Data modyfikacji:

Partisans 1941. Recenzja, poradnik i wymagania

Motyw partyzantów podczas II Wojny Światowej to niezwykle wdzięczny temat do stworzenia gry wideo. Studio Alter Games zrezygnowało jednak z akcyjniaka lub strzelanki na rzecz taktycznej strategii inspirowanej serią Commandos. Czy efekt końcowy okazał się być zadowalający? O tym przekonacie się z dalszej części recenzji Partisans 1941.

Sprawdź koniecznie: Kiedy premiery nowych gier?

Partisans 1942

Partisans 1941 na PC: minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i3-8100 3.6 GHz / AMD Ryzen 3 2200G 3.5 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon HD 7790 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 10 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Partisans 1941 na PC: rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i7-8700K 3.7 GHz / AMD Ryzen 7 3700X 3.6 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 6 GB GeForce GTX 1060 / 8 GB Radeon RX 590 lub lepsza
  • Miejsca na dysku: 10 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Czy warto zagrać w Partisans 1941? Recenzja gry

Mogłoby się wydawać, że współcześnie nie ma miejsca w branży gier na taktyczne strategie, aż tu nagle w 2020 roku otrzymaliśmy przynajmniej dwa porządne tytuły reprezentujące ten gatunek. Najpierw zadebiutowało fantastyczne Desperados 3, a teraz do listy dołączyło równie ciekawe dzieło stworzone przez rosyjskie studio Alter Games.

Partisans 1941 nie jest tytułem, który próbuje wywrócić gatunek do góry nogami. Twórcy postawili w większości na sprawdzone rozwiązania, które gracze doskonale znają chociażby z legendarnego cyklu Commandos. Z racji tego, że takich gier obecnie jest bardzo mało, kompletnie nie przeszkadzał mi lekko odtwórczy gameplay. Wręcz przeciwnie – nie musiałem odkrywać gry na nowo, dzięki czemu od pierwszej misji czułem się jak ryba w wodzie, co w pełni pozwoliło cieszyć mi się gameplayem.

Bardzo na plus oceniam również klimat produkcji. Fabuła skupia się na grupce radzieckich partyzantów, którzy zmuszeni są do niesprawiedliwej walki z przeważającymi siłami Nazistów. Historia może nie jest jakoś szczególnie porywająca, ale poszczególne wątki i relacje pomiędzy bohaterami budują całkiem fajną atmosferę zaszczucia i chęci przeżycia.

Dzięki systemowi rozwoju postaci rodem z gier RPG-i oraz zarządzaniu ekwipunkiem, produkcję można zaliczać kilkukrotnie, za każdym razem przyjmując inną taktykę. Twórcy jedynie zaznaczają użytkownikom cel na mapie, a to w jaki sposób do niego dojdziemy, zależy już tylko i wyłącznie od nas. Po drodze można też natrafić na zadania poboczne, które ciekawie urozmaicają rozgrywkę, ponieważ wielokrotnie wiążą się z podjęciem trudnych moralnie decyzji.

Partisans 1941 to kawał solidnej produkcji, w którą obowiązkowo powinni zagrać miłośnicy taktycznych strategii. Debiut studia Alter Games uważam za bardzo udany i mam nadzieję, że gracze docenią ich pracę. Z chęcią zobaczyłbym w przyszłości kolejną grę stworzoną przez Rosjan, tyle, że z większym budżetem.

Sprawdź również, dlaczego warto zagrać w Desperados III.

Partisans 1941 - poradnik

Poniżej znajdziecie kilka wskazówek dotyczących rozgrywki oraz innych rzeczy związanych z grą.

Jak przejść Partisans 1941?

Jeżeli nie mieliście dotychczas styczności z grami typu Commandos czy Desperados, to zalecam rozpoczęcie zabawy od łatwego poziomu trudności. Dzięki temu gra będzie wybaczała wam więcej błędów, a o te w tym gatunku jest naprawdę łatwo.

Gdybyście w trakcie zabawy potrzebowali przypomnieć sobie, jak działają konkretne mechaniki rozgrywki, to w każdej chwili możecie znaleźć pożądane informacje w przygotowanej przez twórców gry Encyklopedii. W tym celu wciśnijcie klawisz „J” na klawiaturze, a otrzymacie dostęp do aż pięćdziesięciu porad odnośnie gameplayu.

Już podczas zaliczania pierwszej misji zalecam wejść do ustawień gry, a następnie przejść do zakładki „Gra”. Znajdziecie tam opcję „Pokaż procentową szansę trafienia”, którą zdecydowanie warto jest włączyć. W ten sposób będziecie mogli lepiej rozplanować atak na wroga, bez zbędnego marnowania amunicji oraz narażania swoich partyzantów.

W trakcie eksploracji mapy starajcie się zbierać jak najwięcej surowców, z których skorzystacie później w swojej bazie. Na pierwszy rzut oka możecie mieć problem ze znalezieniem wszystkich skrzynek lub szafek, dlatego często podświetlajcie obiekty, żeby odkryć wszystkie tajemnice, jakie skrywa dany poziom. Dotyczy to także pozycji wroga oraz innych istotnych na mapie miejsc. Aby skorzystać z podświetlenia, należy przytrzymać klawisz „Alt”.

Zawsze dbajcie o to, żeby dany wojak miał dostęp do wyposażenia, w jakim się specjalizuje. Regularnie przeczesujcie więc pomieszczenia w celu znalezienia nowej broni bądź zabierajcie wyposażenie zabitym przeciwnikom. Pamiętajcie, że dana postać ma ograniczoną ilość miejsca w ekwipunku, dlatego dzielcie się nadmiarem pomiędzy poszczególnymi partyzantami. Żeby jednak tego dokonać, obie postacie muszą stać obok siebie.

Ile godzin zajmuje ukończenie Partisans 1941?

Historia w grze została podzielona na piętnaście misji o różnym poziomie skomplikowania. Niektóre można ukończyć w paręnaście minut, ale zazwyczaj czas na zaliczenie zadań głównych zajmuje około godziny. W związku z tym ukończenie Partisans 1941 powinno wam zająć nie więcej niż piętnaście godzin.

Na czym zagrać w Partisans 1941?

Na chwilę obecną, w Partisans 1941 można zagrać wyłącznie na komputerach osobistych i nie wiadomo, czy kiedykolwiek produkcja trafi na inne platformy.

Premiera Partisans 1941 – kiedy?

Dzieło studia Alter Games udostępnione zostało 14 października 2020 roku. Produkcja dostępna jest w polskiej wersji językowe (napisy).

Grę do testów dostarczyła firma Marchsreiter Communications, za co serdecznie dziękuję!

Autor: Łukasz Morawski