Data modyfikacji:

Jak podkręcić kartę graficzną? Sprawdzone sposoby na overclocking

Zazwyczaj, kiedy mówimy o podkręcaniu komputera, mamy na myśli overclocking procesora. CPU nie jest jednak jedynym kluczowym podzespołem peceta, z którego możemy wycisnąć dodatkową moc. Podpowiadamy, jak w szybki i łatwy sposób podkręcić kartę graficzną.

karta graficzna

Overclocking albo tzw. podkręcanie to pojęcie opisujące proces zwiększania wydajności i przyśpieszania pracy najważniejszych podzespołów komputera PC. Ekstremalne podkręcanie komponentów PC, a w szczególności procesorów, pozostaje oczywiście wciąż domeną entuzjastów, którzy lubią chwalić się wynikami swoich eksperymentów w testach szybkości. Towarzyszą im również pokazy niezwykle drogich systemów chłodzenia, bez których zmodyfikowany komputer często mógłby dosłownie stanąć w ogniu.

Gdy mówimy o podkręcaniu komputera myślimy zazwyczaj o procesorach, jednak przyśpieszyć możemy także inne jego kluczowe podzespoły. Najważniejszymi z nich, szczególnie dla zapalonych graczy, będą z pewnością karty graficzne. Obecnie jej overclocking jest względnie prostym i bezbolesnym procesem, pozwalającym bez dodatkowych przeróbek uzyskać nawet do kilkudziesięciu procent więcej mocy.

Po co i jak podkręcić kartę graficzną?

Podkręcanie karty graficznej pozwala w optymalnych warunkach uzyskać nawet do ponad dwudziestu procent więcej mocy, która przydać może się w najbardziej wymagających grach i aplikacjach. Warto jednak pamiętać, że wiele z dostępnych na rynku modeli kart, zwłaszcza tych opartych na chipsetach firmy Nvidia, jest już fabrycznie podkręcona lub zoptymalizowana tak, że bez ryzowanych modyfikacji nie uzyskamy żadnych zadowalających efektów. Zawsze powinniśmy więc zapoznać się w sieci z oficjalnymi informacjami oraz opiniami użytkowników na temat overclockingowego potencjału posiadanego modelu GPU.

Przed rozpoczęciem podkręcania warto odkurzyć kartę oraz wnętrze komputera, a także sprawdzić, czy zasilacz peceta wytrzyma ewentualne dodatkowe obciążanie.

Uaktualnijmy również sterowniki oraz w razie potrzeby BIOS płyty głównej. Operację przeprowadzić najlepiej korzystając ze sprawdzonych programów, pozwalających na bezproblemową i szybką modyfikację działania podzespołów karty graficznej. Polecamy dwa z nich:

  • MSI Afterburner
  • EVGA's Precision

Obie aplikacje są darmowe i w pełni uniwersalne, oznacza to, że powinny one współpracować z większością dostępnych na rynku GPU. Korzystając z programu powinniśmy skupić się na zwiększeniu wydajności dwóch podstawowych aspektów działania karty – częstotliwości taktowania zegara jej chipsetu, a także pamięci. Przy okazji warto zwiększyć także fabryczną prędkość wentylatorów oraz napięcie poszczególnych elementów układu. Każdy model karty ma swoją własną specyfikę i bezpieczne wartości podkręcania, które znajdziemy w sieci.

Przy podkręcaniu zachowujmy ostrożność i cierpliwość. Zmian musimy dokonywać małymi krokami, za każdym razem sprawdzając stabilność działania układu oraz jego temperaturę (przy największym obciążeniu nie powinna przekraczać około 75 stopni Celsjusza). Pamiętajmy, że nawet jeżeli na pierwszy rzut oka nie występują żadne problemy, mogą one pojawić się całkiem niespodziewanie dopiero po jakimś czasie.

Wydajność i stan podkręconej karty możemy sprawdzić w praniu, korzystając z komercyjnych lub darmowych benchmarków, a także niektórych gier oraz specjalnych programów diagnostycznych, dostarczających na bieżąco najważniejsze informacje o obciążaniu i osiągach GPU.

Podkręcanie kart graficznej w laptopie

Proces podkręcania układu graficznego w laptopie będzie przebiegał w podobny sposób, jak w komputerze stacjonarnym. Trzeba jednak podkreślić, że overclocking nie jest tutaj zalecany. Z powodu budowy laptopa istotniej znacznie większe ryzyko uszkodzenia układu graficznego i jego niebezpiecznego przegrzewania się. Na większe modyfikacje mogą zdecydować się właściciele dobrych gamingowych laptopów z naprawdę wydajnym chłodzeniem.