Data publikacji:

Persona 5 Tactica– cena, wymagania, platformy. Dlaczego warto zagrać?

Jeszcze kilka lat temu marka Persona nie była w Polsce zbyt dobrze kojarzona, ale sytuacja uległa zmianie wraz z premierą piątej odsłony cyklu. Ta zadebiutowała w 2017 roku i zgarnęła fantastyczne oceny od recenzentów, co zaowocowało średnią ocen na poziomie 93/100 w serwisie Metacritic. Od tamtej pory do sprzedaży trafiło kilka spin-offów rozbudowujących to ciekawe uniwersum. Sprawdźcie, czym dokładnie jest Persona 5 Tactica, a także ile zapłacimy za ten tytuł oraz jakie są jego wymagania sprzętowe na PC.
Persona 5 Tactica

Premiera Persona 5 Tactica na PC i konsolach

Produkcja trafiła do sprzedaży 17 listopada 2023 roku na wszystkich planowanych platformach. Dzieło Atlusa oferuje względnie prostą oprawę wizualną, dzięki czemu twórcy mogli pozwolić sobie na to, aby wydać swoje dzieło na wszystkich aktualnie funkcjonujących sprzętach do grania. Oznacza to, że w Persona 5 Tactica zagramy zarówno na komputerach osobistych, jak i konsolach nowej generacji (PlayStation 5, Xbox Series X|S), a także PlayStation 4, Xbox One oraz Nintendo Switch.

Ile kosztuje Persona 5 Tactica?

Jeżeli planujecie zagrać w ten tytuł na komputerze lub laptopie, to niestety macie do wyboru wyłącznie wersję digital na Steamie lub polskim GOG.com. Z kolei posiadacze konsol nie muszą ograniczać się wyłącznie do cyfrowej dystrybucji, ponieważ urządzenia Sony, Microsoftu i Nintendo otrzymały także standardowe pudełkowe wydania – nie znajdziemy w nich żadnych dodatków, tylko płytę lub kartridż z grą, w zależności od platformy. Cena Persona 5 Tactica została ustalona na 259 złotych, aczkolwiek w wielu sklepach internetowych znajdziecie o wiele tańsze oferty. W tym celu koniecznie zajrzyjcie na kartę produktu na Ceneo.pl.

Czy w Persona 5 Tactica jest dostępna polska wersje językowa?

Z przykrością muszę stwierdzić, że choć piąta odsłona serii Persona oraz jej spin-offy wydawane są w naszym kraju przez Cenegę, to jednak nigdy nie doczekaliśmy się spolszczenia dla żadnej z części. Nie inaczej jest w przypadku Persona 5 Tactica – produkcja dostępna jest z angielskimi napisami oraz dubbingiem i nic nie wskazuje na to, że w przyszłości doczekamy się oficjalnej polonizacji. Jedyna nadzieja w społeczności, która przygotowała rodzime tłumaczenie do Persony 5 oraz Persony 5 Royal.

O co chodzi w Persona 5 Tactica?

Produkcja teoretycznie kontynuuje wątki z podstawowej wersji Persony 5, ale historia została napisana w taki sposób, że z powodzeniem można się w nią zagłębić bez znajomości wcześniejszych gier. W tej odsłonie ponownie śledzimy losy gangu Phantom Thieves, na którego czele stoi nieustraszony Joker. Ekipa spotyka się w lokalu Leblanc, gdzie zaczyna wspominki dobrych szkolnych czasów.
Tymczasem niezobowiązujące spotkanie w kawiarni zostaje zrujnowane przez tajemnicze wydarzenie, które sprawiło, że bohaterowie przenieśli się do obcego miejsca z dziwnie wyglądającymi postaciami. Szybko okazuje się, że królestwo terroryzowane jest przez nikczemnego tyrana, dlatego drużyna musi dołączyć do rebeliantów, aby powstrzymać go przed ciemiężeniem lokalnej ludności. Oczywiście jak na Atlus przystało po drodze sytuacja kilkukrotnie się komplikuje, a gracze stają się świadkami nieprawdopodobnych sytuacji.

Rozgrywka w Persona 5 Tactica

Jeżeli graliście w piątą odsłonę serii Persona i bardzo wam się podobał ten tytuł, to zapomnijcie o nim, ponieważ Tactica jest kompletnie innym dziełem, różniącym się właściwie pod każdym względem. Widać to chociażby po oprawie wizualnej, która została zrealizowana w bardziej kreskówkowym stylu, zaś występujący w grze bohaterowie oraz ich przeciwnicy wykonani zostali w stylistyce chibi – ich sylwetki są nieco karykaturalne, a głowy nienaturalnie duże. Już oryginał słynął z kolorowej grafiki, ale tym razem można odnieść wrażenie, że zespół Atlus postawił na jeszcze większy dobór i intensywność barw, co teoretycznie może sugerować, że mamy do czynienia z tytułem dla dzieci. Nic bardziej mylnego – w produkcji występuje dosadny język oraz przemoc, za co organizacja PEGI przyznała kategorię wiekową „12”.
Persona 5 Tactica nie jest także klasycznym jRPG, choć tutaj też nie zabrakło turowych pojedynków. Te jednak bardziej przypominają to, co oferuje cykl XCOM oraz nintendowskie Fire Emblem. Chodzi o to, że gracze w trakcie walki kontrolują poczynaniami trójki bohaterów, których obserwują z kamery ustawionej w rzucie izometrycznym. Podobnie jak np. w Mario + Rabbids: Sparks of Hoper, postacie mają ograniczony zakres ruchów, umożliwiających im przemieszczanie się po arenie. W trakcie jednej tury członkowie gangu Phantom Thieves są w stanie zmienić położenie, użyć przedmiotów, wykonać podstawowy atak lub skorzystać z dobrodziejstw umiejętności specjalnych. W produkcji nie zabrakło także elementów charakterystycznych dla epregów.
Użytkownicy muszą bowiem prowadzić dialogi, a także rozwijać swoje postacie o nowe zdolności. Każdy bohater posiada unikatowe moce, które można mu przypisać. Oprócz tego musimy także rozwijać ich umiejętności pasywne, poprawiające siłę, żywotność oraz potencjał bojowy. Rozgrywka w Persona 5 Tactica pozbawiona została aspektu eksploracyjnego, co oznacza, że w przerwie pomiędzy pojedynkami nie zwiedzamy żadnych lokacji. Zamiast tego fabuła prowadzona jest poprzez liczne rozmowy, a właściwy gameplay bazuje wyłącznie na wymagających walkach. Na szczęście istnieje możliwość zmiany poziomu trudności, więc stopień skomplikowania gameplayu można dostosować do swoich możliwości.

Ile czasu zajmuje ukończenie Persona 5 Tactica?

Studio Atlus po raz kolejny przygotowało bardzo rozbudowany tytuł, przy którym spędzimy wiele wieczorów. Dotarcie do napisów końcowych Persona 5 Tactica może zająć nawet trzydzieści godzin, choć ostateczny czas rozgrywki zależy w dużej mierze od wybranego poziomu trudności oraz tego, jak dużo czasu poświęcimy na zaliczanie aktywności i misji pobocznych.

Persona 5 Tactica to nie wszystko

Przede wszystkim gracze powinni zagrać w podstawową edycję Persona 5, która jest fantastycznie zrealizowanym jRPG z bardzo dobrą fabułą i rozbudowaną rozgrywką. Oprócz tego gracze mają do dyspozycji Persona 5 Royal, rozszerzające oryginał o nową zawartość, oraz Persona 5 Strikers będące widowiskowym slasherem z walkami rozgrywanymi w czasie rzeczywistym. Studio Atlus przygotowało także Persona 5: Dancinc in Stralight, które reprezentuje gatunek… zręcznościowych gier rytmicznych!

Jakie są wymagania sprzętowe Persona 5 Tactica?

Minimalne:

 • Procesor: Intel Core i3-2100 3.1 GHz / AMD Phenom II X4 965 3.4 GHz
 • Pamięć RAM: 6 GB
 • Karta graficzna: 2 GB GeForce GT 730 / 1 GB Radeon HD 7570 lub lepsza
 • Miejsce na dysku: 20 GB HDD
 • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
 • Rekomendowane:

 • Procesor: Intel Core i5-2400 3.1 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz
 • Pamięć RAM: 8 GB
 • Karta graficzna: 1 GB GeForce GTX 650 / Radeon HD 7790 lub lepsza
 • Miejsce na dysku: 20 GB HDD
 • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
 • Grę do testów dostarczyła firma Cenega. Opinia należy do autora artykułu.
  Zdjęcie: materiały prasowe Atlus
  Łukasz Morawski
  Łukasz Morawski

  Magister Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UMK. Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.