Niektórych akcesoriów do PS4 po prostu nie wypada nie posiadać. Określenie "must have" - najlepiej z epitetem "absolutny" - upodobały sobie blogerki modowe. Dla graczy PlayStation 4 pasuje jednak idealnie. Zobaczcie listę dodatkowych akcesoriów, które grę na PlayStation 4 robią jeszcze lepszą.
1. Dualshock 4
2. Specjalne kontrolery
3. Playstation VR
4. Stacja ładowania do padów
5. Słuchawki do grania
6. Zestaw słuchawkowy
7. PlayStation Plus
8. Adapter USB
9. Kierownica
Był taki okres w branży gier, że twórcy dosyć mocno zachłysnęli się trybami sieciowymi, zapominając przy okazji o kanapowym graniu na jednej konsoli. Na szczęście, w ostatnich latach coraz więcej tytułów ponownie otrzymało możliwość grania w przynajmniej dwie osoby, dlatego warto być na taką okoliczność przygotowanym. Drugi kontroler to podstawa, ponieważ tylko w ten sposób przejdziemy ze znajomym A Way Out (recenzja) lub staniemy w szranki w FIFA 18 (recenzja). Jeśli zastanawiacie się nad kupnem gier z lokalną kooperacją, to koniecznie zerknijcie do mojego zestawienia, w którym polecam kilka naprawdę udanych produkcji.
Standardowe kontrolery dołączane do konsoli z jakichś powodów nie są dla was wystarczające? Jeśli odpowiedzieliście twierdząco, to Sony we współpracy z firmami zewnętrznymi przygotowało ciekawe alternatywy - mowa o Razer Raiju oraz Nacon Revolution Pro. Ceny obu urządzeń nie należą do najmniejszych, ale nikt nie powiedział, że bycie profesjonalnym gamerem musi być tanie. Każdy z padów oferuje szereg dodatkowych możliwości, począwszy od szybszej reakcji spustów mechanicznych, usprawnionemu sterowaniu z wykorzystaniem dodatkowych triggerów umieszczonych z tyłu obudowy oraz dostępu do panelu sterowania (jedynie u Razera), umożliwiającego zmianę profilu bądź regulację dźwięku.
Nie jestem zwolennikiem wirtualnej rzeczywistości, ponieważ uważam, że branża nie jest jeszcze na tyle rozwinięta, żeby w pełni wykorzystać jej potencjał. Mimo to, gogle PlayStation VR są niezwykle interesującą alternatywą dla obrzydliwie drogich headsetów konkurencyjnych producentów. Ponadto, Sony cały czas dba o to, żeby osoby posiadające ich sprzęt nie miały poczucia wyrzucenia kasy w błoto. Regularnie zapowiadane są kolejne tytuły, które nie tylko oferują interesujący gameplay, ale kładą także większy nacisk na warstwę fabularną, jak chociażby The Inpatient. Jeśli jesteście ciekawi mojej pełnej opinii o PS VR, to zerknijcie to premierowego testu tego urządzenia.
Nie ma nic bardziej irytującego niż pad, który rozładowuje się podczas grania w Dark Souls (recenzja remastera) lub rozgrywek sieciowych, gdzie nie mamy możliwości zapauzowania gry. Żeby zapobiec takiej sytuacji, dobrze jest zaopatrzyć się w stację dokującą, dbającą o to, żeby stan baterii w DualShocku zawsze był na maksymalnym poziomie. Dzięki temuunikniemy stresu podczas zabawy w trybach wieloosobowych. Dużym plusem stacji ładowania jest możliwość umieszczenia w niej dwóch kontrolerów, co docenimy podczas bardzo długich posiedzeń przed konsolą. Kiedy jeden pad "umiera", szybko sięgamy po drugiego, bez konieczności przerywania zabawy.
Często podczas grania skupiamy się na oprawie wizualnej oraz gameplayu, zapominając przy tym, jak ważny dla rozgrywki jest również dźwięk. Twórcy dwoją się i troją, żeby przygotować jak najlepszą warstwę audio, dlatego warto docenić ich starania. A nie ma lepszego sposobu na wsiąknięcie w świat dźwięku, niż z pomocą solidnych słuchawek. PlayStation 4 współpracuje z większością headsetów, jednakże warto pochylić się nad sprzętem sygnowanym przez Sony. Ich oficjalny headset został stworzony z myślą o konsolach, dzięki czemu w pełni wykorzystuje ich potencjał. Świetną robotę odwala dźwięk przestrzenny 7.1 oraz specjalne oprogramowanie umożliwiające dostosowanie urządzenia do własnych potrzeb.
Sony Wireless Stereo Headset jest świetny, ale nie każdy lubi używać tego rodzaju słuchawek. Ponadto, ze względu na gabaryty sprzętu, skorzystamy z niego głównie w domu. Alternatywą jest douszny zestaw słuchawkowy Sony, który także został przygotowany z myślą o obecnych konsolach PlayStation. Słuchawki wykorzystują technologię AudioShield, redukującą w znacznym stopniu niepożądane dźwięki tła. W ten sposób możemy bardziej wczuć się w grę, bez rozpraszania odgłosami dochodzącymi z naszego otoczenia. Sprzęt posiada też wbudowany mikrofon, zapewniający komunikację z innymi graczami podczas grania online.
Zakup obowiązkowy dla wszystkich osób, które planują korzystać z funkcji sieciowych PlayStation 4. Można nie lubić tego rozwiązania, ale niestety to Sony dyktuje warunki i siłą rzeczy musimy na nie przystać, jeśli myślimy o sieciowych potyczkach w Battlefieldzie 1 (recenzja) czy Onrush (recenzja). Ponadto, co miesiąc otrzymujemy kilka produkcji na różne platformy, począwszy od PS4, poprzez Vitę a na PS3 kończąc. Jasne, gry nie zawsze robią furorę, ale często można wyrwać coś naprawdę świetnego, jak chociażby Bloodborne'a (recenzja) czy Ratchet Clank (recenzja). Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o subskrypcji PlayStation Plus, to koniecznie przeczytajcie tekst Tomka.
Nie wszyscy wiedzą, ale PlayStation 4 oferuje grę zdalną na komputerach osobistych oraz Vicie. Żeby zagrać w gry z plejaka na pececie wystarczy pobrać specjalne oprogramowanie ze strony producenta i sparować kompa z konsolą. Oczywiście, żeby cieszyć się dobrą jakością obrazu i stałą liczbę klatek na sekundę, należy posiadać dobre łącze internetowe, ale w tych czasach w większości miejsc w Polsce raczej nie jest to szczególnym problemem (choć zdarzają się niestety wyjątki...). Z pomocą adaptera USB możemy na komputerze korzystać bezprzewodowo z DualShocka 4, wykorzystując przy tym wszystkie jego właściwości, z touchpadem włącznie.
Gry wyścigowe istniały już od początków branży growej i nic nie wskazuje na to, żeby kiedykolwiek zaprzestano prób produkowania kolejnych tytułów reprezentujących ten gatunek. Większość samochodówek posiada wsparcie dla dodatkowych peryferiów, i mam w tym momencie na myśli kierownicę. Pamiętajcie jednak, że urządzenie urządzeniu nierówne, dlatego warto zastanowić się nad droższym modelem, żeby w pełni móc wykorzystać potencjał gier. Przede wszystkim, istotne jest to, żeby kierownica posiadała force feedback, ponieważ tylko wtedy poczujemy się, jakbyśmy prowadzili prawdziwe auto. Tę funkcję znajdziecie między innymi w sprzętach Thrustmastera (T300 RS, T300 Ferrari GTW Wheel, T80 Racing Wheel) oraz Logitecha - od siebie polecam model G29 Driving Force, który miałem okazję przetestować.