Data modyfikacji:

Wymiana pasty termoprzewodzącej - na czym polega, jaki jest koszt?

W odróżnieniu od tradycyjnego peceta, ma same zalety. Lekki, mobilny, zgrabny, estetyczny, jednym słowem idealny towarzysz na każdą okazję. Najlepiej spisuje się w łóżku, cudownie ogrzewając uda i chociaż jest to niezwykle przyjemne dla nas użytkowników, może świadczyć o tym, że nasz pupil woła o pomoc. Potem następuje sekwencja wydarzeń, po których laptop totalnie odmawia współpracy. Co ciekawe, o ile ciepło zauważają wszyscy, niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jest to poważny sygnał ostrzegawczy. Warto zatem poświęcić kilka chwil, by poznać skutki tego zjawiska oraz metody zapobiegania.

wymiana pasty termoprzewodzacej

Laptop - objawy przegrzania

Na wysoką funkcjonalność laptopa ogromny wpływ ma jego zintegrowana budowa. Niestety jest to także przeszkoda w przypadku konieczności samodzielnej diagnostyki podzespołów. Samo zdemontowanie obudowy przez osoby nieposiadające odpowiedniej wiedzy i doświadczenia jest bardzo trudne, o ile w ogóle możliwe.

W tej sytuacji użytkownicy mogą polegać jedynie na własnych, subiektywnych odczuciach, co w przypadku przegrzania sprzętu nie powinno sprawiać żadnych trudności.

Pierwszymi objawami, że coś jest nie tak, będą kolejno:

  • znaczne spowolnienie urządzenia;
  • zawieszanie się aplikacji;
  • intensywna i głośna praca układu chłodzenia;
  • wyłączanie się samoistne sprzętu;
  • brak obrotów wentylatora;
  • przegrzanie obudowy.

W tym miejscu należy przypomnieć, że laptopy wyposażone są w otwory wentylacyjne, które w przypadku użytkowania na pościeli, nogach i innych miękkich miejscach najczęściej zostają nieświadomie zakryte.

Wymiana pasty termoprzewodzącej

Zwykła logika wskazuje, że powodem przegrzania może być nadmierna temperatura otoczenia, brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza (patrz – otwory wentylacyjne), nagromadzone wewnątrz zanieczyszczenia, a nawet niewłaściwe oprogramowanie nadmiernie zużywające zasoby energetyczne laptopa. Są to czynniki, których wyeliminowanie jest możliwe niemal dla każdego. Gorzej jest w przypadku, kiedy zużyciu – przeterminowaniu ulega pasta termoprzewodząca, której zadaniem jest zwiększenie efektywności chłodzenia układu. W takim przypadku konieczna będzie wymiana pasty w laptopie, a to wymaga sporego doświadczenia.

Oto kilka wskazówek dla tych, którzy mimo wszystko zdecydują się podjąć wyzwanie we własnym zakresie.

Jak wymienić pastę termoprzewodzącą w laptopie?

Uwaga, zwalniając radiator, śruby mocujące odkręcamy po przekątnej.

Zanim nastąpi wymiana pasty termoprzewodzącej w laptopie, należy dokładnie oczyścić powierzchnię styku radiatora z procesorem. Najlepszym do tego celu jest alkohol izopropylowy.

Sposób nałożenia pasty często jest podany przez producenta w ulotce bądź na opakowaniu. Ponadto jest on uzależniony od rodzaju posiadanego sprzętu.

Wymiana pasty termoprzewodzącej cena

Jak widać, zabieg wymiany nie należy do najprostszych, nie jest także kosztowny w przypadku, gdy zdecydujemy się na profesjonalną usługę serwisową. Koszt operacji będzie wahał się w granicach 50 – 150 złotych plus cena pasty. Chcąc zapewnić sobie długotrwały efekt, nie należy inwestować w produkty najtańsze, albowiem częste wymiany będą generować większe koszty. Jedną z polecanych past jest produkt Thermal Grizzly, charakteryzujący się długim okresem trwałości oraz wysokim współczynnikiem chłodzenia.

Skorzystanie z fachowej pomocy jest korzystne także z powodu gwarancji na wykonaną usługę, a jednocześnie da nam pewność, że laptop będzie nam służył jeszcze przez wiele lat.

Autor: Maciej Mrozowski