Data publikacji:

Drukowanie naklejek w domu. Jaka drukarka będzie najlepsza?

Girl decorates the window in the room with heart-shaped stickers and puzzles
Przygotowywanie własnych samoprzylepnych etykiet lub naklejek jest niezwykle przydatne nie tylko w biurze, ale również w domu. Współczesne drukarki i urządzenia wielofunkcyjne radzą sobie bardzo dobrze z tym zadaniem i pozwalają osiągnąć profesjonalnie wyglądające efekty. Na modele jakiego typu warto się jednak zdecydować, jeżeli zależy nam na tej funkcjonalności? Postarajmy się odpowiedzieć na to pytanie.

Naklejki i samoprzylepne etykiety w domu – do czego mogą się przydać?

Samodzielne drukowanie naklejek pomoże zaoszczędzić pieniądze oraz czas potrzebny na wizytę w najbliższym punkcie usługowym. Samoprzylepne etykiety mogą znaleźć bardzo szerokie zastosowanie w domu. Przede wszystkim możemy ich używać od oznaczania słoików, pojemników i kartonów przechowywanych w kuchni, łazience, albo w piwnicy lub na strychu. Naklejkami oznaczymy też np. elementy instalacji elektrycznej, kable lub ładowarki i przedłużacze, co ułatwi ich poprawną identyfikację, także w ciemności, gdy użyjemy papieru świecącego w ciemności. 
Własne naklejki są również atrakcją dla dzieci i pomysłem na kreatywną zabawę. Wśród najmłodszych popularne jest też drukowanie samoprzylepnych fotografii, które może przykleić na meble, obudowę komputera lub smartfona albo bezpośrednio na ścianę. Etykiety przydają się też, gdy prowadzimy domowe biuro i działalność gospodarczą. Dzięki temu z łatwością przygotujemy czytelne i łatwe w użyciu naklejki adresowe.

Jaka drukarka będzie najlepsza do naklejek w domu?

Tradycyjnie do użytku domowego zamiast zwykłych drukarek poleca się urządzenia wielofunkcyjne, które poza drukowaniem również skanują oraz kopiują dokumenty. Mimo wielozadaniowości pozostają one względnie kompaktowe i tanie, a dzięki dodatkowej funkcjonalności przydają się też w wielu innych zadaniach.
Najlepszą inwestycją dla domowego użytku będzie urządzenie wielofunkcyjne z drukarką atramentową. Nowoczesny sprzęt tego typu, który bez problemu poradzi sobie z naklejkami, kupimy już za ok. 300–400 złotych. Jego zaletą jest przede wszystkim świetne odwzorowanie barw, co ma znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy drukujemy zdjęcia i grafiki, a także względnie niskie koszty eksploatacji, jeżeli wybierzemy maszynę z tuszem uzupełnianym z butelki. 
Zwróćmy uwagę, że druk atramentowy jest mniej trwały – jeżeli naklejka nie została zalaminowana, tusz może blaknąć pod wpływem silnego światła słonecznego, a także ścierać się i rozmazywać pod wpływem wilgoci. Wiele zależy tutaj również od jakości wybranego przez nas papieru samoprzylepnego.
Jeżeli nasze naklejki będą używane głównie w formie etykiet adresowych albo materiałów promocyjnych i planujemy drukować ich duże ilości, lepszym rozwiązaniem mogą być urządzenia laserowe. Druk laserowy co prawda nie radzi sobie tak świetnie z kolorami, ale jest znacznie bardziej trwały i odporny (na promieniowanie UV, wilgoć). Drukarki laserowe pracują też z większą prędkością. Weźmy jednak pod uwagę ceny urządzeń – są one wyższe przeciętnie nawet o kilkaset złotych od odpowiedników atramentowych. Większość tanich modeli pracuje też wyłącznie w trybie monochromatycznym.
Zdjęcie: Envato Elements