Data publikacji:

Czy warto kupić Sega Mega Drive Mini? Zalety konsoli i lista gier

19 września do sprzedaży trafiła miniaturowa wersja kultowej konsoli Sega Mega Drive. Sprawdziliśmy, czy warto zainteresować się Sega Mega Drive Mini oraz jakie są wady oraz zalety retro gadżetu.

sega mega drive mini

Sega Mega Drive – co to?

Konsola Sega Mega Drive (w USA sprzedawana pod nazwą Genesis) była jedną z pierwszych 16-bitowych platform czwartej generacji. Urządzenie najpierw zadebiutowało w Japonii w 1988 roku, a dwa lata później zaliczyło swój debiut na Starym Kontynencie.

Sprzęt oferował świetną bibliotekę produkcji, z których część na dobre wpisała się do kanonu branży rozrywkowej. Premiera konsoli Super Nintendo Entertainment System (SNES) pokrzyżowała delikatnie plany Segi. Konkurencyjna firma oferowała więcej gier skierowanych do młodszego odbiorcy, co wtedy było w cenie. Odważniejsze podejście włodarzy Segi na dłuższą metę nie zdało egzaminu.

Świat nie był jeszcze gotowy na produkcje pokroju Mortal Kombat, które choć były świetne, to jednak oferowały zbyt wiele kontrowersji. Coś, co teraz jest normą, dawniej przyczyniło się do spadków sprzedażowych platformy. Szacuje się, że sprzedano łącznie około 30 milionów egzemplarzy Segi Mega Drive, co i tak można określać jako ogromny sukces, zważywszy na niesprzyjającą aurę.

Czym jest Sega Mega Drive Mini?

W ostatnich latach mamy do czynienia z nową modą, polegającą na odnawianiu starych konsol w miniaturowej formie. Z takiej metody skorzystało już Nintendo, które wypuściło miniaturowego NES-a oraz SNES-a, a także Sony sprzedające PlayStation Classic. Sega Mega Drive Mini wpisuje się w ten ciekawy trend. Jeżeli kiedykolwiek mieliście styczność z pomniejszoną retro konsolą, to wiecie, czego się spodziewać.

Pod względem designu wersja Mini wygląda identycznie co pierwowzór. Twórcy zadbali o wszystkie detale, w pełni oddając ducha oryginału. Pierwszą rzucającą się w oczy różnicą jest to, że nowy model został o czterdzieści pięć procent zmniejszony względem rozmiaru Sega Mega Drive. Urządzenie jest naprawdę malutkie, dlatego nie zabiera dużo miejsca na półce czy stoliku RTV.

Kolejną z różnic są gniazda. Kontrolery podłącza się teraz przez USB, tak samo jak zasilanie. Sprzęt z telewizorem komunikuje się za pomocą kabla HDMI.

Z racji mniejszego rozmiaru do konsoli nie można włożyć oryginalnych kartridżów z grami. Właściwie to żadnych nie można włożyć, ponieważ urządzenie ma wgrane już czterdzieści dwie odpowiednio wyselekcjonowane gry. Znajdują się wśród nich zarówno klasyki, jak i produkcje mniej znane, ale również doceniane przez graczy.

Zalety Sega Mega Drive Mini

Muszę przyznać, że bardzo doceniam to, jak profesjonalnie Sega podeszła do przygotowania miniaturowej wersji konsoli. Czuć, że producent nie rzucił się na łatwe pieniądze, tylko faktycznie wysłuchał potrzeb konsumentów.

Oczywiście największym plusem urządzenia jest lista gier, która robi ogromne wrażenie. Nieważne, jak konsola byłaby dobra, bez odpowiedniej biblioteki przestałaby po prostu istnieć.

Na szczęście w tym przypadku możecie liczyć na dwie odsłony przygód Sonica, rewelacyjne Ghouls ‘n Ghost, pokręconego Earthworm Jima, Tetris, Castelvanię: The New Generation, kultowe Golden Axe czy magiczne Castle of Illusion z udziałem Myszki Miki To oczywiście tylko przykłady, ale wymieniając dobre produkcje, musiałbym opisać każdą z gier osobna. Dobór tytułów był strzałem w dziesiątkę.

Wbudowany system sprawia, że każda z produkcji otrzymała cztery sloty na zapisanie stanu gry. Dzięki temu, niczym we współczesnych platformach, możecie przerwać granie w dowolnym momencie bez obawy o utracenie postępu rozgrywki.

Na docenienie zasługuje również fakt, że jakość wykonania konsoli stoi na bardzo wysokim poziomie. Występujące w oryginale przełączniki i suwaki nie pełnią wyłącznie roli ozdobników, ale mają podobne funkcje co w oryginale. Przyciskiem RESET powracamy do menu głównego konsoli, natomiast za pomocą suwaka ustawiamy poziom głośności dźwięku płynącego z podłączonych do urządzenia słuchawek. Zgadza się, do Mega Drive Mini można podpiąć własny headset.

W zestawie znajdują się dwa kontrolery, które wyglądają identycznie jak w wersji z 1988 roku. Twórcy nie postawili na mniejsze i gorsze zamienniki, tylko zaoferowali graczom pełnoprawne pady, z jakich korzystało się ponad trzydzieści lat temu.

Konsola została również dostosowana do współczesnych telewizorów. W każdą z gier można grać w formacie 16:9, ale trzeba liczyć się wtedy z delikatnie rozciągniętym obrazem. Jeżeli wam to przeszkadza, w każdej chwili możecie przełączyć na 4:3. Miłośnicy retro mają także możliwość nałożenia filtru imitującego śnieżenie charakterystyczne dla odbiorników CRT.

Wady Sega Mega Drive Mini

Decydując się na kupno miniaturowej retro konsoli, trzeba mieć na uwadze, że urządzenie również ma wady. Są one jednak na tyle niewielkie, że właściwie wspominam o nich pro forma.

Możliwość sejwowania w grach jest super, ale zabrakło mi trochę opcji cofania czasu o kilka sekund. Takie rozwiązanie zaimplementowano chociażby w konkurencyjnym SNES Classic Edition i sprawdzało się naprawdę świetnie.

Minusem jest też to, że Sega Mega Drive Mini to zamknięty system, do którego nie można wgrywać (w sensie kupować) nowych gier. Oczywiście tę wadę należy traktować z przymrużeniem oka, ponieważ lista gier raczej wszystkim powinna w pełni wystarczać.

Najpoważniejszym moim zarzutem jest natomiast to, że czasami gry potrafią delikatnie spowalniać. Nie zdarzało się to wprawdzie zbyt często, jednak taki problem powinien być wyeliminowany.

Czy warto kupić Sega Mega Drive Mini?

Jeżeli kochacie branżę gier i interesuje was jej historia, to Sega Mega Drive Mini obowiązkowo powinna zagościć w waszych domach. Jest to rewelacyjny gadżet dla fanów retro, który nie tylko ładnie prezentuje się na półce, ale dodatkowo oferuje masę świetnych tytułów do ogrania.

Gry na Sega Mega Drive Mini

 1. Sonic The Hedgehog
 2. Ecco the Dolphin
 3. Castlevania: The New Generation
 4. Space Harrier 2
 5. Shining Force
 6. Dr. Robotnik's Mean Bean Machine
 7. ToeJam & Earl
 8. Comix Zone
 9. Altered Beast
 10. Gunstar Heroes
 11. Castle of Illusion Starring Mickey Mouse
 12. World of Illusion Starring Mickey Mouse and Donald Duck
 13. Thunder Force III
 14. Super Fantasy Zone
 15. Shinobi III
 16. Streets of Rage 2
 17. Earthworm Jim
 18. Sonic The Hedgehog 2
 19. Probotector
 20. Landstalker
 21. Mega Man®: The Wily Wars
 22. Street Fighter II®: Special Champion Edition
 23. Ghouls ‘n Ghosts®
 24. Alex Kidd in the Enchanted Castle
 25. Story of Thor
 26. Golden Axe
 27. Phantasy Star IV: The End of the Millennium
 28. Sonic The Hedgehog Spinball
 29. Vectorman
 30. Wonder Boy in Monster World
 31. Tetris®
 32. Darius
 33. Road Rash II
 34. Strider
 35. Virtua Fighter 2
 36. Alisia Dragoon
 37. Kid Chameleon
 38. Monster World IV
 39. Eternal Champions
 40. Columns
 41. Dynamite Headdy
 42. Light Crusader