Data publikacji:

Przenośne konsole do gier. Nowości w świecie gamingu

Handheldy już od dawna funkcjonują w branży growej, lecz zazwyczaj były to pojedyncze jednostki dla danej generacji, którym udało się przebić do szerszej świadomości graczy. Tymczasem współcześnie coraz więcej producentów decyduje się na przygotowanie własnej przenośnej konsoli. W tym zestawieniu przyjrzymy się tego typu urządzeniom, zaznaczając, dla jakiej grupy odbiorczej został stworzony dany sprzęt.
Nintendo nie podwyzszy cen konsol

Przenośna konsola do gier – jaką wybrać?

Nintendo Switch

Firma Nintendo już od bardzo dawna produkuje przenośne konsole i zazwyczaj okazują się być one hitem sprzedażowym. Tak przynajmniej było w przypadku kultowego GameBoya, później DS-a, a obecnie prym wiedzie Nintendo Switch, które sprzedało się już w ponad stu trzydziestu milionach egzemplarzy. Taki wynik nie powinien dziwić, bo na urządzeniu regularnie pojawiają się fantastyczne produkcje ekskluzywny oraz tytuły multiplatformowe. Co ciekawe, Nintendo Switch zadebiutowało już w 2017 roku i już w dniu premiery oferowało lepsze możliwości technologiczne niż PlayStation 4 i Xbox One. Czas tych platform już minął, w ich miejsce wskoczyło PS5 oraz XSX, a urządzenie Japończyków w dalszym ciągu cieszy się niesłabnącą popularnością.
Nie ma co się temu dziwić – wystarczy spojrzeć na bibliotekę gier dostępnych na tej platformie. W samym 2023 roku do sprzedaży trafiły takie przeboje jak The Legends of Zelda: Tears of the Kingdom oraz Super Mario Bros. Wonder, których średnia ocen w serwisie Metacritic wynosi odpowiednio 96/100 i 92/100. Rzadko kiedy konkurencyjne tytuły na innych konsolach i pecetach mogą pochwalić się tak dobrymi wynikami. Na Nintendo Switch znajdziemy wiele tytułów skierowanych do dorosłych odbiorców (Red Dead Redemption, Wiedźmin 3: Dziki Gon itp.), jednakże jest to właściwie jedyny sprzęt do grania, który tak bardzo stawia na produkcje skierowane do młodszych użytkowników.
Jeśli więc szukacie idealnej przenośnej konsoli do grania dla waszych pociech, to Nintendo Switch będzie doskonałym wyborem. Nie dość, że znajdziecie na nim tytuły odpowiednie dla kilkulatków, to na dodatek gabaryty są na tyle niewielkie, że handheld dobrze leży w dziecięcych dłoniach. Ponadto urządzenie posiada odłączane kontrolery joy-con, które oferują wsparcie dla funkcji ruchowych, co także jest wykorzystywane w wielu grach imprezowych i rodzinnych.

Steam Deck

W tym przypadku nie mamy do czynienia ze standardową konsolą do grania, bazującą na własnym systemie operacyjnym, tylko swego rodzaju przenośnym komputerem. Za produkcję odpowiada firma Valve, czyli twórcy platformy Steam dostępnej na pecetach. Handheld przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które posiadają dużą bibliotekę gier na PC i chciałyby grać w ulubione produkcje również poza domem. Urządzenie zostało oparte na Linuksie i bazuje na nakładce SteamOS, dzięki czemu z menu głównego korzysta się w podobny sposób, co w Nintendo Switch. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby przejść do trybu pulpitu i zainstalować na urządzeniu zewnętrzne launchery, jak np. Epic Games Store czy GOG.
Urządzenie posiada zwartą konstrukcję, bez odpinanych kontrolerów, ale za to zostało wyposażone w dwa praktyczne trackpady, które umożliwiają np. granie w strategie czasu rzeczywistego. Oprócz tego w konsoli przenośnej umieszczono żyroskop, co pomaga podczas celowania w strzelankach oraz dotykowy wyświetlacz – ten również można dostosować do poszczególnych tytułów. Oczywiście grając na Steam Decku, trzeba liczyć się z pójściem na pewne ustępstwa graficzne w bardziej wymagających produkcjach, ale na siedmiocalowym ekranie nie przeszkadza granie w mniejszej rozdzielczości.

Lenovo Legion Go

Jeżeli chcielibyście grać w swoje pecetowe produkcje w trybie przenośnym i jednak zależy wam na lepszej oprawie wizualnej, to w takim razie zdecydowanie powinniście zainteresować się hanheldem Lenovo Legion Go. Co prawda w tym przypadku musicie liczyć się ze sporo większym kosztem, ale w zamian otrzymacie dostęp do bardziej wydajnych podzespołów, dla których wysokobudżetowe produkcje nie stanowią takiego problemu, jak dla Steam Decka. Urządzenie może pochwalić się także bardzo dużym wyświetlaczem o przekątnej 8,8 cala, oferującym częstotliwość odświeżania na poziomie 144 Hz, co bardzo rzadko zdarza się w tego typu sprzętach.
Ogromną zaletą Lenovo Legion GO jest bezproblemowa współpraca ze wszystkimi najważniejszymi aplikacjami do gier dostępnymi na komputerach. Użytkownicy nie tylko mogą uruchamiać tytuły ze Steama, Epic Games Store, Battle.netu czy GOG-a, ale także urządzenie oferuje pełne wsparcie dla usługi Xbox Game Pass (zarówno streaming, jak i bezpośrednie pobieranie gier) oraz tytułów stworzonych z myślą o systemie operacyjnym Android. Sprzęt firmy Lenovo posiada jeden trackpad ułatwiający kontrolę kursora, a także odpinane kontrolery ze specjalnym trybem dostosowanym do pierwszoosobowych strzelanek.

ASUS ROG Ally

Jeszcze jedno urządzenie w tym zestawieniu, które powstało główne z myślą o graczach pecetowych. W ASUS ROG Ally mamy do czynienia z otwartą strukturą i zainstalowanym fabrycznie systemem operacyjnym Windows 11, dzięki czemu na urządzeniu uruchomimy wszystkie programy i gry, jakie działają na komputerach. Jeśli więc szukacie typowo konsolowego doświadczenia, to ten sprzęt może być dla was zbyt skomplikowany – gdybyście natomiast na co dzień grali na PC, to nie będziecie mieć problemów z jego obsługą. A dzięki bardzo dobrym podzespołom zagracie w całą masę produkcji poza domem.
Producent zdecydował się na zaimplementowanie siedmiocalowego wyświetlacza IPS o maksymalnej rozdzielczości 1920 × 1080 pikseli i częstotliwości odświeżania na poziomie 120 Hz. ASUS ROG Ally sprzedawany jest w dwóch wariantach – z sześciordzeniowym procesorem AMD Ryzen Z1 i jego mocniejszą wersją Extreme, oferującą aż 8 rdzeni i taktowanie 3.2–49 GHz. Droższy model zapewnia rozgrywkę na najwyższym poziomie, zarówno jeśli chodzi o dużą liczbę wyświetlanych klatek na sekundę, jak i wysokiej jakości grafikę. ASUS ROG Ally to – obok Lenovo Legion Go – przenośna konsola dla bardziej wymagających użytkowników.

Logitech G Cloud

Propozycja firmy Logitech nie jest klasyczną konsolą przenośną, tylko urządzeniem do grania w chmurze. Na Logitech G Cloud nie ma możliwości zainstalowania własnych produkcji z pecetów lub innych platform. Zamiast tego, sprzęt działa wyłącznie po podłączeniu do internetu i współpracuje z takimi aplikacjami jak GeForceNOW, Xbox Game Pass Ultimate itp.

PlayStation Portal

Na koniec zostawiłem bardzo nietypowe urządzenie, które nie jest samodzielną konsolą do gier, tylko sprzętem uzależnionym od PlayStation 5. Na PlayStation Portal także nie zainstalujemy żadnych produkcji, ani nie uruchomimy jakichkolwiek tytułów poprzez streaming – chyba że Sony w przyszłości uruchomi taką usługę. Handheld został zaprojektowany z myślą funkcji remote play, czyli służy tak naprawdę wyłącznie do zdalnego grania z PS5.
Zdjęcie: materiały prasowe Nintendo
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.