Data modyfikacji:

Gears 5 na PC i Xbox One. Recenzja, jak grać, wymagania sprzętowe i wydania

Zastanawiacie się, czy warto zagrać w najnowszą odsłonę Gears of War? A może posiadacie już swój egzemplarz, lecz nie radzicie sobie w walce z przeciwnikami? Poniższy tekst rozwieje wszystkie wasze wątpliwości.
gears 5

Czy warto zagrać w Gears 5?

Zdecydowanie tak, aczkolwiek skłamałbym, gdybym napisał, że z ogromną niecierpliwością wyczekiwałem premiery najnowszej odsłony Gears of War. Czwarta odsłona delikatnie rozczarowała mnie pod względem kampanii (głównie jej pierwsza połowa), dlatego nie miałem wielkich oczekiwać, co do „piątki”.
Jakie było moje zdziwienie, kiedy po chwili spędzonej z nową grą studia The Coalition, nie mogłem się od niej oderwać. Producent wyciągnął wnioski z poprzedniej części i tym razem od początku postawił na dynamiczną oraz mroczną opowieść o walce z Szarańczą. 

Gears 5 jest zdecydowanie najbardziej rozbudowaną i zróżnicowaną odsłoną cyklu. Bohaterowie co rozdział skaczą pomiędzy najróżniejszymi lokacjami porozrzucanymi na planecie Sera. W jednym momencie zwiedzany lodowate jaskinie, żeby za moment przenieść się na czerwoną pustynię w sam środek potężnej burzy piaskowej.

Fabuła jest stosunkowo prosta, ale w przypadku tej serii nie stanowi to wielkiego problemu. Zadaniem bohaterów jest ponowne uruchomienie Młota Świtu, który będzie w stanie rozprawić się z armią wroga. Drugim z istotnych wątków jest odkrycie prawdy kryjącej się za tajemniczymi wizjami Kaitz.
Największą siłą marki od zawsze były kreacje bohaterów. W Gears 5 udało się podtrzymać tę tradycję. Postacie są mocno przerysowane, ale idealnie wpasowują się w przesiąkniętą testosteronem konwencję gry. Pojawiają się starzy znajomi (Marcus nadal rządzi!), ale po drodze poznajemy też nowych, równie ciekawych wojowników. Słuchanie dialogów prowadzonych pomiędzy postaciami sprawia mnóstwo frajdy.

Przeczytaj także: Blackhout: Hong Kong. Planszówka dla lubiących wyzwania

Tryby wieloosobowe także stoją na bardzo wysokim poziomie. Po ukończeniu kampanii, na graczy czeka szereg sieciowych wyzwań, które mogą zapewnić rozgrywkę na setki godzin. Jeżeli lubicie dynamiczne i brutalne strzelanki, to Gears 5 obowiązkowo powinno trafić na waszą półkę.

Jak grać w Gears 5 – porady ogólne

 • Walka w Gears 5 – jeżeli gracie na wyższych poziomach trudności, to Gears 5 potrafi zajść za skórkę. Podczas walk z przeciwnikami musicie pamiętać o kilku rzeczach, bo w przeciwnym razie możecie mieć problemy z ukończeniem niektórych etapów.
Podstawową zasadą w grze jest bycie w ciągłym ruchu i sprytne ukrywanie się za osłonami. Bez tego żaden wojownik nie będzie w stanie przetrwać na polu bitwy dłużej, niż kilkanaście sekund. Warto jak najszybciej opanować umiejętne przeskakiwanie pomiędzy jedną osłoną a drugą. Przyda to się w późniejszych rozdziałach, kiedy będziecie musieli stawić czoła silniejszym oponentom.

Jeżeli nie macie w pobliżu żadnej osłony, koniecznie korzystajcie z przewrotów. Aktywujecie je podwójnym (bardzo szybkim) wciśnięciem przycisku odpowiedzialnego za bieganie. Przewroty doskonale sprawdzają się podczas konfrontacji z przeciwnikami korzystającymi w pazurów lub broni białej. Udany „fikołek” umożliwia również uniknięcie kul.
 • Przeładowanie broni w Gears 5 – podobnie jak w poprzednich częściach, w Gears 5 pojawiło się tzw. aktywne przeładowanie. Jednorazowe wciśnięcie przycisku odpowiedzialnego za przeładowanie broni sprawi, że postać będzie mozolnie wymieniać magazynek. 
Jeżeli w odpowiednim momencie ponownie wciśnięcie ten sam klawisz, aktywujecie szybkie przeładowanie. Funkcja bywa przydatna również z innego powodu – po jej wykonaniu przez kilka sekund broń otrzymuje power-upa zwiększającego moc wystrzeliwanych pocisków.

 • Leczenie w Gears 5 – w grze brakuje apteczek, przez co nie można uleczyć się w trudnych chwilach. Zdrowie regeneruje się automatycznie po kilku sekundach. Na szczęście, po powaleniu przez przeciwnika nie musicie kontynuować rozgrywki od ostatniego checkpointa. 
Kiedy wasza postać padnie na kolana, przesuwajcie się w stronę kompana i wciskajcie szybko klawisz wyświetlony na ekranie. W ten sposób przedłużycie swój żywot i prawdopodobnie zostaniecie „wskrzeszeni” przez innego gracza lub bohatera sterowanego przez komputer.
 • Eksploracja z pomocą łodzi - w piątej odsłonie serii po raz pierwszy pojawiły się otwarte lokacje. Do zwiedzania rozległych map służy specjalna łódź. Obsługa pojazdu jest banalnie prosta, dlatego nie wymaga żadnego tłumaczenia.

W misjach z łodzią gracze otrzymują ogromną swobodę działania. Sami zdecydujecie, czy chcecie od razu dotrzeć do misji głównej, czy po drodze zaliczyć zadania poboczne. Polecam to drugie rozwiązanie, ponieważ w ten sposób uzyskacie ulepszenia do Jacka oraz zdobędziecie wszystkie znajdźki.

Lokacje dotyczące side questów są ukryte i musicie znaleźć je sami. Najczęściej miejscówki z zadaniem znajdują się na brzegach map. Wystarczy dokładnie przejechać przy krawędziach, żeby odblokować dostęp do nowych miejscówek.
 • Dron Jack – podczas rozgrywki przez cały czas towarzyszyć wam będzie latający robocik, którego rola w grze jest naprawdę spora. Z pomocą Jacka uzyskacie dostęp do wielu komputerów lub otworzycie drzwi zamknięte na elektroniczny zamek.
Jack przydaje się również podczas wymiany ognia z przeciwnikami – może pełnić funkcje drona bojowego lub obronnego. Twórcy dali możliwość zdobywania nowych funkcji dla robota, a także ulepszania już tych odblokowanych. Umiejętności drona podzielono na trzy kategorie – szturm, wsparcie i pasywne.

Te ostatnie wpływają na to, jak Jack zachowuje się na polu bitwy bez naszej ingerencji. W przypadku zdolności szturmowych, to gracze decydują o tym, czy robot zaatakują wrogów śmiercionośnymi pułapkami rażącymi prądem czy przejmie kontrolę nad ich umysłami. Z kolei drzewko Wsparcia zapewnia graczowi tymczasową nieśmiertelność bądź niewidzialność.

Dokładnie rozglądajcie się po lokacjach w celu znalezienia komponentów potrzebnych do ulepszeń Jacka. W późniejszych etapach jego umiejętności mogą okazać się niezwykle cenne. Jeśli natomiast rozlokujecie komponenty w zdolności, z których nie korzystacie, za pomocą jednego przycisku możecie wyzerować wszystkie ulepszenia, aby jeszcze raz skonfigurować drona.
 • Multiplayer w Gears 5 – twórcy przygotowali aż kilka trybów wieloosobowych, w których gracze walczą ze sobą lub wspólnie wybijają przeciwników sterowanych przez komputer. Nie ma sensu opisywać każdego z trybów, ponieważ producent w jasny sposób wyjaśnił w grze ich zasady.
Podobnie jak w kampanii single player, cały czas bądźcie w ruchu. Gears 5 nie jest grą, w której opłacalne jest kampienie. Mapy zostały skonstruowane w taki sposób, że bardzo łatwo zajść innego gracza od tyłu. Jeżeli będziecie ciągle atakować z tej samej pozycji, to szybko inni użytkownicy rozgryzą waszą taktykę.

Przez cały czas miejcie przy sobie strzelbę. Ten rodzaj broni doskonale sprawdza się na bliskich odległościach, dzięki czemu niejednokrotnie może uratować was z opresji.

Gears 5 – dostępne edycje gry

Gears 5 trafiło do sprzedaży w trzech edycjach, które różnią się ceną oraz zawartością. Microsoft przygotował następującą ofertę:

Edycja Standardowa Gears 5 – to wydanie gry pozbawione jest jakichkolwiek bonusów. Decydując  się na standardowe wydania, otrzymacie wyłącznie płytę z grą.
Edycja Ultimate Gears 5 – oprócz płyty z grą, w zestawienie znajduje się kilka ciekawych dodatków. Każdy z graczy posiadający wydanie Ultimate otrzyma pakiet bonusowych postaci, trzydziestodniowe Wzmocnienie w trybach sieciowych oraz zestaw bohaterów z filmu Terminator Dark Fate. W tym przypadku egzemplarz trzeba kupić przed 16 września.
Edycja Kolekcjonerska Gears 5 – w dużym kolekcjonerskim pudełku umieszczono latającą replikę Jacka w formie drona, którym można sterować, steelboka na płytę z grą oraz kilka innych fizycznych dodatków. Niestety to wydanie nie jest dostępne w sprzedaży na ternie Polski.

Na jakim komputerze zagracie w Gears 5?

Gears 5 na PC – minimalne wymagania sprzętowe:

 • procesor: Intel Core i3/AMD FX-6000
 • pamięć RAM: 8 GB
 • karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 760/3 GB Radeon R9 280 lub lepsza
 • miejsce na dysku: ok. 66 GB
 • system operacyjny: Windows 7/8.1/10 (64-bit)

Gears 5 na PC – rekomendowane wymagania sprzętowe:

 • procesor: Intel Core i5/AMD Ryzen 3
 • pamięć RAM: 8 GB
 • karta graficzna: 4 GB GeForce GTX 970/Radeon RX 570 lub lepsza
 • miejsce na dysku: ok. 66 GB
 • system operacyjny: Windows 10 (64-bit)
Autor: Łukasz Morawski