Data publikacji:

Division Rivals w FIFIE 22. Wszystkie zmiany w porównaniu do poprzedniej edycji

Electronic Arts cały czas rozwija popularny tryb FIFA Ultimate Team, dostosowując się do potrzeb graczy. Czy jednak zmiany wprowadzone w tegorocznych rozgrywkach Division Rivals są słuszne? Sprawdźcie, co nowego zaproponowali nam twórcy FIFA 22.

Polecamy: FIFA 22 na PS5 i XSX. Seria wskoczyła na nowy poziom

division rivals FIFA 22

Czym jest Division Rivals?

Jest to jeden z trybów zabawy, jaki znajdziemy w FIFA 22 Ultimate Team. Polega on na rozgrywkach sieciowych opartych o system rankingowy. Gracze na podstawie swojego wyniku przesuwają się do przodu po drabince, bądź spadają do wcześniej osiągniętych punktów kontrolnych, które w tej odsłonie są nowością. Wcześniej po serii przegranych meczów, użytkownicy byli cofani do poprzednich lig, co znacząco spowalniało progres.

W meczach biorą udział drużyny zbudowane przez graczy na potrzeby trybu FUT. Żeby lepiej radzić sobie na boisku, trzeba zdobywać nowe karty z lepszymi zawodnikami – żeby takowe otrzymać, należy m.in. przekraczać kolejne progi w Division Rivals. Po osiągnięciu istotnych checkpointów lub punktów przełomowych, użytkownicy otrzymują nagrody w postaci różnych paczek z piłkarzami oraz monetami FUT, za które można kupować wybranych przez siebie sportowców.

System awansów w Division Rivals w FIFA 22

Jak już wcześniej pisałem, w tegorocznej odsłonie FIFY po raz pierwszy zastosowano system drabinkowy w trybie Division Rivals. Profesjonalni gracze mogą być z tego powodu średnio zadowoleni, ponieważ zdecydowanie promuje on osoby o nieco mniejszych umiejętnościach. Wynika to z faktu, że w FIFA 22 po serii przegranych meczów nie cofamy się do poprzedniej ligi, tylko ostatniego punktu kontrolnego. Dzięki temu nie trzeba od początku rozgrywać wielu spotkań, żeby nadrobić przegrane mecze. Za sprawą nowego systemu znacznie łatwiej jest zdobyć kolejne paczki, ponieważ wpadają one znacznie częściej, niż w poprzednich edycjach gry.

Każdy z graczy rozpoczyna zabawę od Ligi 10 i następnie musi wygrać kilka meczów, żeby awansować do Ligi 9. Rozgrywka została podzielona na kilka etapów, z czego część jest premiowana nagrodami tygodniowymi. Po wygranych spotkaniach gracze przesuwają się do przodu o jeden etap do przodu. Zwycięstwo w kolejnym spotkaniu rozpocznie serię wygranych, w trakcie której można przeskoczyć o dwa etapy do przodu, co znacznie przyspieszy proces awansowania do wyższych lig.

Jeśli w czasie trwania serii zwycięstw gracze przegrają lub zremisują, proces ten zostaje przerwany, a użytkownicy muszą liczyć się z konsekwencjami – na szczęście tym razem niezbyt bolesnymi. Porażka w spotkaniu z innym graczem oznacza spadek o jeden etap. Chyba, że akurat gracz przebywa w punkcie kontrolnym, to zachowuje swoją pozycję. Jeśli natomiast chodzi o remis, to w tym przypadku gracze pozostają na tym samym etapie, co przed rozpoczęciem meczu – niezależnie, czy jest to checkpoint czy nie.

W trakcie rozgrywek ligowych na poszczególnych etapach można uzyskać od dwóch do trzech rang dających dostęp do nagród tygodniowych. W zależności od tego, na jakim etapie rozgrywki jesteście, prezentami są punkty umiejętności oraz paczki z rzadkimi zawodnikami, złote paczki piłkarzy premium, mieszane paczki piłkarzy, paczki elektrum prime, itp. Oczywiście im wyższa liga, tym więcej trzeba wygrać spotkań, żeby uzyskać nową rangę. W przypadku Ligi 10 jest ich zaledwie kilka, natomiast w Lidze 1 trzeba sobie naprawdę bardzo dobrze radzić, żeby otrzymać prezenty z Rangi I.

Jak i kiedy można odebrać nagrody w Division Rivals?

Twórcy FIFA 22 ponownie zdecydowali się na wprowadzenie systemu rozdawania nagród, w którym nie dostajemy od razu paczek po ich zdobyciu. Oznacza to, że przez tydzień gracze muszą korzystać z dostępności piłkarzy znajdujących się obecnie w ich talii. Ma to zachęcić użytkowników do częstszego grania w celu wyrobienia umiejętności, ponieważ te na pewno się przydadzą, kiedy awansujemy dosyć słabym teamem do wyższych lig. Oczywiście kolejnym powodem jest również zwrócenie uwagi na możliwość kupna paczek za prawdziwe pieniądze, bez konieczności czekania na odebranie nagród. Te z kolei wręczane są graczom w każdy czwartek około godziny 10:00.

Ile trwa sezon Division Rivals w FIFIE 22?

Warto pamiętać o tym, że sezony Division Rivals są co jakiś czas restartowane. Dzięki temu osoby, które dotrą do najwyższej ligi, ponownie będą mogły zdobywać nowe karty oraz śledzić swój postęp – system nie cofa ich jednak do samego początku, tylko do poprzedniej ligi. Sezony zazwyczaj trwają tyle samo co rozgrywki FUT, co przekłada się na mniej więcej sześć tygodni zabawy.

Liga Elitarna w Division Rivals w FIFA 22

EA Sports doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że niektórzy gracze radzą sobie o wiele lepiej od innych, przez co tryb Division Rivals nie sprawia im zbyt dużych problemów. Kiedy taki użytkownik dotrze do finału Ligi 1, to nie kończy zabawy, tylko może przeskoczyć do całkowitej nowości w serii, czyli Ligi Elitarnej.

Tutaj postępy opierają się już na rankingach punktów umiejętności, dzięki czemu podczas spotkań dobierani są użytkownicy na równie wysokim poziomie. W Lidze Elitarnej oczywiście można odblokować najlepsze nagrody, które nie są dostępne dla pozostałych osób. Dodatkowym wyróżnieniem jest to, że aż dwustu graczy z całego świata będzie widniało w globalnym rankingu gry FIFA 22.

Punkty przełomowe w Division Rivals w FIFA 22

W tegorocznej wersji Division Rivals twórcy udostępnili również punkty przełomowe dające dostęp do wartościowych paczek z zawodnikami. Żeby je otrzymać trzeba tylko rozgrywać mecze w ciągu jednego sezonu. Na koniec podliczane są wszystkie spotkania (zarówno wygrane, jak i przegrane oraz zremisowane) i na tej podstawie rozdawane są prezenty – żeby otrzymać najlepszą paczkę trzeba mieć ukończonych dziewięćdziesiąt spotkań. Nagrody dostępne są także za sześćdziesiąt i trzydzieści meczów.

Autor: Łukasz Morawski