Data publikacji:

Ranking monitorów gamingowych do 2000 złotych

Jednym z najważniejszych elementów dobrego zestawu komputerowego dla gracza jest odpowiednio dobrany monitor. Bez niego nie skorzystamy bowiem w pełni z potencjału gamingowego peceta, zwłaszcza jeżeli ma on mocny układ graficzny pozwalający na bezproblemową zabawę w bardzo wysokich rozdzielczościach ekranu. Dysponując kwotą do 2000 złotych, z łatwością kupimy solidny monitor, który powinien sprostać oczekiwaniom nawet bardziej wymagających graczy.
monitor gamingowy

Na co zwracamy uwagę przy zakupie monitora dla graczy w cenie do 2000 złotych?

Jeżeli wybierasz nowy monitor dla graczy do 2000 złotych, powinieneś zwrócić uwagę na kilka fundamentalnych cech urządzenia, które w dużej mierze zdecydują o tym, czy sprzęt okaże się odpowiedni do komfortowej zabawy z najnowszymi grami.

Przekątna ekranu

Przekątna ekranu określa fizyczne rozmiary monitora, a tym samym to, ile miejsca zajmuje on na biurku. Monitory zaprojektowany z myślą o graczach mają zazwyczaj od 24 cali do 32 cali. Większość konsumentów preferuje ekrany 27 cali. Wybór modeli w tej wielkości jest zdecydowanie największy, oferują je bowiem wszyscy liczący się producenci. Mniejsze wyświetlacze sprawdzają się przede wszystkim, gdy oszczędzamy dostępną przestrzeń w pokoju. Większe monitory są z kolei idealnym rozwiązaniem dla właścicieli bardziej przestronnych stanowisk gamingowych. Sprawdzają się też, gdy komputera używamy do bardziej zaawansowanych zadań, takich jak edycja grafiki i materiałów wideo. Świetnie oglądać będzie się na nich również ulubione filmy i seriale. 

Proporcje ekranu 

Ekrany mogą być też przygotowane z myślą o obsłudze niestandardowych proporcji ekranu. Zwykłe monitory zbudowane są w oparciu o standard 16 : 9, spotykany także w telewizorach. Monitory ultrapanoramiczne pracują w standardach 21 : 9 lub 32 : 9, co oznacza, że są znacznie szersze i zapewniają teoretycznie większy obszar roboczy. Rozwiązanie to pozostaje niszą, która ma jednak swoich zagorzałych miłośników. Warto pamiętać, że nie wspiera go także wiele nowych oraz starych gier, musimy pogodzić się w takim wypadku z rozciągniętym obrazem albo zabawą z pionowymi czarnymi pasami po obu bokach ekranu. 

Rodzaj matrycy

Jedną z podstawowych różnic pomiędzy monitorami dla graczy jest technologia, w jakie wykonane zostały ich ekrany, która zależy od konstrukcji tzw. matrycy. Wpływa ona w dużym stopniu na parametry obrazu. W monitorach dla graczy do 2000 złotych spotkamy się z matrycami VA i IPS.
Monitory z matrycą VA – to najpopularniejsze rozwiązanie w segmencie monitorów gamingowych do 2000 złotych. Matryce VA stosuje się też bardzo często w telewizorach. Odznaczają się one świetnym odwzorowaniem głębokich czerni i wysokim kontrastem obrazu. Wspierają one również wysokie częstotliwości odświeżania ekranu powyżej 200 Hz. Ich wadą jest słaby czas reakcji panelu, który może skutkować w niektórych przypadkach smużeniem ekranu, a także nie najlepszym odwzorowaniem kolorów (nie nadają się one do zastosowań profesjonalnych).
Monitory z matrycą IPS – największą zaletą matryc IPS jest idealne odwzorowanie kolorów, dzięki czemu są one cenione przez grafików. W porównaniu do konstrukcji VA, pozostają one wciąż w tyle, jeżeli chodzi o wspieranie wysokich częstotliwości pracy. Wadą paneli IPS jest też ich wyższa cena, wynikająca z procesu produkcyjnego.

Obsługiwane częstotliwości odświeżania ekranu

Obsługiwana częstotliwość to ważna kwestia zwłaszcza dla właścicieli mocniejszych pecetów. Obecnie wszystkie nowe monitory dla graczy pozwalają na zabawę co najmniej w 120–144 Hz. Oznacza to, że korzystając z nich, możemy bez problemu bawić się w maksymalnie 120–144 klatka na sekundę (tzw. FPS-ach). Jeżeli chcemy bawić się przy większej liczbie FPS-ów, musimy sięgnąć po modele obsługujące wyższe częstotliwości pracy. 
Niezwykle istotne jest też tutaj wsparcie dla najnowszych standardów technologii FreeSync i G-Sync, pozwalających uniknąć tzw. rwania się obrazu, dopasowując dynamicznie zmieniającą się liczbę generowanych klatek obrazu do częstotliwości odświeżania ekranu.

Czas reakcji ekranu

Mówiąc o czasie reakcji ekranu, mamy na myśli liczbę milisekund, jaką monitor potrzebuje na zmianę jasności pojedynczego piksela. Po częstotliwości jest to druga kluczowa cecha wpływająca na płynność obrazu w grach. Optymalnym wyborem w tym wypadku są monitory z czasem reakcji 1 ms, które idealnie nadają się do intensywnych produkcji akcji. 

Liczba wejść i wyjść, konstrukcja

Dobry monitor dla gracza w cenie do 2000 złotych powinien posiadać przynajmniej po jednym wejściu DisplayPort i HDMI – ich większa liczba pozwoli podłączyć dodatkowe urządzenia, takie jak konsole do gier. Bardzo przydatny będzie też wbudowany hub USB lub wejście słuchawkowe. Dużym atutem monitora jest też możliwość regulacji jego pochylenia i wysokości, co nie jest regułą nawet w przypadku modeli uznanych producentów. 
Przeczytaj również: Rodzaje wejść do monitora

Polecane monitory gamingowe do 2000 złotych

Samsung Odyssey G5 (ekran 27/32 cale)

Solidny monitor dla graczy w cenie do 2000 złotych. Model wyposażony jest w 27-calowy lub 32-calowy ekran z matrycą VA, która pracuje w maksymalnej częstotliwości 144 Hz, przy czasie reakcji na poziomie 1 ms. Sprzęt odznacza się też zakrzywionym ekranem, a także wsparciem dla technologii dynamicznego kontrastu HDR10 i FreeSync. Atutem monitora są też wbudowane głośniki.

Samsung Odyssey G3 (ekran 24/27 cali)

Monitor Samsunga przeznaczony dla bardziej oszczędnych graczy, który dostępny jest w dwóch wersjach – 24-calowej i 27-calowej. Sprzęt wyposażony jest w matrycę VA pracującą w częstotliwości 144 Hz i wspierającą czas reakcji na poziomie 1 ms. Sprzęt wspiera również technologię FreeSync, ale w przeciwieństwie do modeli z serii G5 został pozbawiony wsparcia dla HDR, nie ma również zakrzywionego ekranu i głośników. Atutem monitora jest funkcja regulacji jego pochylenia oraz pivot, pozwalający ustawić ekran w orientacji pionowej. 

LG UltraGear 32GN600-B (ekran 31,5 cala)

Monitor gamingowy LG w cenie do 2000 złotych z ekranem VA o przekątnej 31,5 cala. Model pracuje w maksymalnej częstotliwości 165 Hz, a także czasie reakcji wynoszącym 1 ms. Sprzęt oferuje wsparcie dla technologii HDR10 oraz FreeSync Premium. Elegancka czerwono-czarna podstawka pozwala na regulowanie pochylenia urządzenia. 

LG UltraGear 27GP850P (ekran 27 cali)

27-calowy monitor dla graczy od firmy LG wyposażony w ekran z matrycą Nano IPS, która pracuje w rozdzielczości 2560 na 1440 pikseli i w maksymalnej częstotliwości odświeżania 165 Hz (180 Hz po podkręceniu). Model oferuje pełne wsparcie dla technologii G-Sync, FreeSync oraz HDR400. Podstawka pozwala na regulowanie wysokości i pochylenia ekranu, a także jego pivot do pozycji pionowej. 

AOC C27G2ZE (ekran 27 cali)

Monitor dla graczy w cenie do 2000 złotych mogący pochwalić się 27-calowym ekranem z matrycą VA, pracującym w maksymalnej częstotliwości 240 Hz. Sprzęt działa w rozdzielczości 1920 na 1080 pikseli z czasem reakcji 0,5 ms, oferując przy tym wsparcie dla technologii FreeSync Premium.
Zdjęcie: Envato Elements