Data publikacji:

Super Mario RPG – cena, wymagania, platformy. Dlaczego warto zagrać?

Firma Nintendo nie tylko regularnie produkuje nowe gry z uniwersum Super Mario Bros., ale także co jakiś czas wypuszcza do sprzedaży remastery lub remaki starych przebojów sprzed wielu lat. Tym razem padło na tytuł, który pierwotnie trafił do sprzedaży w 1996 roku i był dostępny wyłącznie na konsoli SNES. Sprawdźcie, jak współcześnie wypada Super Mario RPG oraz ile musimy zapłacić za grę.
101567

Premiera Super Mario RPG. Ile kosztuje?

Najnowsze dzieło Nintendo trafiło do sprzedaży 17 listopada 2023 roku – zarówno w wersji pudełkowej, jak i cyfrowej, dostępnej w eShopie. Gdybyście natomiast woleli fizyczne wydanie gry, to w tym przypadku cena Super Mario RPG została ustalona na 239 złotych, aczkolwiek w wielu sklepach internetowych znajdziecie sporo tańsze oferty. Koniecznie w tym celu zajrzyjcie na Ceneo.pl, gdzie porównacie poszczególne oferty.

Czy w Super Mario RPG jest dostępna polska wersje językowa?

Jeżeli planujecie kupić ten tytuł dla swojego dziecka, to miejcie na uwadze, że w produkcji pojawia się sporo dialogów, a do tego gracze podczas pojedynków przeklikują się przez różne opcje, od których zależy zachowanie bohaterów. Znajomość angielskiego na poziomie podstawowym jest jak najbardziej wskazana, ponieważ Nintendo w dalszym ciągu nie zamierza przygotowywać polskich wersji dla swoich gier ekskluzywnych i Super Mario RPG niestety nie jest tu wyjątkiem.

O co chodzi w Super Mario RPG?

Produkcje z serii Super Mario Bros. zazwyczaj oferują szczątkową fabułę, lecz tym razem twórcy pokusili się o trochę większe dopracowanie historii. Ta w dalszym ciągu nie jest bardzo złożona, ale przynajmniej pojawiają się w niej zwroty akcji i zróżnicowane wątki. Opowieść ponownie zaczyna się od tego, że Bowser porywa księżniczkę Peach do swojego zamku, a wąsaty hydraulik czym prędzej wyrusza jej na ratunek.
Mario rozprawia się ze strażnikami, ratuje ukochaną i wraca do swojego domu. Na tym jednak nie kończą się kłopoty – na ziemię spada ogromny miecz zwany Exorem, który okazuje się być członkiem gangu antropomorficznych broni kontrolowanych przez niejakiego Smithy’ego. Protagonista razem ze swoją ekipą oraz zupełnie nowymi towarzyszami wyrusza więc na niebezpieczną wyprawę aby powstrzymać oponentów, którzy zniszczyli Gwiezdną Drogę spełniającą życzenia.

Super Mario RPG to gratka dla klasycznych gier turowych

Choć oryginalna produkcja zadebiutowała w 1996 roku, to jednak oferowała tak dużo świetnie zaprojektowanych mechanik, że nie było sensu wywracać rozgrywki do góry nogami. Nintendo postanowiło przede wszystkim odświeżyć oprawę wizualną oraz usprawnić działanie gameplayu. Jeśli natomiast chodzi o przebieg gry i stawiane przed graczami wyzwania, to pod tym względem mamy do czynienia z produkcją wierną pierwowzorowi. Oczywiście na szczególną uwagę zasługuje warstwa techniczna, która została dostosowana do współczesnych standardów – zarówno jeśli chodzi o grafikę, jak i oprawę audio.
Twórcy remastera nagrali nowe efekty dźwiękowe, a także przygotowali od podstaw wszystkie modele postaci oraz tekstury. Oprócz tego producent pokusił się o dodanie bardzo ładnie zrealizowanych przerywników filmowych, które w ogóle nie występowały w wersji snesowej. Tego typu wstawki pojawiają się przede wszystkim podczas wykonywania ataków specjalnych określanych mianem Triple Move, które angażują wszystkich bohaterów do zadania mocnych ciosów oponentom. Warto w tym momencie zaznaczyć, że w Super Mario RPG nie mamy do czynienia z platformówką, tylko grą RPG z turowym systemem walki oraz kamerą ustawioną w rzucie izometrycznym.
Zabawa sprowadza się głównie do eksplorowania kilku różnorodnych krain, prowadzenia krótkich rozmów z towarzyszami i NPC-ami oraz pojedynkowania się z wrogami. Podczas poruszania się po planszy widzimy wyłącznie pojedynczych przeciwników, a gdy do nich podejdziemy, wtedy jesteśmy przerzucani na specjalną arenę, gdzie dochodzą kolejni oponenci. Gracze kontrolują poczynania trzech bohaterów, naprzemiennie wydając im polecenia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby w remasterze wprowadzić do walki postacie z rezerwy. Dzięki temu użytkownicy mają jeszcze większe pole do popisu i mogę zaplanować bardzo skomplikowane taktyki, ponieważ każdy z herosów posiada własne, unikatowe ataki.
W nowej wersji Super Mario RPG pojawiło się też parę innych modyfikacji rozgrywki. Dawniej gracze mogli zapełnić ekwipunek niepotrzebnymi przedmiotami, natomiast w remasterze mamy narzucone limity na rzeczy z różnych kategorii. Oprócz tego twórcy wprowadzili system automatycznego zapisu rozgrywki, co pozwala na szybkie wczytanie postępu, gdy popełnimy błąd podczas starcia i chcielibyśmy podejść do niego jeszcze raz. Ponadto Nintendo zatroszczyło się o młodszych i niedzielnych graczy, wprowadzając opcję wyboru poziomu trudności. Jeśli więc produkcja sprawia wam zbyt wiele trudności, to możecie rozpocząć na poziomie Easy, zapewniając sobie tym samym o wiele prostsze pojedynki.

Ile czasu zajmuje ukończenie Super Mario RPG?

Najnowsza produkcja Nintendo nie należy do bardzo długich tytułów, ale czas potrzebny na jej ukończenie jest jak najbardziej satysfakcjonujący. Do finału opowieści Super Mario RPG można bowiem dotrzeć mniej więcej w jedenaście, trzynaście godzin. W zależności do tego, jak dobrze będziecie radzić sobie z zagadkami środowiskowymi i walkami z przeciwnikami.
Zdjęcie: materiały prasowe Nintendo
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.