Data modyfikacji:

Telewizory z Apple TV. Który kupić? Jak oglądać?

Urządzenia mobilne i komputery Apple cieszą się niesłabnącą popularnością wśród setek milionów osób na całym świecie. Sprzęt giganta korzysta z zamkniętego ekosystemu, pozwalającego nam na zakup za jego pośrednictwem seriali i filmów, aby obejrzeć je jednak na dużym ekranie potrzebujemy telewizora z aplikacją Apple TV. Niestety współpracują z nią tylko wybrane modele kilku producentów, dlatego też przedstawiamy ich listę.
apple tv
Posiadacze telewizorów Smart TV mają do wyboru olbrzymią liczbę aplikacji platform streamingowych oraz serwisów VoD. Jednym z najpopularniejszych programów tego typu jest bez wątpienia Apple TV, z którego korzysta większość posiadaczy popularnych urządzeń Apple, takich jak iPhone'y czy komputery z rodziny iMac. Niestety liczba telewizorów z Apple TV jest mocno ograniczona, więc aby ułatwić wybór przedstawiamy poniżej informacje na ich temat.

Czym jest Apple TV?

Apple TV to aplikacja, która pozwala na oglądanie i słuchanie multimediów zakupionych za pośrednictwem firmy Apple. Dzięki niej możemy z poziomu telewizora zarządzać całą naszą biblioteką materiałów wideo i audio, albo kupić lub wypożyczyć film czy serial, wybierając spośród oferty ponad 100 tysięcy tytułów.

Dodatkowo z poziomu programu otrzymujemy również dostęp do streamingowego serwisu Apple TV+, który po opłaceniu miesięcznego abonamentu daje nam dostęp do wielu oryginalnych produkcji telewizyjnych. Aby skorzystać z programu, w pierwszej kolejności potrzebujemy identyfikatora Apple ID.

Jakie telewizory współpracują z Apple TV?

Obecnie z aplikacji Apple TV możemy skorzystać tylko na wybranych telewizorach Smart TV firm Samsung, LG, Sony oraz VIZIO. Oprogramowanie Apple TV instalowane jest już domyślnie na nowych odbiornikach tych producentów. W niektórych starszych telewizorach pojawi się w menu po aktualizacji systemu operacyjnego lub po pobraniu plików z wbudowanego w urządzenie sklepu z aplikacjami.
  • Samsung – na telewizorach koreańskiego producenta Apple TV dostępny jest w modelach Smart TV wyprodukowanych począwszy od 2018 roku (aplikację instalujemy ręcznie). W urządzeniach, które pojawiły się w sklepach od 2019 roku do dziś, Apple TV jest fabrycznie dostępny z poziomu menu sprzętu.
  • LG – aplikacja Apple TV jest fabrycznie instalowana na większości telewizorów LG Smart TV z 2018 roku lub nowszych.
  • Sony – Apple TV zostało udostępnione na telewizorach Sony począwszy od 2018 roku, początkowo było ograniczone tylko do dwóch serii, ale do 2020 roku większość nowych Smart TV producenta oferuje wsparcie dla aplikacji.
  • VIZIO – oprogramowanie Apple TV jest zainstalowane na większości telewizorów VIZIO Smart TV, które wyprodukowane zostały począwszy od 2016 roku.

Alternatywne metody korzystania z Apple TV na telewizorze

Jeżeli nasz model telewizora nie współpracuje z aplikacją Apple TV, nie musimy się poddawać, bowiem wciąż istnieją alternatywne metody na skorzystanie z filmowo-serialowej oferty amerykańskiego giganta. Najbardziej oczywistą z nich jest zakup osobnego urządzenia o nazwie Apple TV, które przez długi czas było jedyną drogą do skorzystania na dużym ekranie z biblioteki multimediów zakupionych w iTunes. Sprzęt jest niewielkim odtwarzaczem multimedialnym wyposażonym w dysk twardy oraz pilota. Z programu Apple TV skorzystają także właściciele najnowszych Chromecastów (po pobraniu programu ze sklepu Google Play), a także posiadacze konsol PlayStation lub Xbox, a także urządzeń Roku i Amazon Fire TV.
Autork: Michał Kułakowski