Data modyfikacji:

Gra w szachy z komputerem. Historia i gry komputerowe

Historia gry w szachy człowieka z komputerem jest niezwykle istotna dla naszego świata. Obecnie temat nie robi na nikim wrażenia, ale w latach 90. XX wieku było to nie do pomyślenia, żeby maszyna wygrała z arcymistrzem. W tym tekście prześledzę losy historii rywalizacji Kasparowa z komputerem oraz przedstawię wam kilka gier w szachy na PC, w które warto zagrać.

szachy z komputerem

Gra w szachy – człowiek kontra komputer

Gra w szachy na zawsze się zmieniła w latach 80. ubiegłego wieku, kiedy to na uniwersytecie Carnegie Mellon w Pittsburghu po raz pierwszy w historii przygotowano maszynę potrafiącą rozkładać bierki na planszy. Nazwę Deep Thought wzięto z książki „Autostopem przez Galaktykę” autorstwa Douglasa Adamsa.
W 1989 roku postanowiono sprawdzić, jak urządzenie poradzi sobie w walce z prawdziwym człowiekiem. Naprzeciw maszyny stanął arcymistrz szachowy,  Garri Kasparow. Umiejętności Rosjanina okazały się być wystarczające do pokonania komputera.

Po porażce Deep Thought tematem zainteresowała się firma IBM, która zatrudniła głównego projektanta tego urządzenia. Zaowocowało to powstaniem nowej maszyny o nazwie Deep Blue. To właśnie ona miała pokazać wyższość nad Kasparowem.

Do rozgrywek doszło w lutym 1996 roku. Komputer ponownie okazał się być gor szy od człowieka, aczkolwiek już wtedy systemowi udało się wygrać jedną partię z mistrzem. Dla producentów sprzętu był to dobry znak na przyszłość.
W maju 1997 roku rozegrano kolejny mecz. Tym razem Garri Kasparow był zdolny do pokonania Deep Blue wyłącznie w jednej partii. Reszta należała do maszyny, co oznacza, że wtedy po raz pierwszy komputer wygrał z człowiekiem w szachy.

Ciekawostką jest to, że w 2012 roku twórcy systemu stwierdzili, że prawdopodobnie wystąpił wtedy błąd oprogramowania. Wychodzi więc na to, że komputer wygrał w wyniku nieplanowanego „oszustwa”. Na szczęście technologia poszła do przodu i obecnie każdy może sprawdzić swoje umiejętności szachowe w starciu z komputerem, bez obaw o błędy w kodzie gry.

Szachy na komputerze – gry online

Dla wielu sympatyków szachów nie liczy się oprawa graficzna lub fizyczne rozstawianie figur na szachownicy. Najważniejsza jest rozgrywka oraz rywalizacja z innymi osobami. Jeżeli nie czujecie potrzeby kupowania specjalnych gier dedykowanych szachom, albo macie ochotę rozegrać jedną lub dwie szybkie partyjki, to koniecznie powinniście sprawdzić internetowe wersje tej popularnej gry.

Wystarczy wpisać w Google frazę „szachy online”, a wyskoczy wam wiele stron, na których możecie zagrać przeciwko innym użytkownikom bądź sprawdzić swoje umiejętności w starciu ze sztuczną inteligencją. Zazwyczaj są to bardzo prymitywne programy, pozbawione bardziej skomplikowanej warstwy wizualnej. Z internetowych szachów na komputerze warto również skorzystać, jeśli dopiero chcecie rozpocząć swoją przygodę z tą wyjątkową gra planszową. Nic na tym nie stracicie, a możecie nauczyć się podstawowych zasad.

Szachy z komputerem – polecane gry

Chcielibyście nauczyć się gry w szachy lub poćwiczyć swoje umiejętności? Poniższe propozycje powinny wam w tym pomóc. Gry do zestawienia dobierane były na podstawie popularności danych tytułów na platformie Steam oraz według moich własnych preferencji. Na liście dostępne są produkcje, w które można grać w szachy offline z komputerem.
  • Battle Chess: Game of Kings
  • Chess Ultra
  • Chess.com
  • Chessmaster: Grandmaster Edition
  • Tabletop Simulator
  • Chessaria: The Tactical Adventure
  • Pure Chess Grandmaster Edition
  • Fritz Chess 16 Steam Edition
  • Board Defenders
  • Regimental Chess
  • Battle vs. Chess
  • 3D Chess
  • Chess Knight 2
  • Chessaria: The Tactical Adventure

Battle Chess: Game of Kings

Dzieło studia Sculptured Software to remake gry z 1988 roku,  opracowanej przez legendarne Interplay Entertainment. Battle Chess może być świetną propozycją dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z szachami, ale nie czują się przekonane do surowego wyglądu bierek oraz szachownicy.

W Game of Kings całość została odpowiednio animowana, dzięki czemu gracze mogą poczuć się, jakby brali udział w normalnej grze turowej. Starcia są na swój sposób widowiskowe, a całość została utrzymana w humorystycznym tonie.

Chess Ultra

Zespół Ripstone postawił w swojej grze na nowoczesną technologię wirtualnej rzeczywistości. Produkcja została dostosowana do gogli Oculus Rift i HTC Vive w przypadku komputerów osobistych oraz PlayStation VR na PS4. Dzięki temu użytkownicy mogą w pełni wsiąknąć w świat szachów. Ogromną zaletą Chess Ultra jest również piękna oprawa wizualna.

Chess.com

Jeżeli w szachach cenicie przede wszystkim rozgrywkę i nie zwracacie uwagi na oprawę, to koniecznie zajrzyjcie na stronę internetową chess.com. Znajdziecie tam przeglądarkową wersję szachów, w której możecie brać udział w meczach pomiędzy innymi graczami lub komputerem.

Chessmaster: Grandmaster Edition

Twórcy takich serii jak Assassin’s Creed czy Far Cry mają również na swoim koncie serię gier poświęconych szachom. Chessmaster: Grandmaster Edition zostało wydane pod koniec października 2007 roku i do dzisiaj cieszy się sporym uznaniem wśród fanów tego sportu. Produkcja posiada także walory edukacyjne – w grze znajdziecie m.in. filmiki szkoleniowe omawiające podstawowe zasady oraz bardziej skomplikowane zagrania.

Tabletop Simulator

Dzieło Berskerk Games skierowane jest w stronę miłośników gier stołowych. Tabletop Simulator,  oprócz szachów,  pozwala również brać udział w innych grach przygotowanych przez twórców oraz społeczność graczy (tytuł posiada rozbudowany edytor). Jest to więc dobra opcja dla osób, które nie lubią się ograniczać do jednej gry i w przerwie od szachów wolą spróbować czegoś innego.

Czytaj również: Kiedy premiera DIablo 4?

Chessaria: The Tactical Adventure

Ekipa Pixel Wizards nie stworzyła typowej gry szachowej. Nie jest to więc tytuł przeznaczony dla osób ceniących wyłącznie podstawowe zasady szachów. Chessaria to przede wszystkim gra fantasy, w której także rozstawiamy pionki na ograniczonej polami planszy.

Pure Chess Grandmaster Edition

Pure Chess z pewnością przypadnie do gustu purystom szachowym, dla których liczy się także warstwa graficzna. Produkcja Ripstone oferuje aż dziesięć szczegółowo zaprojektowanych szachownic i sześć urokliwych lokacji.

Fritz Chess 16 Steam Edition

Fritz Chess 16 to tytuł stworzony z myślą o profesjonalistach, chcących cały czas poprawiać swoje umiejętności. W produkcji możecie zagrać w szachy z komputerem, a przy okazji dokładnie przeanalizować swoje ruchy, sprawdzić czas reakcji itp.

Board Defenders

Board Defenders to gra szachowa dla najmłodszych. Zasady zostały delikatnie naciągnięte  tylko po to, żeby dzieci mogły zapoznać się z podstawowymi zasadami. Ta wiedza może przydać im się podczas gry w szachy w przysz łości.

Regimental Chess

Thomas Bacon przygotował niesamowicie skomplikowaną grę, w której będą w stanie poradzić sobie wyłącznie osoby doskonale znające się na szachach. Regimental Chess poszerza szachownicę o dodatkowe pola i wrzuca na planszę wiele bierek.

Battle vs. Chess

Doskonały przykład gry szachowej, która w swoim gameplayu wychodzi dosyć mocno poza ustalone ramy. Co prawda, nadal można rozegrać tu standardową partię szachów, lecz twórcy przygotowali również dodatkowe mini gry, które wymagają od użytkowników rozgrzania szarych komórek. Całość została utrzymana w stylistyce fantasy i oferuje naprawdę przyzwoitą oprawę wizualną, w której każdy ruch figur jest odpowiednio animowany.

3D Chess

Studio Bumblebee, pracując nad 3D Chess, doskonale zdawało sobie sprawę, że najlepszym sposobem na przyciągnięcie ludzi do swojej gry, jest zadbanie o jak najlepszą warstwę graficzną. Gracze mają do wyboru kilka klimatycznych lokacji, a także ustawień kamery. Jeśli lubicie rozgrywkę w trójwymiarze, to droga wolna. Tradycjonaliści mogą natomiast wybrać widok z góry, gdzie figury szachowe zostały zastąpione odpowiednimi ikonami. Rozgrywka jest natomiast jak najbardziej klasyczna i brakuje w niej jakichkolwiek udziwnień.

Chess Knight 2

Historia pokazuje, że najlepszymi sportowcami (w tym szachistami) są osoby, które zaczęły angażować się w daną dziedzinę już od najmłodszych lat. Jeśli wasze dzieci przejawiają zainteresowanie szachami, to koniecznie pomóżcie im w rozwijaniu swoich pasji. Standardowe szachy mogą być dla nich zbyt monotonne, dlatego warto wesprzeć się takimi grami, jak Chess Knight 2. Zamiast standardowych figur, na szachownicy można rozmieścić kreskówkowych ludzików inspirowanych piratami oraz rycerzami. Oczywiście nadal pozostaje opcja grania klasycznymi figurami.

Chessaria: The Tactical Adventure

Tym razem mam dla was propozycję ciekawej gry, w której twórcy wykorzystali szachy do stworzenia ekscytującej produkcji fantasy. Do ukończenia Chessarii potrzebna jest znajomość podstawowych zasad, bo w przeciwnym razie poziom trudności może okazać się zbyt wysoki. Na graczy czeka wiele zagadek do rozwiązania, które umieszczono aż na stu poziomach. Dotarcie do finału nawet wprawionym szachistom może zając nawet do piętnastu godzin.

Poradniki do nauki gry w szachy

  • Szachy – Kurs podstawowy
  • Seria „Nauka gry w szachy”
  • Szachy. Nauka gry dla dzieci
  • Szachy. Taktyka i strategia mistrzów
  • Myśl jak arcymistrz
  • Obrona królewsko-indyjska

„Szachy – Kurs podstawowy”, Czesław W. Spisak

Książka Czesława W. Spisaka zadebiutowała pierwotnie w 2007 roku pod tytułem „Zagrajmy w szachy”. Autor od tamtej pory regularnie śledził komentarze fanów oraz innych specjalistów w tej dziedzinie, co zaowocowało poprawioną oraz wzbogaconą wersją jego publikacji. Obecnie książka sprzedawana jest pod nazwą „Szachy – Kurs podstawowy” i jest jedną z lepszych pozycji dla początkujących szachistów.

Seria „Nauka gry w szachy”, Anatol Łokasto

Anatol Łokasto to polski szachista, który zdobył aż dziewięć medali drużynowych mistrzostw Polski. Brał również udział w turniejach międzynarodowych – w Moskwie w 1992 roku zajął VI miejsce. Łokasto w swoich książkach skupił się na wiedzy teoretycznej, która nie tylko pokazuje amatorom, na czym polega gra w szachy, ale także poszerza wiedzę profesjonalistów.

Na „Naukę gry w szachy” powołuje się Kacper Drozdowski, będący Mistrzem Europy juniorów: „Książka Anatola Łokasty była jedną z pierwszych pozycji w mojej szachowej biblioteczce. Wprowadziła mnie głębiej w tajniki królewskiej gry i pomogła w lepszym jej zrozumieniu.”

„Szachy. Nauka gry dla dzieci”, Urszula i Adrianna Staniszewskie

Szachy wydają się być grą dla dorosłych, poważnych ludzi w garniturach. Nic bardziej mylnego! Warto zerwać z tym stereotypem, ponieważ w szachy może grać dosłownie każdy – również dzieci. A właściwie to już od dziecka powinno się zacząć przygodę z tym sportem, jeśli w przyszłości chce się odnosić jak największe sukcesy.

Publikacja sióstr Staniszewskich została idealnie skrojona pod młodszego odbiorcę. Ich książka nie tylko zawiera bardzo celne i wartościowe informacje odnośnie zasad rozgrywki, ale również oferuje dzieciom historię na bardzo wysokim poziomie. Nauka nie musi być nudna!

„Szachy. Taktyka i strategia mistrzów”, Ferenc Halász, Zoltán Géczi

Sama znajomość zasad nie wystarczy do dobrej gry. Podczas nauki warto posiłkować się dokonaniami mistrzów i arcymistrzów szachowych, którzy odnosili sukcesy na arenach międzynarodowych. W książce „Szachy. Taktyka i strategia mistrzów” znajdziecie przykłady najlepszych taktyk i zagrań w historii szachów.

„Myśl jak arcymistrz”, Aleksander Kotow

Aleksander Kotow jest uznawany za jednego z wybitniejszych powojennych szachistów. Jeśli więc chcecie się nauczyć szachów, to od najlepszych. Z książki radzieckiego arcymistrza szachowego dowiecie się, jak grać, żeby móc mierzyć się z najlepszymi.

„Obrona królewsko-indyjska”, Eduard Gufeld

Podczas gry w szachy niezwykle istotne jest przyjęcie odpowiedniej taktyki. Na przestrzeni lat ukształtowało się wiele stylów gry, które były udoskonalane przez kolejne pokolenia. Z tej książki dowiecie się, na czym polega obrona królewsko-indyjska, z której korzystał m.in. Garri Kasparow.

Przeczytaj także:

Autor: Łukasz Morawski