Data modyfikacji:

Gry dla dwóch osób - jaką grę dla dwojga kupić?

Każda forma rozrywki sprawdza się najlepiej, kiedy uczestniczą w niej przynajmniej dwie osoby. Współczesne gry poszły w kierunku sieciowej rozgrywki wieloosobowej, często uniemożliwiającej wspólną zabawę przed jednym ekranem. Na szczęście są jeszcze producenci, którzy tworzą gry dla 2 osób, działające w tak zwanej lokalnej kooperacji. A jeśli nie interesuje was wirtualna rozrywka, to zawsze możecie spróbować swoich sił w grach karcianych lub planszowych dla dwóch osób.

GRY NA KONSOLE DLA DWÓCH OSÓB

Super Smash Bros. Ultimate – bijatyka dla całej rodziny

Nintendo od zawsze kładło ogromny nacisk na wspólne granie na jednej konsoli. Wraz z premierą platformy Switch, do sprzedaży trafiły kolejne produkcje stawiające na lokalną kooperację. Jednym z takich tytułów jest właśnie świetny Super Smash Bros. Ultimate, który rozgrzał serca graczy z całego świata. Jest to świetna bijatyka, gdzie przemoc została przedstawiona w bardzo umowny sposób. Dzięki temu można w nią grać wspólnie z dzieckiem.

Overcooked 2 – dla amatorów gotowania

Studio Ghost Town Games, po sukcesie pierwszej odsłony, postanowiło przygotować kontynuację, znacząco rozbudowując ideę oryginału. Overcooked 2 to świetna gra zręcznościowa, w której gracze wcielają się w zakręconych kucharzy. Zadaniem użytkowników jest przygotowanie określonych potraw w wyznaczonym czasie. Gracze mają szanse na zwycięstwo tylko dzięki nienagannej współpracy.

A Way Out – dla fanów filmów sensacyjnych

Studio Hazelight miało już na swoim koncie grę dla dwojga (Brothers: A Tale of Two Sons), lecz to właśnie przy okazji A Way Out wskoczyło do czołówki najlepszych producentów w branży gier. Produkcja opowiada historię dwóch skazańców, którzy za wszelką cenę chcą opuścić więzienie. Gracze muszą ze sobą współpracować, podejmując po drodze masę trudnych moralnie decyzji.

FIFA 19 – dla sportowych zapaleńców

Jeżeli kochacie piłkę nożną i macie znajomego, który także interesuje się tym sportem, to koniecznie musicie zaopatrzyć się w FIFĘ. Seria Electtronic Arts posiada rozbudowane funkcje sieciowe, lecz jest też jednocześnie jednym z lepszych przykładów gier dla dwóch graczy. Wspólne rywalizowanie z bliską osobą dostarcza mnóstwa emocji, zwłaszcza, że na bieżąco możecie obserwować reakcję kumpla, po tym jak strzelicie mu gola.

Mortal Kombat 11 – bijatyka dla dorosłych

Najnowsza odsłona popularnej serii mordobić, ze względu na swoją brutalność, przeznaczona jest wyłącznie dla dojrzałego odbiorcy. Mortal Kombat 11 oferuje tryby wspólnego grania na jednej konsoli, dzięki czemu możecie wspólnie ze znajomymi sprawdzić swoje umiejętności lub nauczyć się nowych kombosów czy fatality.

Przeczytaj recenzję Mortal Kombat 11.

GRY NA PC DLA DWÓCH OSÓB

Gry z serii LEGO – zabawne gry dla wszystkich

Na przestrzeni lat studio Traveller’s Tales wypuściło do sprzedaży ponad dwadzieścia produkcji bazujących na licencji duńskich klocków LEGO. Każda ich gra nawiązuje do popularnej marki, dzięki czemu możecie przeżyć wspólnie z bliskimi historie znane z „Gwiezdnych Wojen”, „Harry’ego Pottera”, „Władcy Pierścieni” czy „Avengersów”. Z pewnością każdy z was znajdzie coś dla siebie.

Cuphead – dla hardkorowców

Studio MDHR przygotowało grę dla dwóch osób, która przeznaczona jest wyłącznie dla prawdziwych wymiataczy. Jeżeli czujecie się na siłach, to obowiązkowo powinniście spróbować swoich sił w Cuphead. Ostrzegam jednak, że produkcja nie wybacza błędów, dlatego pamiętajcie żeby zachować spokój. Szkoda niszczyć klawiaturę z powodu wymagającej gry.

Team Sonic Racing – kart racer dla całej rodziny

Popularne kilkanaście lat temu kart racery powoli zaczynają wracać do łask. Doskonałym reprezentantem tego gatunku jest Team Sonic Racing od studia Sumo Digital. Produkcja umożliwia wspólne branie udziału w wyścigach na jednym ekranie, co doskonale zgrywa się z głównymi założeniami gry. Żeby wygrać rundę, trzeba całą drużyną zdobyć odpowiednią liczbę punktów.

Rayman Legends – dla graczy lubiących wyzwania

Ubisoft przygotowując Rayman Legends udowodnił, że jest jeszcze w świecie gier komputerowych miejsce na dwuwymiarowe platformówki. Tytuł można przejść w pojedynkę, jednakże prawdziwa frajda zaczyna się dopiero, gdy na ekranie pojawi się przynajmniej dwóch graczy. Rozgrywka jest niezwykle dynamiczna i wciągająca. Kolorowa oprawa wizualna przykuje wzrok zarówno młodszych, jak i starszych odbiorców.

Vikings: Wolves of Midgard – dla graczy czekających na nowe Diablo

Jeżeli spędziliście setki godzin w takich produkcjach jak Diablo czy Titan Quest, to powinniście spróbować zagrać w Vikings: Wolves of Midgard. Nie dosyć, że dzieło studia Game Farm osadzone jest w ciekawych nordyckich realiach, to na dodatek umożliwia grę w lokalnej kooperacji. Wspólne przemierzanie mitologicznych krain oraz walczenie z najróżniejszymi poczwarami sprawdza się doskonale. Gra jest przy okazji całkiem niezłym reprezentantem gatunku hack and slash.

GRY PLANSZOWE I KARCIANE DLA DWÓCH OSÓB

Warszawskie studio 11 bit wypuściło w 2014 roku grę This War of Mine, która zszokowała graczy. Tytuł przedstawiał brutalną wojnę z perspektywy cywilów walczących o przeżycie. Po kilku latach od premiery oryginału, marka została przerobiona na grę planszową. Założenia są identyczne, z tą różnicą, że w przypadku planszówki udział w zabawie mogą wziąć co najmniej dwie osoby.

Czytaj również: Gry planszowe dla dorosłych

Enclave: Zakon Krańca Świata – dla miłośników postapokalipsy

Inspiracją do powstania Enclave była powieść Mai Lidii Kossakowskiej „Zakon Krańca Świata”. Jest to gra planszowa dla dwojga, w której nie liczy się wyłącznie przebieg rozgrywki, ale również wciągająca fabuła i kreacja świata. Ludzkość chyli się ku upadkowi, przez co społeczeństwo podzieliło się na kilka grup. Jedyną szansą na przetrwanie jest dotarcie do mitycznego Drzewa. Wybrańcem może zostać wyłącznie jeden z graczy.

Sherlock – dla graczy żądnych łamigłówek

Najsłynniejszy fikcyjny detektyw doczekał się już wielu filmowych adaptacji, seriali telewizyjnych i gier komputerowych. Prędzej czy później musiał pojawić się również w formie gry karcianej dla dwóch osób. Rozgrywka nie jest szczególnie wymagająca, dzięki czemu próg wejścia można określić jako stosunkowo niski. Zadaniem użytkowników jest odkrycie tożsamości przestępcy. W tym celu trzeba oczywiście korzystać z umiejętności dedukcji charakterystycznej dla Sherlocka Holmesa.

Cywilizacja: Poprzez Wieki – dla osób interesujących się historią świata

Produkcja bazuje na popularnej serii gier komputerowych Sid Meier’s Civilization. Podobnie jak w oryginale, gracze muszą rozwijać swoje państwach poprzez dbanie o społeczeństwo, finanse oraz dyplomację. Podczas zabawy w Cywlizację: Poprzez Wieki użytkownicy rywalizują ze sobą o to, kto szybciej i lepiej rozwinie swoją cywlizację.

7 Cudów Świata – dla domorosłych strategów

W tej grze użytkownicy zostają przywódcami jednego z siedmiu wielkich miast świata antycznego. Rozgrywka jest niesamowicie dynamiczna – zwycięzcę można określić już po trzydziestu minutach zabawy. Jest to fajna gra karciana dla dwóch osób, które nie mają zbyt wiele czasu na tego typu rozrywki.

Autor: Łukasz Morawski