Data modyfikacji:

Jak działa Lenovo Legion Go? Najważniejsze cechy handhelda

W listopadzie 2023 roku do sprzedaży trafiła przenośna konsola do grania od firmy Lenovo, która udowodniła, że w tak małym sprzęcie może drzemać ogromny potencjał. Jeżeli jesteście ciekawi, na czym dokładnie polega to urządzenie oraz jakie oferuje możliwości, to koniecznie zapoznajcie się z dalszą częścią tekstu poświęconego Lenovo Legion Go.

Czym jest Lenovo Legion Go?

Lenovo Legion Go to przenośne urządzenie do grania, które zostało wyposażone w Windowsa 11. Nie jest to typowa konsola, jak chociażby Nintendo Switch czy dawniej PlayStation Vita. Na dobrą sprawę temu handheldowi zdecydowanie najbliżej jest do gamingowego laptopa bądź zaawansowanego technologicznie tabletu. Pod względem założeń jest to dokładnie takie samo urządzenie, co Steam Deck oraz ASUS ROG Ally. Z racji dostępu do systemu operacyjnego Microsoftu jesteśmy w stanie przeglądać internet, korzystać z mediów społecznościowych czy oglądać filmy i seriale na platformach streamingowych.

Skąd brać gry na Lenovo Legion Go?

Jeżeli przez lata graliście głównie na komputerze, to nie powinniście obawiać się o brak dostępu do gier. Lenovo Legion Go umożliwi uruchomienie wszystkich produkcji, które są dostępne na pecetach. Oznacza to, że możecie zainstalować na urządzeniu launchery do takich platform jak Steam, Epic Games Store, Microsoft Store, GOG Galaxy, Battle.net, Rockstar Games Launcher, Ubisoft Connect i innych. Na dobrą sprawę, nic nie stoi na przeszkodzie, abyście kupowali gry na płytach – oczywiście w tym przypadku musicie się wcześniej zaopatrzyć w zewnętrzny napęd optyczny wspierający standard USB-C.
Oczywiście na tym nie kończą się wasze możliwości zagrania na Lenovo Legion Go. Jeżeli jesteście subskrybentami usługi Xbox Game Pass Ultimate, to na urządzeniu możecie także uruchamiać produkcje poprzez streaming za sprawą technologii Xbox Game Cloud. Ponadto sprzęt doskonale nadaje się do korzystania z funkcji remote play na konsolach Xbox Series X|S oraz PlayStation 5. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdy inny członek rodziny planuje zająć telewizor i nie macie, jak dokończyć rozgrywki. Wtedy wystarczy przenieść obraz na przenośną konsolę, aby kontynuować rozgrywkę. W przypadku Xboksa sprawa jest prostsza, bo Windows 11 wspiera tę funkcję. Posiadacze konsoli Sony muszą trochę pokombinować, jeśli chcą grać w trybie handheldowym, bo aplikacja PS Remote Play wymaga do działania DualSense’a.

Jak działają gry na Lenovo Legion Go?

Urządzenie firmy Lenovo zostało oparte na ośmiordzeniowym procesorze AMD Ryzen Z1 Extreme oraz 16 GB pamięci RAM LPDDR5x, co przekłada się na bardzo dobre osiągi w grach komputerowych. Oczywiście użytkownicy muszą liczyć się z tym, że poszczególne tytuły (zwłaszcza z segmentu AAA) nie będą działały i wyglądały tak dobrze, jak na gamingowym pececie czy PlayStation 5 lub Xbox Series X, jednakże jest to w pełni zrozumiałe. Wiele zagranicznych serwisów zdążyło przeprowadzić dokładne testy sprzętu pod kątem jego wydajności – postanowiłem więc sprawdzić, jak prezentowały się wybrane tytuły na Lenovo Legion Go.
Z testów przeprowadzonych przez redaktora serwisu Tom’s Guide wynika, że na urządzeniu gry najlepiej wyglądają (a przy tym nawet nieźle działają) w rozdzielczości 1920 × 1200 pikseli oraz zasilaniu ustawionym na 30 W TDP. W przypadku Doom Eternal takie opcje umożliwiły rozgrywkę w 30–45 klatkach na sekundę. Po zejściu do rozdzielczości 1280 × 800 pikseli płynność rozgrywki wzrosła niemalże dwukrotnie. Autor sprawdził także działanie Cybeprunka 2077, który uzyskał 23 FPS-y. Jeśli natomiast chodzi o takie tytuły jak DiRT 5 oraz Shadow of the Tomb Raider, to te odpowiednio zaoferowały gameplay na poziomie 41 FPS-ów i 23FPS-ów.
Hanhdeldowi przyjrzała się także redakcja Digital Trends, która wzięła na warsztat inne produkcje. W Lenovo Legion Go ustawiono rozdzielczość 800 p oraz tryb zasilania 30 W, co przełożyło się na uzyskanie 62 FPS-ów w Immortals Fenyx Rising, 42 FPS-ów w Forza Motorsport oraz aż 67 klatek na sekundę w Cybeprunku 2077, przy jednoczesnym obniżeniu jakości grafiki na Low. Dla porównania, na tych samych opcjach wewnątrz gry, ale przy zwiększeniu rozdzielczości do 1600p, dzieło CD Projekt RED było w stanie zachować stabilne 30 FPS-ów.

Lenovo Legion Go jako laptop? Czemu nie!

Jak już wcześniej pisałem, Lenovo Legion Go to nie tylko doskonały sprzęt do grania (o czym świadczą powyższe wyniki), ale także urządzenie, z którego śmiało można korzystać do rozwiązań biurowych. Urządzenie posiada wbudowany adapter Bluetooth, dzięki czemu jesteście w stanie sparować z nim bezprzewodową klawiaturę i myszkę. A jeśli posiadacie tylko modele z kablem, to wystarczy podpiąć handhelda do dowolnej stacji dokującej, do której podłączymy też resztę akcesoriów.
W taki sposób możemy korzystać z Legion Go niczym z laptopa, co w połączeniu z dużym wyświetlaczem o przekątnej 8,8 cala sprawdza się naprawdę dobrze. W tym przypadku warto przełączyć obraz na rozdzielczość 2560 × 1600 pikseli, aby elementy interfejsu systemu operacyjnego oraz występujące na ekranie napisy były jak najbardziej czytelne. Warto też zaznaczyć, że sprzęt posiada praktyczny touchpad, umożliwiający poruszanie kursorem niczym w laptopie oraz umożliwia wywołanie wirtualnej klawiatury, w zupełności wystarczającej do wpisania prostych komend.

Czy Lenovo Legion Go można podłączyć do telewizora?

Jest to jak najbardziej możliwe, jednakże wymaga dokupienia dodatkowych akcesoriów. Konsola nie posiada wbudowanego gniazda HDMI, dlatego nie można jej bezpośrednio podłączyć do telewizora. Z pomocą przychodzą stacje dokujące, które wykorzystuje się także w przypadku laptopów. Wystarczy podpiąć się do takiego urządzenia poprzez przewód USB-C, aby korzystać z jego możliwości. Ich zaletą jest to (oczywiście zależy, jaki wybierzecie model), że nie tylko umożliwiają podpięcie kabla HDMI, ale także posiadają sporo innych gniazd, jak np. USB-A oraz RJ-45. To drugie niesie za sobą dodatkową wartość, ponieważ dzięki niemu jesteśmy w stanie korzystać z o wiele stabilniejszego przewodowego połączenia internetowego, co przyspiesza proces pobierania gier oraz zapewnia stabilniejszą rozgrywkę w produkcjach nastawionych na tryby wieloosobowe.

Czy warto kupić Lenovo Legion Go?

Zdecydowanie tak! Lenovo Legion Go to niesamowicie interesujące urządzenie, które znajduje zastosowanie zarówno podczas graniu, jak i wykonywania czynności biurowych oraz domowych. Może nie tylko zastąpić konsolę, ale także pełnić funkcję przenośnego komputera. Oprawa wizualna w grach może nie jest oszałamiająca, ale na niewielkim wyświetlaczu (w stosunku do telewizorów, bo jak na handhelda ekran jest ogromny) pewne niedostatki graficzne są mocno tuszowane. Najważniejsze, że sprzęt jest w stanie utrzymać stabilny klatkaż umożliwiający komfortową zabawę nawet w przypadku wysokobudżetowych tytułów.
Zdjęcie: materiały prasowe Lenovo
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.