Data modyfikacji:

Daymare: 1998. Recenzja, poradnik i wymagania sprzętowe

Dzieło Invader Studios początkowo tworzone było jako fanowski projekt o nazwie Resident Evil 2 Reborn. Tytuł miał odtwarzać wydarzenia z drugiej odsłony popularnej serii Capcomu, lecz zapowiedź oficjalnego remake’u zniwelowała te ambitne plany.

Produkcja zmieniła nazwę, a twórcy wprowadzili szereg zmian w fabule. Czy Daymare: 1998 jest ciekawą grą, czy tylko marną kopią Residenta? O tym przekonacie się z dalszej części artykułu.

daymare 1998

Czy warto zagrać w Daymare: 1998?

Wersja pecetowa Daymare: 1998 zadebiutowała w 2019 roku, dlatego część fanów survival horrorów z pewnością zdążyła już zapoznać się z tym tytułem. Jeśli natomiast gracie na konsoli PlayStation 4 lub Xbox One, to możecie również w końcu sprawdzić tę produkcję na swojej ulubionej platformie.

Daymare: 1998 w skrócie można opisać jako budżetowy odpowiednik ostatnich remake’ów Resident Evil 2 i 3. Pod względem gameplayu, gra Invader Studios praktycznie nie odbiega od tego, co można znaleźć w dziełach Capcomu. Oczywiście jakość wykonania stoi na sporo niższym poziomie, ale musicie brać pod uwagę fakt, że za grę odpowiada małe niezależne studio z ograniczonym zapleczem finansowym.

Sprawdź także: Resident evil 2 recenzja

Jako fan tego typu produkcji, przy grze bawiłem się naprawdę dobrze. Gęsty klimat towarzyszył opowieści od samego początku i utrzymywał się aż do finału. Rozgrywka bywa niekiedy wymagająca, co tylko dodawało jej pikanterii.

Na plus zasługuje także oprawa wizualna, która prezentuje się naprawdę nieźle – lokacje są zrealizowane na wysokim poziomie, ograniczone oświetlenie umiejętnie buduje mroczną atmosferę, a modele zombiaków potrafią przyprawić o gęsią skórkę.

Daymare: 1998 – poradnik dla początkujących

  • Stan zdrowia bohatera - co jakiś czas sprawdzajcie poziom zdrowia, ponieważ może się okazać, że kolejny atak przeciwnika doprowadzi was do śmierci. Jeśli macie dostęp do przedmiotów leczniczych, to od razu z nich skorzystajcie. Gdyby natomiast wasz ekwipunek był pusty, za wszelką cenę starajcie się unikać kontaktów w zombiakami.
  • Amunicja do broni - w Daymare: 1998 każdy nabój trzeba cenić jak sztabkę złota. Jeśli nie ma takiej konieczności, to nie strzelajcie do przeciwników. Zazwyczaj najlepszym sposobem na przetrwanie jest uniknięcie konfrontacji i przebiegnięcie obok przeciwników. Jeśli jednak jesteście zmuszeni do otwarcia ognia, koniecznie celujcie w głowę – jest to najsłabszy punkt oponentów, dzięki czemu szybciej powalicie ich na ziemię.
  • Eksploracja mapy - nie przeczesujcie lokacji w pośpiechu, ponieważ może to się dla was źle skończyć. Do każdego nowego pomieszczenia wchodźcie powoli, a będąc jeszcze w drzwiach, najpierw rozejrzyjcie się, czy w pobliżu nie czeka na was żadne zagrożenie. Oprócz tego sprawdzajcie wszystkie kąty, biurka i zwłoki w poszukiwaniu amunicji lub innych wartościowych przedmiotów, które ułatwią wam zabawę i popchną fabułę do przodu.
  • Zarządzanie ekwipunkiem - ekwipunek w Daymare: 1998 jest mocno ograniczony, dlatego regularnie sprawdzajcie jego zawartość. Wiele przedmiotów (np. amunicja) można ze sobą łączyć – w ten sposób zdobędziecie wolny slot na nowe elementy, jakie znajdziecie podczas eksploracji mapy. Możecie też wyrzucać niepotrzebne w danym momencie rzeczy, żeby zabrać je z powrotem, gdy zajdzie taka konieczność.

Daymare: 1998 na PC – minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5-4460 2.7 GHz / AMD FX-6300 3.5 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 760 / Radeon R7 260X lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 23 GB
  • System operacyjny: Windows 7/8/10 (64-bit)

Daymare: 1998 na PC – rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i7-3770 3.4 GHz / AMD FX-9590 4.7 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 3 GB GeForce GTX 1060 / 4 GB Radeon RX 480 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 23 GB
  • System operacyjny: Windows 7/8/10 (64-bit)
Grę do testów dostarczyła firma PR-Outreach, za co serdecznie dziękuję!
Autor: Łukasz Morawski