Data modyfikacji:

Last Train Home – cena, wymagania, platformy. Dlaczego warto zagrać?

Jeżeli jakieś studio bierze się za produkcję tytułu osadzonego w realiach historycznych, to zazwyczaj wychodzi z tego pierwszoosobowa strzelanka lub strategia czasu rzeczywistego, w której zarządzamy wieloma jednostkami podczas spektakularnych bitew. Dzieło czeskiego studia Ashborne Games także jest RTS-em, ale dosyć nietypowym, stanowiącym bardziej ukłon w stronę graczy lubiących gry taktyczne. Sprawdźcie, o co chodzi w Last Train Home, oraz zobaczcie, na jakich platformach zagracie w to dzieło.
last train home

Kiedy odbyła się premiera Last Train Home?

Jeżeli czekaliście na dobrą strategię, to mam dla was dobrą wiadomość, ponieważ Last Train Home trafiło już do sprzedaży. Produkcja zadebiutowała 28 listopada 2023 roku i jest dostępna na platformach Steam oraz polskim GOG.com. Oznacza to, że w dzieło studia Ashborne Games zagramy wyłącznie na komputerach. Na ten moment nic nie wiadomo o tym, aby w planach było przygotowanie wersji konsolowej i raczej istnieją małe szanse, że takowa kiedykolwiek będzie miała premierę.

Ile kosztuje Last Train Home?

Polskim wydawcą gry jest firma Plaion Polska, która zadbała o to, aby Last Train Home doczekało się fizycznego wydania w naszym kraju. To jest jednak limitowane, więc spieszcie się z zakupem, aby nie stracić szansy na zdobycie pudełkowego wydania. Cena Last Train Home wynosi około 180 złotych, choć niewykluczone, że znajdziecie tańsze oferty – w tym celu koniecznie zaglądajcie na Ceneo.pl.

Czy w Last Train Home jest dostępna polska wersje językowa?

Last Train Home to dosyć wymagający tytuł, w którym zdecydowanie warto wiedzieć, o czym rozmawiają bohaterowie, aby sprostać stawianym przez twórców celom. Na szczęście developer przygotował polską wersję językową, choć ograniczył się wyłącznie do napisów. Ma to jednak swoje plusy, ponieważ dzięki temu możemy usłyszeć oryginalną ścieżkę dźwiękową, w której postacie porozumiewają się przy użyciu ojczystych języków. A jeśli wolicie, to nic nie stoi też na przeszkodzie, aby ustawić pełnoprawny angielski dubbing.

O co chodzi w Last Train Home? Rozgrywka i fabuła

Studio Ashborne Games podczas projektowania swojej gry położyło bardzo duży nacisk na jak najdokładniejsze przedstawienie wydarzeń historycznych, ponieważ Last Train Home jest tytułem, który bezpośrednio nawiązuje do sytuacji Legionu Czechosłowackiego po zakończeniu I wojny światowej. Ci mieli w planach przemierzyć Syberię przy użyciu opancerzonego pociągu, aby powrócić do domu. Niestety sytuacja w Rosji była wtedy mocno niestabilna i wszystko sprowadzało się do rozpoczęcia wojny domowej, co mocno utrudniało jakiekolwiek negocjacje pokojowe. Legion ostatecznie został zaatakowany przez bolszewików, co rozpoczęło serię dramatycznych zdarzeń i walkę o przetrwanie. Podczas zaliczania kolejnych misji Last Train Home gracze śledzą losy czechosłowackiej formacji, biorąc udział w autentycznych wydarzeniach.
Niestety bezpieczna przejażdżka wzdłuż torów nie wchodzi w grę, gdyż na każdym kroku na bohaterów czyha zagrożenie. Jednocześnie wielokrotnie zostaniemy zmuszeni do zebrania prowiantu i innych przydatnych surowców, a także wyzwolenia rodaków z rąk Armii Czerwonej. Twórcy doszli do wniosku, że najlepszym sposobem na przedstawienie wydarzeń jest podzielenie rozgrywki na dwa segmenty, podczas których wykonujemy zupełnie różne czynności. Pierwsza forma zabawy nastawiona jest głównie na akcję i eksplorację, zaś w drugiej mamy do czynienia z czymś na wzór strategii ekonomicznej.
Last Train Home zostało rozpisane na kilkanaście misji, w trakcie których gracze przejmują kontrolę nad kilkuosobowym oddziałem wojaków. Przed wyruszeniem do akcji sami dobieramy członków zespołu, a także ich wyposażenie oraz broń. W tym przypadku produkcja działa na podobnych zasadach, co strategie czasu rzeczywistego, lecz z wyłączeniem systemu rozbudowy bazy. Zamiast tego, na wzór takich gier jak Commandos czy nowszego Partisans 1941, musimy działać powoli i metodycznie, planując dokładnie każdy atak. Co prawda wielokrotnie nie da się uniknąć bezpośredniej walki, jednakże w grze o wiele bardziej premiowane jest zachodzenie wroga od tyłu i eliminowanie go bez wszczynania alarmu.
Tytuł bywa wymagający i zmusza użytkowników do taktycznego myślenia, ponieważ tylko wtedy jesteśmy w stanie sprostać wyzwaniu. Podczas misji głównych możemy także zaliczać poboczne aktywności, dzięki którym do naszego oddziału dołączą nowi ludzie, a także zyskamy jeszcze więcej surowców. Po zakończeniu rozdziału dzieło Ashborne Games przeskakuje do trybu planowania, w którym śledzimy przemieszczający się pociąg. W tym momencie musimy zadbać o jego rozwój, przypisanie ludzi do konkretnych funkcji, rozwinięcie ich unikatowych umiejętności zadbanie o morale zespołu itp. Lokomotywa i wagony pełnią funkcję bazy wypadowej. To, w jakim stanie Legion Czechosłowacki dotrze do ojczyzny, zależy tylko od graczy.

Jakie są wymagania sprzętowe Last Train Home?

Minimalne:

  • Procesor: Quad Core 3.0 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 4 GB GeForce GTX 1050 Ti / Radeon RX 570 lub lepsza
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
  • Rekomendowane:

  • Procesor: Six Core 3.0 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 6 GB GeForce RTX 2060 / 8 GB Radeon RX 5700 lub lepsza
  • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
  • Grę do testów dostarczyła firma Plaion Polska. Opinia należy do autora artykułu.
    Zdjęcie: materiały prasowe Ashborne Games
    Łukasz Morawski
    Łukasz Morawski

    Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.