League of Legends, które powszechnie określane jest skrótem LoL, zadebiutowało oficjalnie w 2009 roku. Produkcja studia Riot Games nie tylko spopularyzowała świeży wówczas gatunek rozgrywek wieloosobowych o nazwie MOBA (ang. multiplayer online battle arena), ale w przeciągu kilku lat stała się największą grą e-sportową na świecie. Oficjalne zawody LoL organizowane w ramach 12 lokalnych lig rozrzuconych po całym globie, są oglądane przez miliony osób kibicujących ulubionym drużynom. Najlepszych graczy wybiera się dzięki systemowi rankingowemu, na którego szczycie znajduje się garstka najbardziej utalentowanych i doświadczonych graczy. Dowiedz się zatem jak do nich dołączyć, poznając rangi w LoL.
Każdy tier jest dodatkowo rozbity na kilka dywizji, przez które obowiązkowo przechodzimy kolejno, stając się awansować na następny poziom rankingowy.
Zdecydowana większość graczy (ponad 70 procent ogółu biorącego udział w rozgrywkach rankingowych) zatrzymuje się na randze złotej, srebrnej lub brązowej. Osoby te dobrze orientują się w zawiłościach gry, znają swoich czempionów oraz potrafią skutecznie współpracować w drużynie. Aby otrzymać platynę, niezbędna jest już dość duża dedykacja i doświadczenie. Zdobycie jeszcze wyższych rang jest już domeną półprofesjonalnych i profesjonalnych graczy w League of Legends. Na tych poziomach mamy już do czynienia z szybko i brutalną rywalizacją na najwyższym możliwym poziomie, które spotkamy podczas zawodów e-sportowych. Rumieńców systemowi nadaje fakt, że liczba miejsc w najwyższych tierach jest ograniczona przez deweloperów.
Jak widać, zdobywanie kolejnych rang może być bardzo trudne i męczące, zwłaszcza na wyższych poziomach, gdzie umiejętności graczy są bardziej wyrównane. Jeżeli nie mamy szczęścia, bardzo łatwo utknąć na stałe w jednej randzie, bez perspektywy awansu. Zazwyczaj sufitem dla możliwości przeciętnych i bardziej doświadczonych graczy jest osiągnięcie rangi złotej lub platynowej.
Punkty odejmuje się też po pewnej bezczynności, kiedy nie logujemy się do LoL i nie bierzemy udziału w rozgrywkach rankingowych. Fakt ten narzuca pewną presję na graczy i zachęca ich w ten sposób do ciągłej zabawy.