Co jakiś czas do sprzedaży trafiają nowe generacje konsol, które zajmują miejsce poprzednich platform. Wynika to z naturalnego rozwoju technologicznego i prób wyniesienia gier na kompletnie nowy poziom. Tylko co dzieje się z produkcjami, które trafiły na starsze urządzenia? Czy można w nie zagrać na nowych konsolach? W tym tekście przyjrzymy się wstecznej kompatybilności i PlayStation 3.
Polecamy: TOP 5 ekskluzywnych gier na PlayStation 3.
Każda nowa konsola wyprodukowana przez Sony jest lepsza od poprzedniej, dlatego, pod względem technologicznym nic nie stoi na przeszkodzie, żeby np. na PlayStation 5 móc uruchomić produkcje z poprzednich generacji. Niestety taka możliwość często jest blokowana.
Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele – począwszy od chęci sprzedaży remasterów gier, poprzez kwestie wizerunkowe (stare gry = brzydka grafika), a na kwestiach ekonomicznych kończąc. Dostosowywanie oprogramowania prawdopodobnie wiązałoby się z dodatkowymi kosztami, które nie przełożyłyby się na duże korzyści.
Bez względu na to, jaki posiadacie model konsoli PlayStation 3, możecie uruchomić na niej większość gier z pierwszej platformy Sony. Sytuacja dotyczy zarówno wersji na płytach, jak i wydań cyfrowych dostępnych w PlayStation Store. W tym przypadku mamy jednak do czynienia z dosyć mocno okrojoną biblioteką, ale za to istnieje stuprocentowa pewność, że takie tytuły będą działać na PS3 bez żadnych problemów.
Te natomiast mogą pojawić się, kiedy spróbujemy uruchomić grę z płyty. Może się okazać, że niektóre tytuły z PlayStation One nie będą zbyt dobrze współpracowały z PS3, co może zaowocować spadkami płynności bądź problemami z odczytaniem krążka. W sieci można znaleźć dokładną listę kompatybilnych gier z PS1.
Niestety w tym przypadku muszę was rozczarować. Taką możliwość dawały wyłącznie pierwsze egzemplarze PlayStation 3 FAT, które trafiły do sprzedaży na premierę konsoli. W późniejszych wersjach oraz modelach urządzenia, Sony całkowicie wycofało się ze wsparcia gier z PlayStation 2 na PS3. Prawdopodobnie wynikało to z faktu chęci przygotowania wielu remasterów, które dostępne były potem na nowej konsoli. W ten sposób producent sprzętu zarobił dwa razy na tych samych tytułach.
Kolejny zawód, ponieważ na PlayStation 4 nie można uruchamiać gier z PS3. Początkowo mówiło się o tym, że konsola PlayStation 5 będzie w pełni kompatybilna ze wszystkimi wcześniejszymi urządzeniami Sony. Niestety rzeczywistość okazała się być bardziej brutalna – na PS5 nie zagramy bowiem w produkcje z PlayStation 3, PS2, PS One i handheldów.
Producent wziął pod uwagę wyłącznie konsolę ósmej generacji, czyli PlayStation 4. Niewykluczone, że zdecydowano się na taki ruch głównie dlatego, że w pierwszym roku od premiery PS5, na platformie nie pojawiłoby się zbyt dużo gier dedykowanych temu sprzętowi. Ponadto PS4 ma być jeszcze wspierane przez kilka lat.
Istnieje zatem prawdopodobieństwo, że w przyszłości powtórzy się sytuacja, co ze wsteczną kompatybilnością PS2 na PS3. Aczkolwiek można mieć też nadzieję, że w przyszłości system operacyjny konsoli otrzyma aktualizację, która aktywuje dostęp do gier ze starszych platform.