Data publikacji:

Xbox One X vs Xbox One S. Którą konsolę wybrać?

Macie w planach kupno konsoli Microsoftu, ale nie wiecie, na jaki model się zdecydować? Z poniższego tekstu dowiecie się, czym różnią się od siebie wersje Xbox One S i X. Wskażę również, który wariant urządzenia będzie dla was odpowiedni. Zobaczcie pojedynek Xbox One X vs Xbox One S.

xbox one x vs xbox one s

Xbox One X vs Xbox One S – czym się różnią?

Przedstawiałem już pojedynek PS4 Slim vs PS4 Pro. Pora na starcie Xbox One X vs Xbox One S.

Żeby w pełni zauważyć, jaka jest różnica pomiędzy Xbox One X a Xbox One S powinniśmy zerknąć na specyfikacje techniczne obu platform. Nie trzeba znać się szczególnie na tego typu sprawach, żeby zauważyć, że pod względem wykorzystanej technologii góruje model X. Jest to potężna konsola ze znakomitymi parametrami.

Xbox One S – dane techniczne

  • Procesor: AMD Jaguar 1.75 GHz, 8 rdzeni
  • Karta graficzna: 1.40 TFLOPS, AMD Radeon Sea Islands (GCN 2)
  • Pamięć RAM: GDDR3 8GB, 32MB ESRAM
  • Dysk twardy: 500 GB lub 1 TB
  • Złącza: Rj-45, 2x HDMI, 3 x USB 3.0, S/PDIF

Specyfikacja techniczna Xbox One X

  • Procesor: x86 AMD Jaguar Evolved 2.3 GHz, 8 rdzeni
  • Karta graficzna: 6.0 TFLOP AMD Radeon Polaris (GCN 4)
  • Pamięć RAM: GDDR5 12GB
  • Dysk twardy: 1 TB
  • Złącza: 3 x USB 3.0, HDMI 1.4b, HDMI 2.0b, IR, S/PDIF

Oprócz wyżej wymienionych parametrów konsole różnią się również wyglądem oraz wielkością. Xbox One X jest delikatnie większy i domyślnie można go kupić w kolorze czarny. Z kolei bazową barwą Xbox One S jest biały.

Xbox One X czy Xbox One S – która konsola lepsza?

Nie będzie zaskoczeniem, jeśli napiszę, że starcie Xbox One X vs S wygrywa mocarny Xbox One X. Konsola ma wszystko to, czego oczekiwaliśmy od tej generacji konsol. Urządzenie jest w stanie wyświetlać obraz w technologii 4K, bez wpływu na spadek płynności w wysokobudżetowych, wymagających grach.

Nawet najbardziej mocożerne produkcje, jak Red Dead Redemption 2 czy Wiedźmin 3: Dziki Gon, działają na tym modelu bezproblemowo. Poza tym na dużym smart TV w rozdzielczości 3840 × 2160 pikseli i włączonym HDR-em prezentują się obłędnie.

Żeby jednak w pełni wykorzystać potencjał drzemiący w Xbox One X, potrzeba do tego odpowiedniego telewizora lub monitora, np. monitora gamingowego 4K. W przeciwnym razie będziecie ograniczeni do grania w standardowym Full HD. Mimo to nadal zyskujecie na płynności w grach, co jest bardzo istotne we współczesnych produkcjach.

Ogromną zaletą Xbox One S jest natomiast cena. Urządzenie można kupić w naprawdę atrakcyjnej cenie, co dla wielu konsumentów może mieć ogromne znaczenie. Warto też zaznaczyć, że Microsoft wypuścił do sprzedaży zmodyfikowany model określany mianem Xbox One S All-Digital.

Ta wersja konsoli została pozbawiona napędu optycznego, dlatego można na niej grać wyłącznie w produkcje z cyfrowej dystrybucji. Reszta parametrów pozostała bez zmian. Cena tego wydania jest oczywiście jeszcze sporo mniejsza od Xbox One S.

Przeczytaj również: Xbox 360 – gry, które się nie zestarzały i wciąż możesz je kupić

Który model wybrać – Xbox One S czy Xbox One X?

Model Xbox One X powstał z myślą o zapalonych graczach, którzy spędzają bardzo dużo czasu przed konsolą i liczy się dla nich grafika oraz płynność rozgrywki. W takim przypadku warto wydać więcej pieniędzy, żeby móc cieszyć się mocą oferowaną przez tę platformę Microsoftu.

Xbox One S to z kolei sprzęt dedykowany graczom niedzielnym, sporadycznie grającym w gry wideo. Coraz popularniejsza jest również cyfrowa dystrybucja, dlatego warto zastanowić się również nad wersją All-Digital. Rozwiązanie to sprawdza się też u graczy, którzy nie chcą wydawać pieniędzy na nowe produkcje, tylko wystarczy im to, co Microsoft udostępnia w ramach abonamentu Xbox Game Pass.