Data publikacji:

Co to jest throttling i jak mu zapobiec?

Zapewne wiele osób nie zetknęło się do tej pory z takim terminem jak throttling, jednak samo zjawisko może być im znane. Wynika to z tego, że obecnie throttling procesora jest problemem występującym coraz powszechniej i to nie tylko w komputerach, ale również w urządzeniach mobilnych. A przecież dziś praktycznie każdy z nas takie urządzenia posiada.

co to jest throttling

Throttling – co to jest?

Zacznijmy od zdefiniowania samego terminu throttling – co to tak naprawdę jest? Otóż jest to niejako wbudowane zabezpieczenie naszego komputera przed uszkodzeniem, które polega na obniżeniu taktowania procesora (CPU), a więc zmniejszaniu jego wydajności w momencie, gdy ten zaczyna się przegrzewać.

Aby potwierdzić, że w istocie mamy do czynienia z throttlingiem, warto uruchomić na dłuższy czas aplikację mocno obciążającą podzespoły komputera np. grę oraz program do monitorowania temperatury procesora czy karty graficznej w rodzaju CPU-Z, który da nam jasny przegląd sytuacji w zakresie zmian temperatury.

Jak radzić sobie z throttlingiem CPU?

Skoro wiemy już, co to jest throttling i z czego wynika, to warto wiedzieć, jak sobie z nim radzić. Przyczyn przegrzewania się komputera może być kilka. Najbardziej podstawowa to obecność kurzu wewnątrz obudowy, który mocno utrudnia przepływ powietrza, a w konsekwencji wpływa na wzrost temperatury i programowe obniżenie wydajności sprzętu.

W przypadku komputerów stacjonarnych najłatwiej jest samodzielnie sprawdzić stan układu chłodzenia, gdyż budowa jednostki centralnej zapewnia dość swobodny dostęp do układu chłodzenia.

Nieco gorzej pod tym względem jest w przypadku laptopów czy pecetów z obudowami bardziej mobilnymi. W ich przypadku w obudowie jest znacznie mniej miejsca na układ chłodzenia, często także posiada on fabrycznie znacznie niższą wydajność, stąd właśnie pojawiający się regularnie throttling CPU.

Mimo to możemy we własnym zakresie co jakiś czas czyścić otwory wentylacyjne obudowy za pomocą sprężonego powietrza. Osoby bardziej obeznane mogą także pokusić się o samodzielną wymianę pasty termoprzewodzącej, która pośredniczy w wymianie temperatury pomiędzy procesorem a jego układem chłodzenia i po pewnym czasie jej wydajność znacznie spada, dlatego zaleca się jej regularną wymianę. Posiadacze laptopów mogą także postarać się obniżyć temperaturę sprzętu za pomocą podstawki chłodzącej.

Inne możliwe rozwiązania problemów z przegrzewaniem

CPU throttling może wynikać również ze zbyt niskiej wydajności fabrycznego chłodzenia. Dzieje się tak często w momencie, gdy podkręciliśmy procesor, przez co chłodzenie nie jest w stanie poradzić sobie z odprowadzaniem nadmiernie wysokiej temperatury. Fabryczny system chłodzenia może być także uszkodzony lub źle zamontowany, przez co nie odbiera on ciepła z procesora w sposób odpowiednio wydajny.

Receptą na ten problem, oprócz oczywiście kontroli samego systemu chłodzącego, może być także zrobienie porządku w obudowie, tj. spięcie luźno wiszących przewodów, lub jeśli nasz zasilacz na to pozwala, zupełne odpięcie niepotrzebnych kabli, które mogą utrudniać swobodną cyrkulację powietrza w obudowie. Innym rozwiązaniem – droższym, ale znacznie bardziej skutecznym – jest zakup nowego, bardziej wydajnego zestawu chłodzącego.

Jeśli jednak nie zamierzamy inwestować większych funduszy w nasz komputer, to w tym momencie możemy zadać sobie pytanie o CPU throttling – jak wyłączyć go zupełnie? Nie jest to działanie zalecane, gdyż jak już zostało wspomniane thermal throttling jest zabezpieczeniem przed poważnym uszkodzeniem sprzętu, jednak przy świadomości konsekwencji swojego działania można spróbować wyłączyć go poprzez odnalezienie odpowiedniej opcji w BIOS-ie, ale jest to zależne od konkretnego modelu i nie zawsze dostępne dla użytkownika.

Jak widać, sam w sobie throttling nie stanowi głównego problemu z komputerem, ale jest skutkiem nieprawidłowości wynikających ze zbyt słabej wydajności układu chłodzącego i to na tym należy się skupić, jeśli zależy nam na bezproblemowej eksploatacji naszego komputera.

Autor: Bogusław Bańka