Data publikacji:

EA Sports WRC – cena, wymagania, platformy. Dlaczego warto zagrać?

Studio Codemasters na dobre zadomowiło się już w szeregach Electronic Arts i przejęło kontrolę nad kilkoma seriami poświęconymi sportom motorowych, a teraz do tego grona dołączyły klasyczne rajdy. Nie jest to jednak kolejna odsłona cyklu DiRT, tylko produkcja oparta na licencji Rajdowych Mistrzostw Świata, którą do tej pory zajmował się zespół Kylotonn. Sprawdźcie, jak wypadło EA Sports WRC, a także ile kosztuje gra i na jakich platformach jest dostępna.
EA Sports WRC

Premiera EA Sports WRC na PC i konsolach

Najnowsze dzieło brytyjskiego studia Codemasters zadebiutowało 3 listopada 2023 roku na wszystkich planowanych platformach. Developer porzucił już całkowicie konsole poprzedniej generacji, skupiając się na nowych sprzętach, dających o wiele większe możliwości technologiczne. Oznacza to, że w produkcję zagramy wyłącznie na komputerach osobistych (Steam, Epic Games Store, EA App) oraz PlayStation 5 i Xbox Series X|S.

Ile kosztuje EA Sports WRC?

Choć coraz więcej wydawców rezygnuje z pudełkowych wersji gier dla komputerowych wersji, to jednak Electronic Arts w dalszym ciągu wspiera osoby grające na tej platformie. Dzięki temu zarówno pecetowym, jak i posiadacze sprzętu Sony i Microsoftu już teraz mogą zamówić fizyczny egzemplarz, zawierający wyłącznie płytę z grą, bez żadnych dodatków. Cena EA Sports WRC jest stosunkowo niska, ponieważ dzieło Codemasters można kupić już za 189–199 złotych w zależności od sklepu. Więcej informacji znajdziecie na kartach produktów na Ceneo.pl.

Czy w EA Sports WRC jest dostępna polska wersje językowa?

Pamiętacie, jak w serii Colin McRae Rally mieliśmy do czynienia z pilotami, którzy omawiali trasę w naszym języku? Niestety tym razem Electronic Arts nie zdecydowało się na przygotowanie spolszczenia. Co ciekawe, dystrybutor nie tylko nie zaoferował polskiego dubbingu, ale także całkowicie zrezygnował z przetłumaczenia napisów. Oczywiście nie jest to potrzebne w grze rajdowej, aczkolwiek polonizacja byłaby mile widziana.

O co chodzi EA Sports WRC?

W ubiegłym latach marka WRC była regularnie rozwijana przez francuskie studio Kylotonn, które pożegnało się z serią przy okazji ubiegłorocznej premiery WRC Generations. Od teraz prawa do serii przeszły w ręce Electronic Arts, które ma w swoich szeregach studio specjalizujące się w grach wyścigowych i rajdowych. Codemasters po raz kolejny udowodniło swoje umiejętności, dzięki czemu otrzymaliśmy produkt jeszcze bardziej dopracowany niż wydane w 2019 roku DiRT Rally 2.0.
Główne założenia rozgrywki oczywiście nie zostały zmienione – twórcy nie próbowali na siłę kombinować z dodatkowymi trybami  zabawy i nie wprowadzili filmowej kampanii fabularnej, jak to chociażby miało miejsce w cyklu EA Sports F1. Zamiast tego developer postawił na rozwój sprawdzonych rozwiązań, dzięki czemu tryb kariery nie ogranicza się wyłącznie do zaliczania odcinków specjalnych w ramach poszczególnych zawodów. Pomiędzy rajdami gracze muszę zarządzać zespołem, a także brać udział w wielu bonusowych eventach, np. poświęconych oldschoolowym pojazdom.
Gratką dla miłośników motoryzacji będzie także z pewnością tryb Moments, w którym można wziąć udział w najważniejszych wydarzeniach, jakie miały miejsce w ciągu pięćdziesięcioletniej historii Rajdowych Mistrzostw Świata. Co ciekawe, wyzwania zmieniają się co jakiś czas, dzięki czemu gracze mogą liczyć na ciągłą dawkę wspominek. A jeśli poszczególne zawody będą dla was za trudne, to twórcy przygotowali Szkołę Rajdową polegającą na zaliczaniu coraz to bardziej wymagających zadań. Podczas misji treningowych nie tylko musimy dojechać do mety w wyznaczonym czasie, ale często mamy też obowiązek wchodzić w zakręty w odpowiedni sposób lub zachowywać tempo jazdy na określonym poziomie. Rally School oferuje dwanaście zadań, z czego w każdym możemy wybrać jedną z trzech nawierzchni – żwir, asfalt i śnieg.
Oczywiście na tym nie kończy się zabawy w EA Sports WRC. Codemasters pokusiło się także o umożliwienie rozgrywania losowych mistrzostw na wybranych przez siebie trasach, a także wzięcia udziału w potyczkach wieloosobowych z innymi użytkownikami Pod tym względem na pewno warto sprawdzić asymetryczny tryb Clubs, w którym możemy dołączyć do rozgrywanych zawodów w dowolnym momencie, a do rankingu brane są pod uwagę nasze najlepsze przejazdy. Niestety w produkcji zabrakło lokalnej gry na jednym ekranie dla dwóch osób.
Jeśli chodzi o sam system jazdy, to ten oferuje jeszcze bardziej zaawansowaną obsługę aut i precyzyjne odczytywanie kontaktu pojazdów z konkretnymi rodzajami nawierzchni. W dodatku twórcy przewidzieli, że w ich dzieło nie będą grali wyłącznie profesjonalni gracze, dlatego wprowadzili szereg ułatwień. To użytkownicy samo ustalają, na jakim poziomie trudności chcą grać, a także z jakich asyst będą korzystać podczas rajdów. Kiedy wyłączymy wszystkie wspomagacze oraz podłączymy do komputera lub konsoli kierownicę gamingową, to wtedy mamy do czynienia z rasowym symulatorem.
Należy także wspomnieć o jeszcze jednym elemencie gameplayu, który wyróżnia EA Sports WRC na tle konkurencyjnych gier wyścigowych i rajdowych. Otóż twórcy przygotowali rozbudowaną mechanikę konstruowania własnych samochodów, zarówno pod względem ich wnętrza, jak i karoserii. Gdyby jednak nie chciało wam się w to bawić, to i tak nie będziecie mogli narzekać na małą liczbę dostępnych aut, ponieważ do premierowej wersji trafiło prawie osiemdziesiąt licencjonowanych pojazdów. W dodatku twórcy przygotowali ponad dwieście etapów rajdowych, które zostały porozdzielane na siedemnaście krajów, jak np. Japonia, Chile, Grecja, Estonia, Portugalia czy Chorwacja. Jedno jest pewne – w najnowszej grze studia Codemasters zdecydowanie nie ma miejsca na nudę!

Jakie są wymagania sprzętowe EA Sports WRC?

Po studiu Codemasters można było oczekiwać o wiele lepszej oprawy wizualnej (zwłaszcza że producent zrezygnował z autorskiego Ego Engine na rzecz Unreal Engine 4), lecz niestety pod tym względem EA Sports WRC delikatnie zawodzi. Co prawda nadal mamy do czynienia z fantastycznie wykonanymi modelami pojazdów, ale już za to otoczenie momentami pozostawia nieco do życzenia. Ma to też swoje zalety – dzięki temu twórcom udało się dobrze zoptymalizować swoje dzieło, żeby płynnie działało na nieco słabszych komputerach.

Minimalne:

  • Procesor: Intel Core i5-9600K 3.7 GHz / AMD Ryzen 5 2600X 3.6 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 6 GB GeForce GTX 1060 / 8 GB Radeon RX Vega 56 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 95 GB SSD
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
  • Rekomendowane:

  • Procesor: Intel Core i5-10600K 4.1 GHz / AMD Ryzen 7 3700X 3.6 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 8 GB GeForce RTX 2070 / Radeon RX 5700 XT lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 95 GB SSD
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
  • Grę do testów dostarczyła firma Electronic Arts Polska. Opinia należy do autora artykułu.
    Zdjęcie: materiały prasowe EA Sports
    Łukasz Morawski
    Łukasz Morawski

    Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.