Data publikacji:

Zasilacz do komputera: jak sprawdzić, czy działa?

Istnieje wiele zmiennych, które wpływają na bezpieczeństwo i niezawodność pracy naszego komputera. Jednym z najważniejszych, ale też najczęściej zawodzących elementów jest zasilacz. Jak sprawdzić, czy zasilacz działa w taki sposób, by móc cieszyć się potencjałem naszego komputera?
zasilacz do komputera

W jakich sytuacjach sprawdzenie działania zasilacza może okazać się niezbędne?

Zasilacz to element, od którego w dużej mierze zależy, czy nasz komputer zostanie w ogóle uruchomiony. Choć rzadko zastanawiamy się nad tym elementem wyposażenia, to jednak często awarie związane z brakiem uruchamiania komputera są spowodowane właśnie awarią zasilacza.

Kiedy warto zastanowić się, czy powinniśmy przeprowadzić test działania zasilacza? W przypadku nowych, drogich zasilaczy nie istnieje praktycznie żadna szansa, by coś poszło nie tak. Inna sytuacja natomiast pojawia się, gdy chcąc zaoszczędzić, wyposażyliśmy się w używany zasilacz. Bez względu na to, czy jest to zakup na aukcji internetowej, czy też od dobrego znajomego, weryfikacja zasilacza może okazać się niezbędna. 

Równie istotne jest, by sprawdzić zasilacz w momencie pierwszych oznak usterki lub awarii. Jeśli nie przyjrzymy się działaniu zasilacza dokładnie, możemy doprowadzić do poważnych awarii, które wygenerują dodatkowe, czasem bardzo duże koszty.

W jaki sposób samodzielnie sprawdzić działanie zasilacza?

Samodzielne przetestowanie działania zasilacza komputerowego nie jest trudne, jednak musimy liczyć się z pewnym ryzykiem tego zabiegu. W jaki sposób to zrobić?

Przeczytaj także: Czym jest zasilacz modularny?


Zasilacz powinien być podłączony tylko do źródła energii, bez komputera. Drut w osłonce powinien znaleźć swoje miejsce we wtyczce zasilacza. Należy w tym celu precyzyjnie połączyć końce z zielonym oraz czarnym drutem. W tym momencie powinniśmy przełączyć zasilacz na pozycję działającą. By test był łatwy do weryfikacji, powinniśmy do naszego zasilacza podłączyć któryś z prostych w budowie komponentów - na przykład wentylator. Gdy dokonaliśmy prawidłowego podłączenia i uruchomiliśmy zasilacz, wentylator powinien działać, co oznacza, że zasilacz działa właściwie. Po tak wykonanym teście nie pozostaje nam nic innego, jak odpiąć zasilacz z prądu i pozbyć się naszych testowych kabli. 

Kiedy warto zostawić weryfikację sprawności zasilacza profesjonalistom?

Warto bezwzględnie pamiętać, że samodzielny test sprawności zasilacza wiąże się z ryzykiem porażenia prądem. Szczególnie gdy do testu podchodzi osoba niezaznajomiona z podstawami bezpiecznej pracy z urządzeniami elektronicznymi, taki test może skończyć się tragicznie. Przykładem braku wyobraźni może być posługiwanie się drucikiem, który nie jest powleczony stosowną warstwą izolacji. 

Co zatem powinna zrobić osoba, która chce sprawdzić niezawodność zasilacza, a nie chce samodzielnie ryzykować zdrowia? Istnieje możliwość zlecenia tego testu profesjonalistom w serwisie komputerowym. Tam specjaliści dokonają bardzo precyzyjnych pomiarów, które wskażą nam kondycję naszego zasilacza. 

Warto pamiętać, że nowe, fabryczne zasilacze przed wypuszczeniem na rynek przechodzą tego typu testy, dlatego też nie ma potrzeby generowania dodatkowych kosztów związanych ze zlecaniem serwisowi powielania pracy producenta. Takie testy powinny być wykonywane jedynie na zasilaczach niepewnej jakości. 

Czy istnieje możliwość sprawdzenia zasilacza poprzez specjalne oprogramowanie?

Czy jest jakakolwiek alternatywa dla tych użytkowników, którzy z jednej strony nie czują się na siłach, by samodzielnie zweryfikować sprawność zasilacza, a z drugiej strony chcą oszczędzić na wizycie w serwisie komputerowym? Owszem, jest jeden sposób, który w bardzo szybki i łatwy sposób jest w stanie zidentyfikować potencjalne problemy związane z zasilaczem.

Mowa tu oczywiście o dedykowanym oprogramowaniu, które może sprawdzić nasz zasilacz. Jak działa taka aplikacja? Programy tego typu przeprowadzają diagnozę poszczególnych podzespołów naszego komputera. Tak więc diagnostyka może odkryć kondycję nie tylko zasilacza, ale też procesora, płyty głównej, pamięci RAM czy karty graficznej. To, co nas powinno za każdym razem interesować, to zakres diagnostyki poszczególnego oprogramowania. Nie każdy program obejmuje swoim działaniem weryfikację zasilacza. 

Złote rady bezpiecznego zasilacza

Istnieją pewne zasady, które pozwolą nam na cieszenie się niezawodnością naszego zasilacza. Weryfikacja poprawnego działania tego elementu jest z reguły spowodowana podejrzeniem awarii. A czy nie lepiej zapobiegać tego typu sytuacjom poprzez stosowanie się do pewnych wskazówek?

Przede wszystkim zawsze inwestujmy w świetnej jakości zasilacze. Są one droższe, jednak cena w tym przypadku idzie w parze z jakością. Warto szukać takich rozwiązań, które posiadają specjalne atesty i certyfikacje, oraz które są kompatybilne z naszym urządzeniem. Zakup taniego zasilacza z drugiej ręki bądź od nieznanego producenta może wiązać się z ponowieniem tego wydatku ze względu na niską żywotność sprzętu. To właśnie zakup zasilacza z drugiej ręki jest najczęściej powodem powstawania awarii, których tak bardzo chcielibyśmy uniknąć. Zasilacze nie są drugim komponentem. Świetnej jakości zasilacz jest już dostępny od 400 złotych. Będą to świetnie wydane pieniądze, które zagwarantują nam żywotność i niezawodność naszego urządzenia. 
Warto dodatkowo zadbać o pewnego rodzaju zabezpieczenia, które umożliwią nam bezstresową pracę z komputerem nawet w sytuacjach skrajnych, takich jak brak prądu lub duże wahania zasilania. Zasilacz awaryjny UPS lub specjalna listwa przeciwprzepięciowa to obecnie standard, który jest stosowany w wielu firmach i biurach Nie oznacza to jednak, że tego typu rozwiązania nie powinniśmy zastosować również we własnym domu. Z każdym rokiem tak z pozoru zaawansowane i profesjonalne urządzenia stają się coraz tańsze, a więc i coraz bardziej w zasięgu ręki przeciętnego użytkownika komputera. A czasem tego typu inwestycja może nam się zwrócić z nawiązką w niespodziewanej sytuacji.
Autor: Norbert Rukowski