Historia gry w szachy człowieka z komputerem jest niezwykle istotna dla naszego świata. Obecnie temat nie robi na nikim wrażenia, ale w latach 90. XX wieku było to nie do pomyślenia, żeby maszyna wygrała z arcymistrzem. W tym tekście prześledzę losy historii rywalizacji Kasparowa z komputerem oraz przedstawię wam kilka gier w szachy na PC, w które warto zagrać.
Dla wielu sympatyków szachów nie liczy się oprawa graficzna lub fizyczne rozstawianie figur na szachownicy. Najważniejsza jest rozgrywka oraz rywalizacja z innymi osobami. Jeżeli nie czujecie potrzeby kupowania specjalnych gier dedykowanych szachom, albo macie ochotę rozegrać jedną lub dwie szybkie partyjki, to koniecznie powinniście sprawdzić internetowe wersje tej popularnej gry.
Wystarczy wpisać w Google frazę „szachy online”, a wyskoczy wam wiele stron, na których możecie zagrać przeciwko innym użytkownikom bądź sprawdzić swoje umiejętności w starciu ze sztuczną inteligencją. Zazwyczaj są to bardzo prymitywne programy, pozbawione bardziej skomplikowanej warstwy wizualnej. Z internetowych szachów na komputerze warto również skorzystać, jeśli dopiero chcecie rozpocząć swoją przygodę z tą wyjątkową gra planszową. Nic na tym nie stracicie, a możecie nauczyć się podstawowych zasad.
Książka Czesława W. Spisaka zadebiutowała pierwotnie w 2007 roku pod tytułem „Zagrajmy w szachy”. Autor od tamtej pory regularnie śledził komentarze fanów oraz innych specjalistów w tej dziedzinie, co zaowocowało poprawioną oraz wzbogaconą wersją jego publikacji. Obecnie książka sprzedawana jest pod nazwą „Szachy – Kurs podstawowy” i jest jedną z lepszych pozycji dla początkujących szachistów.
Anatol Łokasto to polski szachista, który zdobył aż dziewięć medali drużynowych mistrzostw Polski. Brał również udział w turniejach międzynarodowych – w Moskwie w 1992 roku zajął VI miejsce. Łokasto w swoich książkach skupił się na wiedzy teoretycznej, która nie tylko pokazuje amatorom, na czym polega gra w szachy, ale także poszerza wiedzę profesjonalistów.
Na „Naukę gry w szachy” powołuje się Kacper Drozdowski, będący Mistrzem Europy juniorów: „Książka Anatola Łokasty była jedną z pierwszych pozycji w mojej szachowej biblioteczce. Wprowadziła mnie głębiej w tajniki królewskiej gry i pomogła w lepszym jej zrozumieniu.”
Szachy wydają się być grą dla dorosłych, poważnych ludzi w garniturach. Nic bardziej mylnego! Warto zerwać z tym stereotypem, ponieważ w szachy może grać dosłownie każdy – również dzieci. A właściwie to już od dziecka powinno się zacząć przygodę z tym sportem, jeśli w przyszłości chce się odnosić jak największe sukcesy.
Publikacja sióstr Staniszewskich została idealnie skrojona pod młodszego odbiorcę. Ich książka nie tylko zawiera bardzo celne i wartościowe informacje odnośnie zasad rozgrywki, ale również oferuje dzieciom historię na bardzo wysokim poziomie. Nauka nie musi być nudna!
Aleksander Kotow jest uznawany za jednego z wybitniejszych powojennych szachistów. Jeśli więc chcecie się nauczyć szachów, to od najlepszych. Z książki radzieckiego arcymistrza szachowego dowiecie się, jak grać, żeby móc mierzyć się z najlepszymi.
Podczas gry w szachy niezwykle istotne jest przyjęcie odpowiedniej taktyki. Na przestrzeni lat ukształtowało się wiele stylów gry, które były udoskonalane przez kolejne pokolenia. Z tej książki dowiecie się, na czym polega obrona królewsko-indyjska, z której korzystał m.in. Garri Kasparow.