Data modyfikacji:

Jak odbierać telewizję DVB-T2? Jak podłączyć dekoder DVB-T2?

W naszym kraju wciąż bardzo wiele osób korzysta z możliwości odbierania naziemnej telewizji cyfrowej. Jest to całkowicie zrozumiałe. Zapewnia nam ona darmowy dostęp do kilkudziesięciu kanałów o szerokim przekroju tematycznym. Wkrótce nowa telewizja DVB-T2 zapewni nam jeszcze większe możliwości. Czy jednak każdy będzie mógł z nich skorzystać? Część osób posiada lub nabędzie telewizor obsługujący technologię DVB-T2, inne zaś mogą zdecydować się na podłączenie dekodera pozwalającego na odbiór sygnału w tym standardzie. Jak jednak o podłączyć? Przekonajmy się.

telewizor

Telewizja DVB-T2 w Polsce - co się zmieni?

W Polsce już od wielu lat możemy korzystać z telewizji naziemnej, czyli takiej, której sygnał nie jest emitowany z satelitów lecz naziemnych nadajników, które rozlokowane są w wielu punktach naszego kraju. Początkowo emitowały one sygnał analogowy, co sprawiało, że w naszym kraju dostępne za pomocą tej technologii było zaledwie kilka kanałów telewizyjnych. 

W 2013 roku w Polsce wdrożono naziemną telewizję cyfrową, co oznacza, że zmieniony został emitowany przez nadajniki sygnał. Dlatego też w obecnej chwili możemy oglądać kilkadziesiąt kanałów o różnorodnej tematyce. To jednak nie koniec zmian. Już niedługo, bo 28 marca 2022 roku rozpocznie się przełączanie sygnału telewizyjnego na DVB-T2/HEVC. Potrwa ono do 27 czerwca 2022 roku. Po tym czasie odbiór dotychczasowego sygnału telewizji naziemnej nie będzie już możliwy.

Co zyskamy? Przede wszystkim jeszcze większy wybór kanałów, które dostępne będą dla nas za darmo. Co więcej poprawi się również jakość obrazu i dźwięku co dla wielu osób ma ogromne znaczenie. 

Jak odbierać telewizję DVB-T2?

Jak wspominaliśmy we wstępie istnieją dwa rozwiązania, które pozwalają na na odbiór telewizji DVB-T2. Pierwszym z nich jest posiadanie odbiornika telewizyjnego, który wyposażony jest w wbudowany tuner DVB-T kompatybilny z nowym systemem nadawania DVB-T2/H.265/HEVC. Zasadniczo, jeśli posiadamy stosunkowo nowy telewizor nie powinniśmy się obawiać, wszystkie modele sprzedawane po 1 stycznia 2020 roku muszą bowiem obsługiwać ten standard. Aby upewnić się warto jednak zapoznać się ze specyfikacją techniczną swojego telewizora. Znajdziemy ją między innymi na stronie producenta, jak również w instrukcji obsługi. 

Jeśli nasz telewizor nie obsługuje nowej telewizji DVB-T2 nie musimy się jednak obawiać wydatków związanych z zakupem nowego urządzenia. Wystarczy bowiem zakupić dekoder, którego koszt wynosi około 100 złotych by móc cieszyć się nowym standardem telewizji. 

Jak podłączyć dekoder DVB-T2?

To pytanie, które zadaje sobie wiele osób stojących przed koniecznością zakupu dekodera. Po znalezieniu odpowiedniego urządzenia musimy podłączyć urządzenie do telewizora za pomocą odpowiedniego przewodu telewizyjnego, w nowoczesnych, płaskich telewizorach są to najczęściej kable HDMI, w starszych, kineskopowych telewizorach przewody EURO TV. Przed zakupem odpowiedniego przewodu upewnij się więc jakie gniazda posiada twój telewizor.

Kolejnym krokiem jest połączenie dekodera DVB-T2 z anteną naziemną (zobacz też: Anteny DVB-T2). W tym celu, podobnie jak w przypadku dotychczasowego odbioru telewizji naziemnej wykorzystujemy po prostu odpowiednio długi kabel antenowy. Jeśli sygnał nowego standardu telewizji nie będzie wystarczający możemy wykorzystać również wzmacniacze sygnału, montaż rozdzielnika sygnału da nam zaś możliwość oglądania różnych programów na dwóch (lub więcej) odbiornikach.

Autor: Kamila Łońska-Kępa