Data publikacji:

F1 2020. Recenzja i poradnik do gry

Grom sportowym wydawanym z roku na rok często zarzuca się powtarzalność i zbyt małe zmiany w stosunku do poprzedniej odsłony. Doświadczone studio Codemasters Software parę razy również wpadło w tę pułapkę, lecz nie przy okazji premiery nowej odsłony swojej sztandarowej serii. Tytuł wprowadził sporo nowości oraz rozwinął część znanych fanom serii mechanik. Jeżeli kręcą was wyścigi na licencji Formuły 1, to zdecydowanie powinniście zainteresować się F1 2020. Dlaczego? Odpowiedź znajdziecie w dalszej części tekstu.

f1 2020

Czy warto zagrać w F1 2020?

Dawniej nie byłem wielkim fanem Formuły 1, ponieważ nie widziałem nic ciekawego w zabawnie wyglądających bolidach oraz przeraźliwie długich czasach trwania wyścigów. Dopiero, kiedy było mi dane zagrać dłużej w grę F1 2016, zrozumiałem, jak bardzo byłem w błędzie. Wystarczyło spędzić z dziełem Codemasters kilka godzin, żeby docenić piękno tego sportu.

Od tamtej pory regularnie sprawdzam kolejne odsłony cyklu, które za każdym razem dostarczały mi podobnych wrażeń. Czuć jednak było, że twórcy mocno zwolnili z rozwojem marki i ta powoli zaczyna zamieniać się w kolejną FIFĘ – niby wszystko jest dobrze, ale brakuje jakichś większych różnic pomiędzy edycjami. Jeżeli odnosiliście podobne wrażenie, co ja, to zdecydowanie powinniście zagrać w tegoroczną część. Producent tym razem wziął się w garść i wprowadził szereg nowości, na jakie warto było czekać.

Zdecydowanie największym novum jest wprowadzenie kolejnego rodzaju kariery o nazwie „Mój Zespół”. W tym przypadku gracze nie tylko muszą ścigać się na torach, ale także zarządzać całym zespołem. Zabawa zaczyna się od ustalenia warstwy wizualnej teamu (emblematy, kolory bolidów, kombinezonów, itp.), a następnie trzeba podpisać pierwsze, wiążące, kontrakty. W trybie tym na użytkowników czeka masa nowych wyzwań, wywiadów z mediami i inwestycji, które nie zawsze mogą okazać się być trafione.

Wielu graczy z pewnością ucieszy też to, że do F1 2020 powróci możliwość gry na podzielonym ekranie dla dwóch graczy. Ostatni raz było to możliwe w wydaniu z 2014 roku na poprzedniej generacji konsol. Brak split screenu był bolesny dla miłośników wyścigów, dlatego znowu można wspólnie ze znajomymi rywalizować na najważniejszych torach z całego świata.

Rozgrywka w dalszym stopniu daje mnóstwo satysfakcji – zwłaszcza, że twórcy przygotowali jeszcze więcej opcji dostosowania poziomu gry do własnych preferencji. Dzięki temu przy produkcji będą doskonale bawić się profesjonaliści grający na kierownicy, jak i nowicjusze, chcący pojeździć sobie bolidami dla przyjemności. F1 2020 jest grą dosłownie dla każdego.

F1 2020 to doskonała gra wyścigowa, będąca pozycją obowiązkową dla wszystkich miłośników motoryzacji. Codemasters Software zadbało o to, aby oprawa wizualna gry oraz jej klimat jak najwierniej odtwarzały atmosferę towarzyszącą temu sportowi. Czuć to zwłaszcza podczas oglądania powtórek – są one zrealizowane na tak wysokim poziomie, że momentami ciężko odróżnić je od autentycznych telewizyjnych audycji. Zdecydowanie polecam!

Sprawdź również recenzję gry GRID od studia Codemasters Software.

F1 2020 – poradnik dla początkujących

Czym jest F1 ESports?

Studio Codemasters Software w tej edycji gry położylo jeszcze większy nacisk na rozgrywki e-sportowe. W zakładce tej znajdziecie dostęp do najważniejszych obecnie wydarzeń oraz nagrań profesjonalnych graczy, walczących o pokaźne nagrody. Jeśli więc interesujecie się elektronicznymi mistrzowstwami, to koniecznie regularnie odwiedzajcie zakładkę F1 ESports, żeby być na bieżąco.

Tryb Swobodny dla nowicjuszy, czyli jak grać bez wyrywania włosów z głowy

Jak już wcześniej pisałem, twórcy zadbali o to, aby ich produkt mógł sprawiać przyjemność nawet graczom, nie mającym na co dzień zbyt wiele wspólnego z grami wyścigowymi. W tym celu został wprowadzony tryb Swobodny, umożliwiający maksymalne ułatwienie rozgrywki. Z jego pomocą możecie włączyć wspomaganie sterowania, polegające na tym, że bolid automatycznie poprawia swoją pozycję na torze, gdy zaczniecie tracić nad nim równowagę.

Ponadto macie możliwość ustalenia siły wspomagania hamulca – przy wybraniu opcji „Wysoki” pojazd za każdym razem dostosuje prędkość do zakrętów, dzięki czemu nie wypadniecie z trasy i będziecie mogli kontynuować wyścig bez żadnych przeszkód.

Bardzo przydatnym systemem dla początkujących graczy jest też „Automatyczny powrót na tor”. Wypadnięcie z trasy w F1 2020 na wyższych poziomach trudności zazwyczaj oznacza koniec wyścigu. Powrót na tor jest na tyle czasochłonny, że kontynuowanie zawodów nie ma większego sensu, ponieważ i tak nie dogonicie już oponentów.

Dzięki systemowi automatycznego powrotu, zaraz po wjechaniu na trawę, zostaniecie przeteleportowani w celu kontynuowania jazdy. Nie tylko gra ustawi was w bezpiecznej pozycji, ale także zrobi to w trybie jazdy, więc nie będziecie tracić czasu na rozpędzanie maszyny.

Jeśli podczas jazdy macie problem z wyczuciem momentu zdejmowania nogi z gazu, to obowiązkowo włączcie „dynamiczną linię wyścigową”. Za pomocą prostych znaczników określi ona, kiedy powinniście mocno zwolnić, bo w przeciwnym razie nie zmieścicie się w zakręcie.

Ciekawą funkcją jest też „Wspomaganie DRS”. System ten polega na tym, że podczas jazdy na prostym odcinku możecie aktywować większe przyspieszenie, poprzez zmniejszenie oporu powietrza. Jest to idealne rozwiązanie do wyprzedzania oponentów, bez obawy o kolizję. Normalnie DRS trzeba włączać ręcznie, lecz jeśli macie aktywowane wspomaganie, to gra będzie to robić automatycznie.

Oczywiście nie musicie włączać wszystkich wspomagaczy na raz – wtedy gra mogłaby być zbyt prosta, przez co nie sprawiałaby wam przyjemności. Wybierzcie tylko te opcje, które faktycznie uważacie za konieczne do komfortowej zabawy.

Tryb Standardowy dla bardziej doświadczonych użytkowników

W trybie Standardowym pojawia się jeszcze więcej opcji dostosowania gry do własnych preferencji. W tym przypadku nie musicie nawet bawić się w przełączanie poszczególnych zakładek, ponieważ twórcy przygotowali kilka wariantów „Umiejętności jazdy”.

Macie do wyboru styl rozgrywki dostosowany do graczy Początkujących, Amatorów, Doświadczonych, Profesjonalnych oraz Elity. Ta ostatnia opcja sprawdza się wyłącznie podczas grania na kierownicy. Nowym użytkownikom zalecam dwa pierwsze warianty.

Pamiętajcie o trybie przewijania

Podczas jazdy w F1 2020 trzeba przez cały czas być czujnym. Nawet najmniejszy błąd może kosztować was spadnięciem na niższą pozycję w tabeli lub poważne zniszczenie bolidu. Najgorsze są natomiast wpadki zaliczone podczas ostatniego okrążenia.

Jeżeli lubicie zaliczać zawody na pierwszym miejscu i nie chcecie powtarzać ich za każdym razem kiedy popełnicie błąd, to pamiętajcie o możliwości korzystania z trybu przewijania. Dzięki niemu macie możliwość cofnięcia czasu o kilkanaście sekund. W ten sposób możecie lepiej przygotować się do trudnego zakrętu czy ustawić na torze w taki sposób, żeby inny kierowca nie spowodował z wami kolizji.

F1 2020 na PC – minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i3-2130 3.4 GHz / AMD FX-4300 3.8 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 1 GB GeForce GT 640 / Radeon HD 7750 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 80 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)

F1 2020 na PC – rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5-9600K 3.7 GHz / AMD Ryzen 5 2600X 3.6 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 6 GB GeForce GTX 1660 Ti / 8 GB Radeon RX 590 lub lepsza
  • Miejsca na dysku: 80 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Grę do testów dostarczyła firma Koch Media Poland, za co serdecznie dziękuję!

Autor: Łukasz Morawski