Data modyfikacji:

Brak dźwięku w laptopie: co zrobić?

Brak głosu w komputerze podczas odtwarzania filmów, grania w gry lub prowadzenia rozmowy przez komunikator uniemożliwia korzystanie ze sprzętu. Uciążliwa usterka powinna być jak najszybciej usunięta, by móc w pełni wykorzystać możliwości urządzenia. Jak naprawić brak dźwięku w laptopie? Jakie są najczęstsze przyczyny awarii?
brak dźwięku w laptopie

Brak dźwięku w laptopie - błędy w oprogramowaniu

W przypadku, gdy nie ma dźwięku w laptopie, często przyczyna usterki jest dość prosta. W wielu sytuacjach okazuje się, że niedziałanie głośników jest wynikiem błędów systemowych. Na początek warto zrestartować laptop i zaktualizować jego system do najnowszej wersji.

Brak dźwięku może być związany również z koniecznością zainstalowania dodatkowych sterowników lub zmiany ustawień oprogramowania. Awaria software’owa może wymagać instalacji nowego systemu, zwłaszcza gdy chce się uruchomić nowe głośniki na starszym komputerze. Oprogramowanie, które wyszło z powszechnego użycia, może nie spełniać minimalnych wymagań sprzętowych dla nowszych podzespołów. Dopiero po instalacji wydajniejszego systemu, nowe głośniki lub karta dźwiękowa kolejnej generacji uzyskają odpowiednie wsparcie software’owe.

Brak głosu w laptopie - co zrobić na początek?

Zanim odda się komputer do serwisu, powinno się poszukać najprostszych przyczyn braku dźwięku w laptopie. Sprawdzenie ustawień głośników w systemie to podstawa. Jeśli któryś z nich jest wyciszony, wystarczy włączyć go ponownie. Podobnie jest w przypadku, gdy do odtwarzania dźwięku wybrane są głośniki zewnętrzne, a chce się uruchomić głos z laptopa.

Po zmianie ustawień systemowych wszystko wróci do normy. Brak dźwięku w laptopie może być wynikiem braku połączenia z głośnikami zewnętrznymi. Poluzowany kabel lub brak łączności Bluetooth uniemożliwiają odtwarzanie muzyki i głosu w filmie.

W przypadku, gdy głośniki wbudowane w laptopie nie działają, można sprawdzić system przy użyciu słuchawek lub głośników zewnętrznych. Jeśli dźwięk będzie prawidłowo odtwarzany, usterka najprawdopodobniej jest związana z uszkodzeniem głośników wewnętrznych. Jeżeli wciąż nie ma głosu w laptopie, może to być również znak, że doszło do awarii karty dźwiękowej.

Brak głosu na laptopie - kiedy udać się do serwisu?

Samodzielne usunięcie awarii dźwięku w laptopie jest trudne, jeśli doszło do awarii hardware’owej. Wymiana podzespołów w komputerze wymaga specjalistycznej wiedzy i posiadania odpowiednich narzędzi, by nie doprowadzić do dalszego uszkodzenia części. Brak dźwięku w laptopie naprawi się w większości serwisów - dotyczy to zarówno autoryzowanych serwisów, jak i pozostałych punktów przyjmujących uszkodzone sprzęty.

Serwisant sprawdzi kartę dźwiękową i w razie potrzeby wymieni ją na nową. Naprawa tego typu jest niezbyt droga, dlatego przeciętny użytkownik laptopa może sobie na nią pozwolić bez większych problemów. Brak głosu w komputerze może być również wynikiem uszkodzenia płyty głównej w miejscu, w którym łączy się z kartą dźwiękową. Wymiana płyty głównej jest droższa, a w przypadku starszych laptopów często okazuje się nieopłacalna.

Niedziałające słuchawki w laptopie - co zrobić?

Zdarza się, że wbudowane głośniki w laptopie działają prawidłowo, jednak po podłączeniu do komputera słuchawek, nie ma w nich dźwięku. Co zrobić w takiej sytuacji? Na początek powinno się sprawdzić, czy brak dźwięku w laptopie nie wynika z uszkodzenia konkretnych słuchawek. W tym celu do odpowiedniego portu wystarczy wpiąć inne słuchawki. Jeśli i one nie działają, przyczyną usterki najprawdopodobniej jest awaria gniazda słuchawek.

Wymiana gniazda jest niedroga i stosunkowo prosta. Wielu zaawansowanych użytkowników laptopów wymieni je samodzielnie. Jeśli nie ma się odpowiednich narzędzi, by rozkręcić obudowę, warto zasięgnąć pomocy serwisanta. Często taką awarię udaje się usunąć na poczekaniu. Może się również okazać, że gniazdo słuchawkowe jest sprawne, jednak zabrudzone. W takim przypadku powinno się je dokładne wyczyścić, by wtyczka prawidłowo dolegała do przeznaczonego dla niej wejścia.

Dlaczego nie ma głosu w laptopie w konkretnym programie?

Jeżeli laptop nie ma głosu jedynie po uruchomieniu konkretnego programu, przyczyna leży po stronie danej gry lub aplikacji. Aby uruchomić dźwięk, powinno się wejść w ustawienia programu i w nim włączyć głos. Dźwięki w grze lub aplikacji mogą być automatycznie ściszone lub wyłączone po instalacji, dlatego przed rozpoczęciem użytkowania powinno się je samodzielnie ustawić zgodnie z własnymi preferencjami.

Brak dźwięku w laptopie podczas odtwarzania wideo lub grania w gry online w przeglądarce często jest natomiast wynikiem wyciszenia konkretnej karty lub całej przeglądarki. Wyciszenie w każdej chwili można wyłączyć i włączyć za pomocą jednego kliknięcia. Możliwe jest również uruchamianie dźwięku w konkretnych kartach, przy jednoczesnym wyciszeniu wszystkich pozostałych zakładek w przeglądarce.

Jeśli laptop nie odtwarza dźwięku po zastosowaniu się do wszystkich powyższych porad i wymianie podzespołów, jedynym rozwiązaniem jest zakup nowego komputera. Może to dotyczyć zwłaszcza starszych laptopów, które mają zbyt słabe podzespoły, by uruchamiać na nich najnowsze programy lub odtwarzać filmy w wysokiej jakości. Mało wydajne komputery sprzed dekady lub starsze mogą za to z powodzeniem służyć do innych celów, niewymagających odtwarzania dźwięku.
Autor: Monika Kocher