Data modyfikacji:

Jakie są popularne gry komputerowe?

Branża growa rozwija się w zastraszającym tempie, przez co nie każda warta uwagi produkcja ma szansę dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Co jakiś czas do sprzedaży trafia jednak jakiś tytuł, o którym jest głośno przez długi czas. Każda z platform ma swoje hity, które cieszą się ogromną popularnością. Poniżej znajdziecie najbardziej popularne gry na PC oraz konsole Sony i Microsoftu, które docenili użytkownicy Ceneo.pl.
popularne gry pc

Popularne gry na PC – w co warto grać na tej platformie?

Komputer osobisty to zdecydowanie jedna z popularniejszych platform do grania wśród polskich graczy. Nie powinno być to dla nikogo zaskoczeniem – wszakże praktycznie w każdym domu znajduje się laptop lub pecet o mniej lub bardziej atrakcyjnych podzespołach. Wiele osób preferuje również granie za pomocą myszki i klawiatury, co w przypadku konsol jest albo niemożliwe, albo bardzo utrudnione. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby podłączyć do komputera dowolny kontroler za pomocą kabla lub poprzez łączność bezprzewodową. Oczywiście nie ma to większego sensu w strategiach czasu rzeczywistego (choć zdarzają się wyjątki), ale za to doskonale sprawdzi się w przygodowych grach akcji pokroju Uncharted: Kolekcja Dziedzictwo złodziei czy God of War. Jakby nie patrzeć, początkowo były to exclusive’y PlayStation, więc zostały zaprojektowane z myślą o graniu na padzie.
Biblioteka gier na PC jest przeogromna i niezwykle zróżnicowana. Miłośnicy wielu gatunków znajdą tutaj coś dla siebie, bez względu na to, czy interesują się bijatykami, grami sportowymi, czy slasherami. Na komputerach największą popularnością cieszą się jednak sieciowe strzelanki, co oczywiście wynika z możliwości celowania przy pomocy myszki, która zapewnia o wiele większą precyzję oraz szybszy czas reakcji niż tradycyjne kontrolery. Shootery online przybierają najróżniejsze formy, dzięki czemu nie musicie się obawiać, że nie znajdziecie czegoś dla siebie.
Jeżeli lubicie wieloosobową rozwałkę z udziałem ponad stu graczy, to bez wątpienia powinniście zainteresować się Battlefield 2042. Ciekawy tryb multiplayer oferuje również Call of Duty: Modern Warfare II, w którym macie do dyspozycji wiele zróżnicowanych trybów zabawy. Gdybyście natomiast nie chcieli bezpośrednio rywalizować z innymi graczami, tylko cenili sobie współpracę, to dobrym wyborem będą sieciowe gry kooperacyjne. Na komputerach osobistych zagracie m.in. w takie perełki jak Tom Clancy’s Rainbow Six: Extraction, Borderlands 3 lub Zombie Army 4: Dead War. Każdy z tych tytułów stawia na współpracę pomiędzy graczami, choć i tak różni się pod względem gameplayu.
Pierwszy z wymienionych tytułów stawia na powolne i metodyczne przemieszczanie się po niewielkich lokacjach, ponieważ każdy kontakt z oponentem jest ogromnym zagrożeniem. Z kolei w trzeciej odsłonie Borderlands możecie swobodnie zwiedzać duże obszary i brać udział w widowiskowych starciach, zbierając przy tym nowe wyposażenie. W Zombie Army 4 rozgrywka została podzielona na kilkanaście misji, w trakcie których zazwyczaj musimy przemieścić się z jednego punktu do drugiego, walcząc przy tym o przetrwanie w świecie opanowanym przez nazistowskie zombiaki.
Oczywiście strzelanki nie muszą ograniczać się wyłącznie do trybów online. Najpopularniejsze gry komputerowe dostępne są także do grania w pojedynkę, jak np. Far Cry 6, Deathloop, Metro Exodus czy Sniper: Ghost Warrior Contracts 2. Ten ostatni tytuł został stworzony przez polskie studio CI Games i pozwala przejąć kontrolę nad strzelcem wyborowym, który jest w stanie eliminować oponentów nawet z kilkuset metrów przy użyciu swojego karabinu snajperskiego. Natomiast w Deathloop mamy do czynienia z bardzo wymagającym FPS-em, kręcącym się wokół pętli czasowej. Celem graczy jest wyeliminowanie kilku istotnych dla fabuły postaci w celu zatrzymania tytułowej śmiertelnej pętli.
Ta platforma idealnie nadaje się także do wszelkiej maści gier strategicznych – w tym przypadku również dużą rolę odgrywa gryzoń, ale także klawiatura dająca dostęp do wielu przycisków, czego nie można powiedzieć o padach. Co prawda wszelkiej maści RTS-y i inne rodzaje strategii coraz częściej debiutują na konsolach, jednakże pecety w dalszym ciągu są idealnym miejscem dla tego typu gier. To właśnie na komputerach osobistych zagramy ekskluzywnie w Total War: Warhammer III, czyli rewelacyjną strategię oferującą bardzo rozbudowany gameplay.
W produkcji zespołu Creative Assembly nie tylko możemy bezpośrednio przejmować kontrolę nad ogromnymi armiami składającymi się z setek jednostek, ale także musimy zarządzać swoim królestwem z perspektywy taktycznej mapy, po której przemieszczamy się w trybie turowym. Z podobnych mechanik w ostatnich latach skorzystało również studio Relic Entertainment przy okazji Company of Heroes 3. Jest to bardzo dopracowana strategia, która została stworzona z myślą o miłośnikach gier historycznych – w grze przenosimy się do czasów II wojny światowej i możemy wziąć udział w kampaniach Aliantów i Osi.
Gdybyście natomiast cenili sobie jeszcze bardziej ambitne produkcje, to obowiązkowo powinniście zainteresować się Sid Meier’s Civilization VI, którą zdecydowanie można zaliczyć do grona najbardziej popularnych gier na komputer. Za tytuł odpowiada ekipa Firaxis Games, która postawiła na specyficzny odłam turowych strategii, określany mianem 4X (eXplore, eXpand, eXploit, eXterminate). Zabawa polega na zarządzaniu tytułowymi cywilizacjami w taki sposób, żeby rozwijać je na przestrzeni setek lat. W tym celu musimy prowadzić dyplomacje z innymi nacjami, poszerzać swoje terytoria, rozwijać ścieżki handlowe, dbać o rozwój swoich ludzi itp.
Gamingowe klawiatury sprzyjają również graniu w produkcje typu MMORPG, jak np. World of Warcraft, ponieważ za sprawą większej liczby przycisków można tworzyć skróty, a także przypisywać poszczególne rodzaje czarów i ataków do konkretnych klawiszy. Jednocześnie klawiatury bardzo mocno przydają się do prowadzenia dialogu z innymi graczami, jeżeli nie chcecie korzystać z komunikacji głosowej. Warto także zauważyć, że bardzo dużo gier MMO znajdziecie wyłącznie na komputery osobiste, tak jak chociażby wcześniej przytoczony WoW. W ostatnich latach dzieło Blizzarda delikatnie straciło na popularności, ale i tak w dalszym ciągu jest rozwijane przez twórców.
Dobrą alternatywę dla miłośników MMORPG-ów stanowi Final Fantasy XIV Online, który z kolei może pochwalić się coraz większym przyrostem aktywnych użytkowników. Dzieło studia Square Enix zaliczyło fatalny start, lecz producent w pewnym momencie całkowicie zrestartował swoją grę, wprowadzając do niej wiele istotnych poprawek. Dzisiaj przez wielu graczy Final Fantasy XIV Online jest uznawane za najlepszą produkcję do sieciowej zabawy, przy której można spędzić setki godzin. Należy przy tym pamiętać, że twórcy na potrzeby tego dzieła przygotowali świetną historię, regularnie rozbudowywaną o nowe rozszerzenia fabularne.
Popularne gry na PC to również samochodówki, ponieważ do komputerów możecie podłączyć kierownice gamingowe, żeby sprawdzić swoje umiejętności w wielu zaawansowanych, a przy tym niszowych, symulatorach (np. rFactor 2) oraz mainstreamowych grach wydawanych przez cenionych producentów. Kierownice sprawdza się zarówno w nieco bardziej arcade’owych tytułach pokroju Forza Horizon 5, jak i bardziej realistycznych rajdówkach w stylu WRC Generations.
Autor: Łukasz Morawski
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.