej przedstawiliśmy wszystkie kluczowe funkcje programu GeForce Experience.

Automatyczna aktualizacja sterowników graficznych 

Przydatna opcja, za sprawą której program automatycznie będzie pobierał oraz instalował najnowsze wersje sterowników graficznych Nvidia tuż po tym, jak zostały oficjalnie opublikowane. Nie musimy więc więcej zajmować się ręczną aktualizacją driverów. Większość graczy wie, że pełnią one naprawdę ważną rolę w przypadku najnowszych gier, bowiem potrafią znacząco zwiększyć jej wydajność.

Profile ustawień i optymalizacja gier w GeForce Experience 

To najprawdopodobniej najbardziej przydatna i lubiana funkcja GeForce Experience. Aplikacja wykrywa automatycznie zainstalowane na pecie gry, a następnie w oparciu o konfigurację sprzętową oraz dane zebrane w bazie danych, sugeruje optymalne ustawienia graficzne, które mają zagwarantować jak najprzyjemniejszą zabawę. Użytkownik może od razu zgodzić się z sugestiami programu lub samodzielnie, bez potrzeby uruchamiania tytułu, zmienić odpowiadające mu opcje. 

Nakładka systemowa i Nvidia ShadowPlay

Program dodaje specjalną nakładkę w menu uruchamianym po naciśnięciu skrótu klawiaturowego (domyślnie alt + z). Z jego poziomu zrobimy zrzut ekranu, włączymy filtr (oczy poniżej), a także skorzystamy z Nvidia ShadowPlay. Pod nazwą tą kryje się funkcja rejestrowania klipów wideo z rozgrywki. 

Podczas korzystania z Shadow Play możemy też robić krótkie klipy z naszymi imponującymi osiągnięciami w grze, ponieważ program cały czas nagrywa w tle ostatnie 30 sekund zabawy. Po wykonaniu fantastycznego headshota w strzelance lub przejechaniu linii mety w rekordowym czasie, wystarczy tylko wcisnąć przycisk i otrzymujemy idealną wideo-powtórkę naszego wyczynu. Program zapisuje wideo w maksymalnej rozdzielczości 8K, przy 30 klatkach na sekundę oraz w 4K w 60 klatkach. Klipy zapiszemy też w formie plików GIF, którymi znacznie łatwiej dzielić się w mediach społecznościowych.

GeForce Experience pozwala też na bezpośrednie transmitowanie gier na żywo w serwisach takich jak Facebook Live, Twitch lub YouTube. Oprogramowanie wspiera przy tym obsługę kamery wideo oraz mikrofonu streamera.

Filtry graficzne w grach – Nvidia Freestyle

Opcja ta pozwala na stosowanie podczas rozgrywki specjalnych filtrów obrazu, pozwalających globalnie zmienić wygląd gry. Z ich pomocą obniżymy np. saturację kolorów, wyostrzamy niektóre barwy lub podkręcimy kontrast. Zmiany nie wpływają na płynność rozgrywki, ale filtry zastosowujemy tylko w wybranych tytułach, ich pełna lista znajduje się w tym miejscu. 

Ansel

Funkcja, która umożliwia robienie imponujących zrzutów ekranu w grze, w tym panoramicznych screenów rejestrujących obraz w promieniu 360 stopni. Użytkownik otrzymuje tu pokaźny zestaw narzędzi do modyfikowania grafiki, w tym duży zestaw filtrów, a także możliwość podbijania rozdzielczości pliku (nawet do 33-krotności 1080p). Obrazy zapiszemy tutaj nawet w plikach w formacie Raw.

Autor: Michał Kułakowski