Data publikacji:

Jakie chłodzenie procesora? O czym pamiętać?

Odpowiednia wentylacja komputera to podstawa, która gwarantuje mu długie i skuteczne działanie. Oczywiście najważniejszym elementem w całej tej układance jest procesor, który gwarantuje moc obliczeniową i zarządza całym komputerem. Pozostaje przy tym stosunkowo wrażliwy na wszelkie zmiany temperatury, przez co odpowiednie chłodzenie jest niezbędne.

chłodzenie procesora

Nie popełniaj tych błędów!

Przed zakupem nowego chłodzenia procesora przede wszystkim powinniśmy dokładnie przeanalizować nasze potrzeby i możliwości. Najważniejsze jest wybranie chłodzenia kompatybilnego z naszym procesorem. Różne procesory mają bowiem różnie rozmieszczone otwory montażowe oraz odległości socketu od chociażby kości RAM, przez co nie każdej wielkości chłodzenie uda nam się zamontować w naszym komputerze. Istotnym elementem jest również współczynnik TDP, który określa ilość ciepła produkowanego przez procesor. Chłodzenie powinno posiadać większy współczynnik TDP, by w ten sposób w pełni odprowadzać powstające ciepło.

Odpowiedni materiał i technologia to podstawa chłodzenia procesora

Wybierając chłodzenie, musimy brać pod uwagę możliwości technologiczne, jakie oferują producenci. Na rynku znajdziemy chłodzenia aluminiowe, aluminiowo-miedziane, niklowo-miedziane, które działają pasywnie lub aktywnie. Chłodzenie aluminiowe to jedno z najtańszych rozwiązań, które często spotykamy w tańszych radiatorach. Sprawdzą się one w wielu przypadkach, jednak dużo lepszą efektywnością odznaczają się rozwiązania aluminiowo i niklowo miedziane.

Miedź dużo lepiej przewodzi, przez co idealnie sprawdza się przy bardzo wydajnych lub podkręconych procesorach. Chłodzenia niklowane natomiast to rozwiązanie dla lubiących estetyczny wygląd oraz odporność na lata użytkowania. W rezultacie czego chłodzenie działa latami, nie utleniając się i nie tracąc na jakości i wyglądzie.

Wybór aktywnego lub pasywnego chłodzenia również ma ogromne znaczenie. Chłodzenie aktywne to takie, które oprócz chłodnicy posiada również wentylator umożliwiający cyrkulację powietrza. Dzięki temu jest o wiele wydajniejsze, a sama chłodnica może być mniejsza. W przypadku pasywnych rozwiązań stawia się na jak największe radiatory, które mogą w pełni oddać temperaturę. Dwuwieżowe rozwiązania to natomiast konstrukcje, które stawiają na dwa wentylatory podzielone radiatorem. Jest to jedno z najbardziej wydajnych rozwiązań, przeznaczone dla najbardziej wymagających.

Moc cieczy

Alternatywą dla chłodzenia powietrznego jest chłodzenie wodne. Opiera się ono na zestawie chłodnicy z wentylatorami, zestawu przewodów oraz pompie odpowiedzialnej za cyrkulacje płynu. Jest to rozwiązanie stosunkowo ciche, a dzięki zastosowaniu technologii RGB bardzo mocno efektowne. Dodatkowo chłodzenie wodne pozwala na połączenie chłodzenia procesora i grafiki w jeden obieg, co zwiększa ogólną wydajność podczas pracy. Oczywiście niezbędne będzie zastosowanie większej obudowy, która pomieści tak duży zestaw, jednak plusy, jakie się z tym wiążą, w zupełności rekompensują wydatki.  

Chłodzenie CPU - podsumowanie

To, jakie rozwiązanie wybierzemy, jest jednak bardzo mocno uwarunkowane indywidualnymi potrzebami i możliwościami sprzętowymi. Nie mniej jednak, wybierając jakiekolwiek chłodzenie procesora, powinniśmy decydować się wyłącznie na sprawdzone produkty, by w ten sposób uniknąć uszkodzenia komputera przez kiepską jakość. Jeśli nie mamy również pewności, co do odpowiedniego rozwiązania, warto zasięgnąć porady specjalisty, unikając tym samym błędów przy zakupie.  

Autor: Jakub Grzelak