Data modyfikacji:

Saints Row: The Third Remastered – co to za gra? Zmiany względem oryginału i wymagania sprzętowe

Gang Świętych z Trzeciej Ulicy powrócił i znowu sieje zamęt na ulicach miasta Steelport. Czy zremasterowana wersja najlepszej odsłony serii Saints Row była potrzebna? Czy gra jest godna uwagi nawet dla osób, które grały już wcześniej w oryginał. Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w dalszej części tekstu.

saints row the third remastered

Czym jest Saints Row?

Saints Row to nietypowy cykl sandboksów, który miał początkowo konkurować z największym hitem Rockstar Games, czyli Grand Theft Auto. Studio Volition nie miało jednak takiego doświadczenia ani zasobów finansowych i kadrowych jak Gwiazdy Rocka, dlatego dwie pierwsze części sprawiały wrażenie gorszych klonów GTA. Mimo to obie gry spotkały się z ciepłym przyjęciem graczy i stosunkowo dobrymi ocenami od recenzentów.

Twórcy zrozumieli jednak, że w taki sposób nie będą w stanie rywalizować z gigantami, dlatego postanowili obrać w kolejnej części kompletnie inny kierunek artystyczny. Z typowo gangsterkiej historyjki seria zamieniła się nagle w pokręconą opowieść rodem z parodii w stylu „Nagiej Broni”.

Producent przy okazji trzeciej części w końcu wykreował własną unikatową markę, która była bezkonkurencyjna w sposobie przedstawiania absurdu i nieprzyzwoitego poczucia humoru. Przy okazji czwórki Volition poszło o jeszcze krok dalej: walka z ziemskimi indywiduami została zastąpiona przezabawną rywalizacją z kosmitami. Sprawdź również naszą recenzję Saints Row IV: Re-Elected.

Dlaczego warto zagrać w Saints Row: The Third Remastered?

Jeżeli wcześniej nie mieliście okazji zagrać w ten tytuł, to teraz nadarzyła się ku temu idealna okazja. Wersja zremasterowana Saints Row: The Third nie polega wyłącznie na podbiciu rozdzielczości do Ultra HD, tylko wprowadza znacznie więcej zmian w warstwie wizualnej. Dzięki temu jest to także produkt atrakcyjny dla osób grających wcześniej w „trójkę”.

Producent całkowicie na nowo zaprojektował wiele elementów rozgrywki, które pasowały do jego wizji. W grze pojawiają się więc m.in. nowe modele pojazdów oraz stworzone od podstaw bronie. Twórcy zupgrade’owali także wygląd większości budynków w mieście Steelport i poprawili wygląd kluczowych dla fabuły postaci. Ulice miasta również nabrały życia, ponieważ na swojej drodze można spotkać większą liczbę przechodniów.

Największą nowością jest natomiast system oświetlenia, który znacząco poprawia odczucia wizualne. Dzięki niemu o wiele lepiej prezentują się odbicia światła na mokrych czy metalowych powierzchniach, a efekty cząsteczkowe robią jeszcze większe wrażenie. Praca światłocieni sprawia, że Saints Row: The Third Remastered wygląda jak gra mogąca śmiało rywalizować ze współczesnymi produkcjami.

Kwestie techniczne Saints Row: The Third Remastered

Odświeżona wersja gry została wydana na trzech platformach – komputerach osobistych oraz konsolach PlayStation 4 i Xbox One. W każdym przypadku produkcja dostępna jest w polskiej wersji językowej (napisy).

Studio Sperasoft odpowiedzialne za remaster wprowadziło sporo zmian graficznych względem oryginału, dlatego wymagania również mocno wzrosły. Sprawdźcie, czy gra odpali na waszych pecetach!

Saints Row: The Third Remastered na PC – minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5-3570 3.4 GHz / AMD FX-6300 3.5 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 4 GB GeForce GTX 660 / Radeon RX 550 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 46.3 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Saints Row: The Third Remastered na PC – rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5-4670 3.4 GHz / AMD FX-8320 3.5 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 6 GB GeForce GTX 1060 / 8 GB Radeon RX 570 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 46.3 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Grę do testów dostarczyła firma Koch Media Poland, za co serdecznie dziękuję!

Autor: Łukasz Morawski