Data modyfikacji:

Star Wars Jedi: Fallen Order. Recenzja, poradnik, wymagania sprzętowe

W ostatnich latach marka Gwiezdne Wojny nie miała szczególnego szczęścia do gier komputerowych. Czy premiera Star Wars Jedi: Fallen Order coś w tej kwestii zmieniła? Tego dowiecie się z dalszej części tekstu, a także poznacie kilka przydatnych porad dotyczących rozgrywki.

star wars jedi upadły zakon

Czy warto zagrać w Star Wars Jedi: Fallen Order?

Studio Respawn Entertainment powoli wyrasta na najbardziej atrakcyjnego producenta ściśle współpracującego z Electronic Arts. Już przy Titanfall 2 ekipa udowodniła, że bardzo dobrze czuje się w klimatach science-fiction. Wybranie tego zespołu do stworzenia produkcji osadzonej w świecie Gwiezdnych Wojen było więc bardzo dobrym pomysłem.

Star Wars Jedi: Upadły Zakon to bardzo dobra gra akcji, która zapewnia godziwą rozrywkę na dobre kilkanaście godzin. Co prawda tytuł nie oferuje unikatowych rozwiązań, ale za to umiejętnie czerpie z dorobku innych twórców. Znajdziecie tutaj sporo nawiązań do produkcji typu soulslike, a miłośnicy Uncharted i serii Prince of Persia będą mogli wyżyć się podczas etapów zręcznościowych.

Dzieło Respawn Entertainment jest jedną z lepszych gier bazujących na marce Star Wars, jaka kiedykolwiek trafiła do sprzedaży. Fallen Order to przemyślana produkcja, która w doskonały sposób wykorzystuje materiał źródłowy. Jeżeli więc należycie do wiernego grona fanów Gwiezdnych Wojen, to przy grze będziecie bawić się doskonale.

Kupno Star Wars Jedi: Fallen Order jest jak najbardziej opłacalne. Twórcy przygotowali produkt kompletny, niepotrzebujący w dniu premiery wielkiego łatania gigantycznymi patchami. Tytuł pozbawiony jest także mikrotransakcji oraz uciążliwego grindu.

Star Wars Jedi: Fallen Order – poradnik dla początkujących

Jak grać w Star Wars: Upadły Zakon? Zobaczcie nasz poradnik dotyczący rozgrywki.

Poziom trudności

Gra studia Respawn Entertainment oferuje aż cztery poziomy trudności – Fabularny, Rycerz Jedi, Mistrz Jedi oraz Wielki Mistrz Jedi. Stopień skomplikowania rozgrywki można zmienić w dowolnym momencie, dlatego nie obawiajcie się wybrać od początku wyższego poziomu. Jeżeli nie będziecie sobie radzić, w każdej chwili możecie go zmniejszyć.

System leczenia

Postać w Star Wars Jedi: Fallen Order jest dosyć mocno podatna na obrażenia. W przypadku wyższych poziomów trudności wystarczą niekiedy dwa mocne ciosy od przeciwników, żeby bohater zginął. Na szczęście szybko odblokujecie dostęp do tzw. stymów.

Dzięki nim możecie regenerować utracony pasek życia. Korzystanie z medykamentów nie jest jednak wcale takie proste, ponieważ animacja leczenie trwa dosyć długo. Nie leczcie się w chwili, gdy przeciwnik próbuje was zaatakować lub jesteście ostrzeliwani przez Szturmowców. Najlepiej poczekać na odpowiedni moment albo oddalić się z pola walki.

Zdrowie można regenerować również w punktach medytacji porozrzucanych po mapie. Jest to jednak ryzykowne rozwiązanie, ponieważ w ten sposób przywracacie wszystkich przeciwników, których wcześniej pokonaliście.

Warto czym prędzej zainwestować w umiejętności „Ulepszone Stymy” i „Spersonalizowane Stymy”. Dzięki temu leczenie będzie efektywniejsze. Obowiązkowo wykupcie też perk „Umiejętność przetrwania” zwiększający pasek zdrowia bohatera.

Szybka podróż

Twórcy gry nie zaimplementowali możliwości szybkiego teleportowania się na mapie z jednej lokalizacji do drugiej. Zamiast tego wprowadzony został system odblokowywania skrótów, który możecie kojarzyć chociażby z gier From Software.

Warto więc rozglądać się w poszukiwaniu zamkniętych drzwi lub innych elementów blokujących dostęp. W ten sposób po śmierci nie będziecie musieli przechodzić ponownie trudnego etapu, tylko skrócicie sobie drogę do celu.

Walka

Starcia z przeciwnikami potrafią napsuć krwi. Zwłaszcza gdy próbujecie atakować każdy rodzaj oponentów w ten sam sposób. Kiedy traficie na nowy rodzaj wroga, po ukończonej walce zeskanujcie jego ciało. W ten sposób otrzymacie wpis do dziennika, w którym będą wskazane jego słabe i mocne strony.

Dzięki temu dowiecie się, że standardowych Szturmowców najlepiej jest zabijać, odbijając pociski z wystrzelonych przez nich blasterów, a typów wyposażonych w broń energetyczną najskuteczniej jest parować. Aby odbić nadlatujący pocisk, trzeba w odpowiednim momencie wcisnąć przycisk bloku.

Star Wars Jedi: Upadły Zakon pod wieloma względami przypomina gry typu soulslike. Podobnie, jak w Sekiro: Shadows Die Twice tutaj również nie powinniście rzucać się na grupki przeciwników niczym w slasherach jak Devil May Cry 5. Najlepiej jest wywabiać pojedyncze jednostki, a potem je eliminować.

Nie ograniczajcie się wyłącznie do jednego sposobu obrony. Ataki niektórych wrogów dobrze jest blokować, natomiast na innych sprawdza się parowanie polegające na wciśnięciu klawisza bloku w odpowiednim momencie. Na istoty niehumanoidalne zazwyczaj najlepiej sprawdza się taktyka polegająca na robieniu uników i atakowaniu od tyłu.

Podczas walk regularnie korzystajcie z mocy, które będziecie odblokowywać wraz z fabularnymi postępami rozgrywki. Spowolnienie czasu bywa przydatne podczas starć z dynamicznymi oponentami, których trudno trafić. Natomiast z pchnięcia mocy warto korzystać podczas konfrontacji z dużą grupą przeciwników. Umiejętność przydaje się też do spychania wrogów w przepaść.

Awansowanie postaci

System zdobywania i tracenia doświadczenia został żywcem wyciągnięty z gier studia From Software. Oznacza to, że podczas walki oraz eksploracji zdobywacie punkty doświadczenia, które odbierane są wam po śmierci. Na szczęście można je odzyskać – trzeba wrócić do miejsca zgonu i przynajmniej raz trafić przeciwnika odpowiedzialnego za zabicie protagonisty.

Dużym ułatwieniem jest to, że z przeciwnikiem nie trzeba walczyć do końca. Jeżeli uważacie, że jest dla was za silny, to walnijcie go, a po odzyskaniu punktów doświadczenia ucieknijcie w bezpieczne miejsce. Mało bohaterska strategia, ale za to skuteczna.

Punkty doświadczenia deponuje się w punktach medytacji przez odblokowywanie umiejętności specjalnych. W przeciwieństwie do Dark Souls po aktywowaniu punkty medytacji nie przywracacie do życia zabitych oponentów – w tym celu musielibyście zregenerować swoje zdrowie.

Eksploracja

Jeżeli nie jest to konieczne, nie spieszcie się z zaliczaniem zadań. Rozglądajcie się po okolicy i próbujcie odnaleźć ukryte przejścia. W ten sposób dotrzecie do skrzynek skrywających różne bonusy, które mogą np. zwiększyć wam na stałe liczbę stymów lub dać bonusowe punkty doświadczenia.

Star Wars Jedi: Fallen Order na PC – minimalne wymagania sprzętowe

  • procesor: Intel Core i3-3220 / AMD FX-6100 lub lepszy
  • pamięć RAM: 8 GB
  • karta graficzna: GeForce GTX 650 / Radeon HD 7750 lub lepsza
  • miejsce na dysku: 55 GB
  • system operacyjny: Windows 7/8.1/10 (64-bit)

Star Wars Jedi: Fallen Order na PC – rekomendowane wymagania sprzętowe

  • procesor: Intel Core i7-6700K / AMD Ryzen 7 1700 lub lepszy
  • pamięć RAM: 16 GB
  • karta graficzna: GeForce GTX 1070 lub GTX 1660Ti / AMD Ryzen 7 1700 lub lepsza
  • miejsce na dysku: 55 GB
  • system operacyjny: Windows 7/8.1/10 (64-bit)

Grę do testów dostarczyła firma Electronic Arts Polska, za co serdecznie dziękuję!

Autor: Łukasz Morawski