Data publikacji:

Najlepsze strategie na PS5

Gry strategiczne praktycznie od zawsze były dostępne na konsolach, jednakże ten gatunek gier w dalszym ciągu najlepiej sprawdza się na komputerach osobistych. Mimo wszystko na PlayStation 5 również znajdziemy sporo ciekawych RTS-ów lub strategii ekonomicznych i taktycznych. Sprawdźcie, w co warto zagrać na sprzęcie Sony.
najlepsze strategie na PS5

Gry strategiczne na PlayStation 5 – polecane tytuły

Two Point Campus

Nie każda gra wideo musi kręcić się wokół przemocy i rozbudowanych systemów walk, a twórczość studia Two Point jest tego najlepszym dowodem. Brytyjski deweloper najpierw wypuścił do sprzedaży świetne Two Point Hospital, a po kilku latach uraczył nas jeszcze lepszym Two Point Campus. Rozgrywka pod wieloma względami przypomina poprzednią część, lecz założenia zabawy są zupełnie inne.
W kontynuacji nie zarządzamy bowiem szpitalami, tylko własnymi uniwersytetami, a naszym zadaniem jest pozyskanie jak największej liczby studentów oraz zadbanie o ich wykształcenie i potrzeby. Two Point Campus to rewelacyjna strategia ekonomiczna, w której kolorowa oprawa wizualna oraz humor nie przeszkodziły twórcom w przygotowaniu rozbudowanych mechanik zabawy.

Jurassic World Evolution 2

Wśród najlepszych gier strategicznych na PS5 nie mogło również zabraknąć twórczości studia Frontier Developments, które od lat dostarcza nam wiele świetnych tycoonów. Raz odpowiadamy za rozwój ZOO, innym razem konstruujemy własne kolejki górskie, a w Jurassic World Evolution 2 musimy zadbać o wybudowanie bezpiecznych rezerwatów dla dzikich dinozaurów.
Produkcja oferuje pełnoprawną kampanię fabularną, ale daje także możliwość rozegrania własnych scenariuszy. Gracze mają ogromną swobodę działania, zarówno pod względem pozyskiwania nowych gatunków, jak i formowania otoczenia do własnych potrzeb bądź rozbudowywania infrastruktury. Pozycja obowiązkowa dla miłośników dinozaurów.

This War of Mine: Final Cut

Dzieło polskiego studia 11 bit nie jest klasyczną grą strategiczną, ponieważ nie budujemy w niej potężnych miast, nie rozwijamy bazy ani nie zarządzamy wieloma jednostkami jednocześnie. To dosyć skromna produkcja, która przede wszystkim kładzie nacisk na elementy survivalowe. Gracze przejmują kontrolę nad kilkoma mieszkańcami ogarniętego wojną fikcyjnego kraju.
Celem rozgrywki jest jak najlepsze zarządzanie surowcami, żeby przetrwać oblężenie. Niestety nigdy nie wiadomo, kiedy wojna dobiegnie końca, dlatego użytkownicy muszą wyruszać do pobliskich domów w celu pozyskania pożywienia, znalezienia lekarstw czy zabezpieczenia się przed mrozem. This War of Mine: Final Cut to wymagająca strategia, która zostanie z wami na dłużej…

Marvel’s Midnight Suns

Firaxis Games to uwielbiany przez graczy producent, który przez lata rozwijał takie serie jak Civilization czy XCOM. W 2022 roku amerykańskie studio zrobiło sobie małą przerwę od swoich sztandarowych marek, na rzecz nowego IP osadzonego w świecie komiksowych superbohaterów. Marvel’s Midnight Suns to bardzo ciekawa mieszanka RPG-a ze strategią oferująca taktyczny system walki.
Pomiędzy walkami przejmujemy bezpośrednio kontrolę nad wykreowanym przez siebie bohaterem, zaś w trakcie zaliczania misji (to one stanową trzon rozgrywki) musimy zarządzać zespołem składającym się z członków Avengers, X-Men i innych herosów z uniwersum Marvela. Do dyspozycji użytkownika oddano ponad czterdziestu wojowników, którzy posiadają własne rodzaje ataków i unikatowe zdolności specjalne.

Iron Harvest

Były już gry taktyczne, survivalowe i ekonomiczne, to teraz najwyższa pora przedstawić wam świetnego RTS-a, który w 2021 roku doczekał się swojej konsolowej edycji. Iron Harvest to oldschoolowa strategia czasu rzeczywistego, której akcja została osadzona w dieselpunkowym uniwersum 1920+ wykreowanym przez polskiego artystę Jakuba Różalskiego. Aczkolwiek tytuł został wykonany przez niemieckiego dewelopera KING Art Games.
W Iron Harvest dostępne są trzy kampanie fabularne, pozwalające kontrolować wojska Imperium Saksonii, Rusvietu oraz Republiki Polanii. Oczywiście, oprócz zaliczania misji przygotowanych przez twórców, w dowolnej chwili możemy przystąpić do tradycyjnych potyczek (online lub przeciwko SI), gdzie jesteśmy zmuszeni do budowania bazy, rekrutowania jednostek i wykonywania innych czynności charakterystycznych dla tego rodzaju gier strategicznych.

Port Royale 4

Port Royale to marka z wielkimi tradycjami, którą doskonale znają miłośnicy strategii ekonomicznych – wszakże pierwsza odsłona zadebiutowała ponad dwadzieścia lat temu. Czwarta część najpierw pojawiła się na pecetach, ale w 2021 roku otrzymała port na konsole nowej generacji, w których przygotowano sterowanie z myślą o xboksowych kontrolerach i DualSense.
W Port Royale 4 zostajemy zabrani w podróż na XVII-wieczne Karaiby, gdzie musimy rozbudować własne imperium, a następnie zatroszczyć się o handel z innymi miastami i krajami. Oczywiście towary są eksportowane i importowane drogą morską, i to właśnie na ten aspekty twórcy położyli największy nacisk. Co więcej, gracze mogą przejąć także kontrolę nad żaglowcami, żeby wziąć udział w bitwach morskich.

Crusader Kings III

Tym razem mam dla was propozycję gry, która skierowana jest do najbardziej wymagających użytkowników. Crusader Kings III to niesamowicie złożona strategia ekonomiczna na PlayStation 5, w której zadaniem użytkownika jest rozwinięcie średniowiecznej dynastii na przestrzeni wielu lat, poprzez powiększanie jej wpływów.
Podobnie jak w innych grach Paradox Development tutaj również nie uświadczycie efektownego przedstawienia wielkich bitew czy innych fajerwerków wizualnych. Większość rozgrywki ogranicza się do przeglądania mapy świata oraz kolejnych tabelek i innych okienek, w których możemy prowadzić rozmowy dyplomatyczne z innymi królestwami, prowadzić badania nad rozwojem technologii lub ustalać warunki życia swoich poddanych. Crusader Kings III to gra dla cierpliwych.

SpellForce 3 Reforced

Dzieło niemieckiego studia Grimlore Games to produkcja dla osób, które w grach wideo cenią sobie widowiskową akcję. SpellForce 3 Reforced to – podobnie jak poprzednie części – bardzo udane połączenie RPG-a ze strategią czasu rzeczywistego.
W produkcji świat zwiedzamy poprzez kontrolowanie własnego bohatera, zaś w wielu momentach stajemy na czele dużej armii i musimy toczyć zaciekłe pojedynki z wrogimi jednostkami. Gra może pochwalić się ładną oprawą wizualną oraz ciekawym settingiem fantasy, w którym nie brakuje zróżnicowanych stworów i wszędobylskiej magii.

Planet Coaster: Console Edition

Na koniec zostawiłem jeszcze jedną strategię ekonomiczną od studia Frontier Developments. W Planet Coaster: Console Edition wcielamy się w zarządcę parku rozrywki, a naszym celem jest zapewnienie jak największej frajdy swoim klientom. W tym celu możemy konstruować coraz to bardziej zawiłe rollercoastery oraz inne atrakcje, z jakimi mamy do czynienia w tego typu miejscach.
Oczywiście w Planet Coaster: Console Edition nie liczy się wyłącznie rozrywka, ale trzeba także pamiętać o potrzebach fizjologicznych ludzi oraz innych istotnych sprawach, jak porządek, dostęp do bankomatów czy umiejętne zarządzenia zasobami.
Zdjęcie: Materiały prasowe KING Art Games
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Magister Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UMK. Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.