Data publikacji:

Setup gamingowy – od czego zacząć?

Pod terminem tzw. setupu gamingowego kryje się nic innego jak stałe stanowisko do grania na pececie lub konsoli. W jego skład wchodzi nie tylko maszyna do gier, ale również akcesoria i meble, które sprawiają, że wielogodzinne sesje z ulubionymi tytułami będą komfortowe. Podpowiadamy, jak samodzielnie przygotować setup do gamingu i skompletować jego najważniejsze elementy. 
setup gamingowy

Setup gamingowy – co warto wiedzieć?

Kiedy mówimy o setupie gamingowym, zazwyczaj mamy na myśli kącki do grania przy biurku na komputerze PC. Wiele osób wykorzystuje zaaranżowaną do tego celu przestrzeń wyłącznie do zabawy z grami, inni używają jej również do codziennej pracy zdalnej, nauki albo hobby, takiego jak malowanie czy składanie modeli.
W tym drugim przypadku należy więc pamiętać o tym, aby przygotowując stanowisko do grania, koniecznie wziąć pod uwagę jego pozostałe zastosowania. Należy urządzić dodatkową przestrzeń na przechowywanie np. podręczników i innych niezbędnych przyborów, a także zadbać o oświetlenie nadające się do czytania i wykonywania innych czynności wymagających precyzji.
Kącik do grania nie powinien być wystawiony bezpośrednio na promienie słoneczne docierające zza okna, ponieważ grając w dzień, będziemy mieć problem z widocznością – światło będzie odbijało się w monitorze. Biurko i krzesło należy ustawić tak, aby zminimalizować to zjawisko. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, dlatego warto zainwestować w dobre rolety, zasłony lub żaluzje. Jeżeli planujemy wykorzystać przestrzeń nie tylko do rozrywki, pozwolą one dokładnie regulować ilość światła w pomieszczeniu.

Elementy setupu gamingowego

Poniżej zebraliśmy najważniejsze elementy setupu gamingowego. Pomijamy jednak temat samego komputera lub konsoli. Urządzenia te z reguły ustawiamy jednak w widocznym miejscu – dotyczy to zwłaszcza maszyn stacjonarnych, często wyposażonych w imponujące podświetlenie LED, które stanowi dodatkowy element ozdabiający wnętrze, nadając mu gamingowy styl. 

Biurko gamingowe

Biurko jest niezastąpioną częścią każdego gamingowego setupu. Jakiś czas temu gracze na swoje potrzeby adaptowali klasyczne modele przeznaczone do ogólnego użytku. Dziś sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej.
W sklepach meblowych, także popularnych sieciówkach, znajdziemy bogaty wybór biurek gamingowych posiadających funkcje ułatwiające życie miłośnikom elektronicznej rozrywki. Wśród najważniejszych z nich należy wymienić możliwość regulacji wysokości blatu, która pozwala nam zachować odpowiednią pozycję przed ekranem. Poza tym bardzo często mają też zainstalowane specjalne wieszaki na kable i słuchawki, a także otwory w blacie pozwalające na przeplecenie przez nie przewodów.
Co ważne, biurka te są dostępne w wielu rozmiarach, dlatego z łatwością dopasujemy je do wnętrz o różnej kubaturze. Zwróćmy jednak uwagę na to, że meble te pozbawione są jakichkolwiek szafek i przestrzeni do przechowywania, dlatego niezbędny jest zakup dodatkowych akcesoriów tego typu. Poleca się tutaj szczególnie produkty na kółkach, które ułatwiają sprzątanie pod blatem.

Krzesło gamingowe

Dobre krzesła gamingowe zapewniają komfort gry przez bardzo długie godziny. Jaki fotel dla gracza wybrać? Naprawdę dobre i solidne modele kupimy w cenie od około 1000 złotych, są to meble o ergonomicznej budowie z wieloma regulowanymi elementami (zagłówki, podłokietniki itd.), które pozwalają dopasować kształt siedziska do naszego ciała. Wiele modeli można też częściowo rozłożyć, pozwalając na maksymalny relaks lub drzemkę. Krzesła gamingowe dostępne są w wielu różnych kolorach, dopasujemy je więc do stylu oświetlenia wnętrza i jego kolorystyki. 

Monitor gamingowy

Dobry monitor gamingowy powinien charakteryzować się nie tylko świetnymi parametrami technicznymi, ale również możliwościami jego regulacji. Jest to kluczowe, jeżeli chcemy, aby setup gamingowy był ergonomiczny i nie przyczyniał się do bólu szyi lub pleców.
Zwróćmy też uwagę na dodatkowe złącza, np. słuchawkowe lub USB, które ułatwią podłączanie innych urządzeń do komputera. Wysokiej klasy modele często mają też podświetlenie obudowy, które można zmieniać według własnych potrzeb. Tego typu dodatkowe źródło światła świetnie współgra z komputerem oraz innymi akcesoriami podświetlanym diodami LED, jeżeli wszystkie świecą na ten sam lub podobny kolor.
Zobacz polecane monitory dla graczy do 2000

Gamingowe akcesoria i peryferia

Myszka i klawiatura gamingowa

Żadne gamingowe stanowisko nie obejdzie się oczywiście także bez myszki i klawiatury. Gracze preferują urządzenia przewodowe, gwarantujące najlepszą responsywność i pozwalające uniknąć niespodziewanych problemów podczas rozgrywki wynikających z rozładowanych baterii. Do gamingowego setupu poleca się w szczególności klawiatury mechaniczne z podświetleniem LED, które będą stanowić interesującą ozdobę blatu. Solidny model tego typu to wydatek rzędu 400–1000 złotych. 
Jeżeli chodzi o myszkę, stawiamy na dedykowane graczom modele wyposażone w szereg dodatkowych przycisków funkcyjnych, a także laserowy czujnik z regulowaną czułością pracy, dającą przewagę w wielu grach. Większość gryzoni dla graczy jest również wyposażona w podświetlenie LED. Zazwyczaj sprzęt dopasowujemy kolorystycznie do reszty setupu i mebli.
Bardzo modne są obecnie duże podkładki na blat, na których zmieści się zarówno klawiatura, jak i myszka. Dzięki materiałowi, z jakiego się je wykonuje, zapewniają one dobrą przyczepność gryzoniowi, dodatkowo mogą mieć interesujące kolorowe nadruki, a nawet wbudowane taśmy LED.

Oświetlenie LED i inne ozdoby

Oświetlenie LED nadaje charakter każdemu setupowi gamingowemu. Gracze stosują tutaj przede wszystkim kolorowe taśmy z diodami mocowane do blatu biurka, tylnej części monitora albo półek i szafek. W sklepach możemy znaleźć także wiele ściennych lampek LED, często o modułowej konstrukcji, które przyklejamy nad biurkiem. 
Zdjęcie: Envato Elements