Data modyfikacji:

Gry podobne do kultowego GTA

Marka Grand Theft Auto od wielu lat rozgrzewa serca graczy do czerwoności. Studio Rockstar Games przygotowało cykl sandboksów oferujący rozgrywkę i fabułę na najwyższym poziomie.

Inni twórcy również chcieli odnieść podobny sukces, dlatego do sprzedaży co jakiś czas trafiają produkcje, które można określić mianem klonów GTA. W tym tekście przyjrzymy się najlepszym grom podobnym do kultowej serii Gwiazd Rocka.

gra gta

Seria GTA – co to?

Pierwsza odsłona Grand Theft Auto zadebiutowała w 1997 roku na komputerach osobistych. Tytuł oferował ciekawą fabułę i rozbudowany gameplay, w którym akcję obserwowaliśmy z lotu ptaka.

Druga część kontynuowała ten rodzaj rozgrywki, aż w końcu trzecia odsłona całkowicie zrewolucjonizowała markę. Seria po raz pierwszy otrzymała trójwymiarową odsłonę i tak zostało do dzisiaj.

Marka GTA słynie nie tylko z ogromnej swobody, ale również wielu kontrowersji. Twórcy od początku poruszali w swoich dziełach trudne tematy i często w bezpośredni sposób przedstawiali przemoc oraz wulgarność.

Pomimo wielu protestów, Rockstar Games i tak odniosło ogromny sukces. Każda kolejna część sprzedaje się coraz lepiej – GTA V rozeszło się w ponad 115 milionach egzemplarzy. Aktualnie czekamy na GTA 6.

Sprawdź także jakie są inne ciekawe gry przygodowe PC.

Lista gier z serii GTA:

  • Grand Theft Auto (1997)
  • GTA 2 (1999)
  • Grand Theft Auto III (2001)
  • Grand Theft Auto: Vice City (2002)
  • Grand Theft Auto: San Andreas (2004)
  • Grand Theft Auto: Libert City Stories (2005)
  • Grand Theft Auto: Vice City Stories (2006)
  • Grand Theft Auto IV (2008)
  • Grand Theft Auto: Chinatown Wars (2009)
  • Grand Theft Auto V (2013)

Najlepsze gry podobne do GTA

Dobierając tytuły do zestawienia, sugerowałem się przede wszystkim własnymi preferencjami oraz stylem rozgrywki danych tytułów. Każda z gier ma wspólne mianowniki z GTA.

Osoby, które doskonale znają cykl Rockstara bez problemu odnajdą się w poniżej wymienionych produkcjach.

Seria Saints Row

Jedną z popularniejszych alternatyw dla GTA jest zdecydowanie marka Saints Row. Studio Volition, pracując nad pierwszą częścią, chciało ugryźć trochę tortu należącego do Rockstar Games.

W kolejnych odsłonach twórcy próbowali już jednak modyfikować mocno rozgrywkę, stawiając przede wszystkim na absurdalne poczucie humoru. Saints Row nadal jest podobne do Grand Theft Auto, ale zdecydowanie ma swój własny, unikatowy charakter.

Sleeping Dogs

Dzieło United Front Games to swoiste połączenie Grand Theft Auto z Yakuzą. Sleeping Dogs z tej pierwszej marki wykorzystuje gameplay, natomiast drugiej zawdzięcza sposób przedstawienia azjatyckich gangów.

W tym przypadku fabuła nie została osadzona jednak w Japonii, tylko na ulicach Hongkongu. Jeśli jesteście fanami filmów Johna Woo, to zdecydowanie powinniście sprawdzić ten tytuł.

Seria Watch Dogs

Wielki Ubisoft również zapragnął mieć w swojej bibliotece markę pokroju GTA. Przy okazji pierwszej części delikatnie nie wypaliło, ale za to druga część w pełni się zrehabilitowała.

Nadal nie jest to doskonały sandboks, ale można spędzić przy nim kilka wieczorów bez zgrzytania zębami. Powiewem świeżości w Watch Dogs 2 jest to, że można grać jako pacyfista, unikający (kiedy tylko się da) używania broni palnej.

Seria Mafia

Czeskie studio Illusion Softworks udowodniło, że nie potrzeba wielkiego budżetu, żeby stworzyć grę podobną do GTA. Czasami wystarczy dużo wiary w swoje umiejętności oraz ciekawy pomysł na fabułę.

Pierwsza część to tytuł kultowy, który po wielu latach nadal jest ciepło wspominany przez graczy. Druga część stała także na bardzo wysokim poziomie, czego niestety nie można powiedzieć o „trójce”.

The Saboteur

Gra z otwartym światem zrobiona w stylu GTA i osadzona w realiach II wojny światowej? Ten tytuł był skazany na sukces!

The Saboteur zostało całkiem ciepło przyjęte przez graczy i recenzentów, którzy docenili wciągającą rozgrywkę osadzoną w ciekawym settingu. Bardzo liczę na to, że Electronic Arts jeszcze kiedyś powróci do tej marki.

Scarface: The World is Yours

Gry bazujące na filmach często powstają tylko po to, żeby odcinać kupony od popularnego tytułu. W przypadku Scarfare: The World is Yours było jednak trochę inaczej.

Studio Radical Entertainment odrobiło pracę domową i dobrze przyjrzało się, jak Rockstar Games tworzy swoją serię. Ich dzieło nadal stało daleko w tyle za Grand Theft Auto, ale i tak wspominam je z uśmiechem na twarzy. Wszakże nie zawsze mamy okazję wejść w skórę Ala Pacino.

Total Overdose

Skoro Sleeping Dos było GTA w klimatach filmów Johna Woo, to o Total Overdose można napisać, że jest to udana mieszanka klimatu filmu „Desperados” z rozwiązaniami stworzonymi przez Rockstar Games.

W grze nie brakowało wartkiej akcji oraz absurdalnego poczucia humoru. Czuć, że zespół Deadline Games miał ograniczone środki na stworzenie tej gry, ale nie przeszkadzało to w dobrej zabawie.

The Simpsons: Hit and Run

Kiedy zastanawiałem się, jakie gry są podobne do GTA, początkowo kompletnie zapomniałem o grze studia Radical Entertainment.

Szybki research przypomniał mi natomiast jednego z fajniejszych sandboksów, który w przezabawny sposób bawi się schematami takich gier, jak Grand Theft Auto. Koniecznie sprawdźcie, jeżeli lubicie produkcje z luźniejszym podejściem do gameplayu.

LEGO City Undercover

Klocki LEGO nie mają żadnych ograniczeń – nie tylko można z nich zbudować fantastyczne konstrukcje, ale nawet zaprogramować grę, taką jak GTA. LEGO City Undercover to doskonały tytuł, który przypadnie do gustu zarówno młodszym, jak i starszym odbiorcom.

Ci pierwsi mogą cieszyć się GTA bez przemocy, natomiast drudzy docenią wiele popkulturowych easter eggów.

Autor: Łukasz Morawski