Data modyfikacji:

Na czym polega gra Animal Crossing New Horizons?

Pod koniec pierwszego kwartału 2020 roku zadebiutowała świetna gra, która skradła serca milionów graczy na cały świecie. Nie piszę o drugiej odsłonie NiOh czy Doom Eternal, a niepozornym Animal Crossing: New Horizons stworzonym przez Nintendo. Dlaczego produkcja tak bardzo zachwyciła graczy i w czym tkwi jej fenomen? Tego dowiecie się z dalszej części tekstu.

animal crossing new horizons

Jak stara jest seria Animal Crossing?

Seria Animal Crossing nie jest tak młoda, jak mogłoby się niektórym wydawać. Cykl swój debiut zaliczył dziewiętnaście lat temu na kultowej konsoli Nintendo 64, a w 2002 roku został przeportowany na GameCube’a. Po kolejnych trzech latach do sprzedaży trafiła oficjalna kontynuacja o nazwie Wild World, w którą pierwotnie mogli zagrać wyłącznie posiadacze Nintendo DS.

W 2008 pojawiło się Animal Crossing: City Folk na Wii, a w 2012 roku odsłona New Leaf podbiła platformy Nintendo 3DS. Zanim doszło do premiery New Horizons, twórcy wypuścili po drodze trzy spin-offy, w tym jeden dostępny na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android oraz iOS. Była to pierwsza gra z marki, która nie trafiła na sprzęt Wielkiego N.

Animal Crossing New Horizons – co to jest?

Grę Animal Crossing: New Horizons najprościej można opisać jako symulator życia. Produkcja nie narzuca graczom konkretnego celu przez większość rozgrywki, tylko pozwala na realizowanie jego pragnień. Rozgrywka zaczyna się w momencie, gdy wykreowana przez gracza postać zostaje wezwana na niezamieszkałą wyspę przez niejakiego Toma Nooka. Postać otrzymuje następnie podstawowe wyposażenie i musi zająć się przygotowaniem wyspy pod zabudowę.

Po zaliczeniu prologu gracze zostają zdani sami na siebie – to, w jakim tempie będą pracować, zależy tylko od nich. Jeśli lubicie łowić ryby, to możecie udać się nad jezioro, a gdyby kręciło was wykańczanie wnętrz, macie też ku temu sposobność. Raj odnajdą także amatorzy pielęgnowania ogródków. Tak naprawdę możliwości są wręcz nieograniczone i cały czas jest coś do roboty.

Na czym grać w Animal Crossing New Horizons?

Najnowsze wydanie Animal Crossing udostępnione zostało wyłącznie na konsoli Nintendo Switch. Jest to ekskluzywna marka japońskiego wydawcy, dlatego nie ma szans, żeby w przyszłości tytuł trafił także na inne platformy, jak komputery osobiste, PlayStation 4 czy Xbox One.

Jak grać w Animal Crossing New Horizons?

Dzieło Nintendo stworzone zostało z myślą o wielomiesięcznych sesjach, dlatego gra co chwilę zachęca do tego, żeby nie spieszyć się szczególnie z podejmowaniem decyzji. Jest to produkcja przede wszystkim nastawiona na relaks i tak do niej podchodźcie. Cieszcie się prostymi czynnościami, jakie wykonuje wasza postać i dajcie się ponieść uroczej atmosferze gry.

Istotne jest to, że pora dnia oraz roku w grze odpowiada rzeczywistości. Jeśli więc będziecie grali w Animal Crossing New Horizons zimą, to możecie spodziewać się opadów śniegu w grze. Każda z czynności potrzebuje trochę czasu, co zachęca użytkowników do codziennego sprawdzania statusu. Przykładowo, jeśli zasiejecie warzywa, to nie urosną wam one po kilku minutach, tylko musicie odczekać przynajmniej dzień.

W tym właśnie tkwi fenomen Animal Crossing: New Horizons. Dzieło Nintendo to wysokobudżetowa gra, która nie stawia na fajerwerki i szybki progres. Twórcy postawili na powolną rozgrywkę, dawkując atrakcje w taki sposób, aby produkcja nie znudziła się nawet po kilku miesiącach regularnego grania. Nie jest to tytuł przeznaczony do wielogodzinnych sesji – raczej powinno grać się w niego godzinkę dziennie.

Autor: Łukasz Morawski