Data publikacji:

MotoGP 24 – cena, wymagania, platformy. Dlaczego warto zagrać?

Włoskie studio Milestone po raz kolejny spróbowało swoich sił z produkcją opartą na Motocyklowych Mistrzostwach Świata. Jeżeli lubicie wymagające produkcje i wyścigi motocykli, to koniecznie sprawdźcie, co tym razem przygotowali dla nas twórcy. Z tekstu dowiecie się, o co chodzi w MotoGP 24, ile kosztuje pudełkowe wydanie, a także na jakich platformach zagramy w grę.
motogp 24

Premiera MotoGP 24. Na czym zagramy?

Jeżeli nie mogliście doczekać się tegorocznej odsłony MotoGP, to mam dla was dobrą wiadomość. Produkcja jest już dostępna w sprzedaży na wszystkich planowanych platformach. Oficjalna premiera najnowszego dzieła studia Milestone odbyła się 2 maja 2024 roku. W MotoGP 24 można zagrać na wszystkich aktualnie obowiązujących platformach, począwszy od komputerów osobistych, poprzez konsole poprzedniej generacji (PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch), a na nowych sprzętach kończąc (PlayStation 5 i Xbox Series X|S).
Czytaj również: Najlepsze gry motocyklowe

O co chodzi w MotoGP 24?

Jeżeli graliście w poprzednie odsłony MotoGP, to doskonale wiecie, czego się spodziewać. Producent nie próbował wynaleźć koła na nowo, tylko naprawił błędy poprzedniczek, a do tego lekko rozbudował niektóre mechanizmy. W dalszym ciągu możemy ścigać się w trybach wieloosobowych, a także brać udział w zawodach w obrębie kampanii dla pojedynczego gracza. W grze studia Milestone przejmujemy kontrolę nad prawdziwymi zawodnikami bądź sami tworzymy swojego awatara, a następnie próbujemy piąć się nim po szczeblach kariery. Oczywiście twórcy pokusili się też o dodanie jakichś nowości, a największą z nich jest tzw. Riders Market.
To od dawna pożądana przez graczy funkcja, umożliwiająca zawodnikom zmiany zespołów oraz awanse między klasami. W MotoGP 24 każdego sezonu składy drużyn są aktualizowane, co ma dostarczyć użytkownikom nowych wyzwań i scenariuszy. Zarówno gracze, jak i sztuczna inteligencja mogą zmieniać zespoły w zależności od wyników wyścigów. Wybory zawodników SI są oparte na aktualnych wynikach oraz przyszłych perspektywach. Riders Market rozwija wcześniejsze elementy gry, takie jak rywalizacje i fikcyjna sieć społecznościowa, gdzie plotki o transferach można śledzić w dedykowanym menu trybu kariery.
Kolejnym ciekawym elementem gameplayu jest system adaptacyjnej trudności. MotoGP 24 na bieżąco ocenia poziom naszej jazdy i albo zwiększa wyzwanie, albo dodaje różne wspomagacze, aby nie zrażać graczy do dalszej zabawy. Zachowanie motocyklistów kontrolowanych przez sztuczną inteligencję będzie więc w dużej mierze zależeć od naszego zachowania na torze. Dzięki temu przy dziele Milestone mogą bawić się zarówno profesjonaliści, jak i nowicjusze, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tego typu produkcjami. Oczywiście warto jednak jak najszybciej opanować zasady rozgrywki, aby cieszyć się pełnym doświadczeniem, z realistycznymi pomiarami czasów, karami czasowymi za łamanie zasad czy martwieniem się o stan opon podczas jazdy.

Ile kosztuje MotoGP 24?

Milestone zadbało o to, aby ich dzieło zostało wydane w standardowej, fizycznej edycji, lecz taka dostępna jest wyłącznie na konsolach. Posiadaczom pecetów pozostaje wyłącznie cyfrowa dystrybucja. Cena MotoGP 24 wynosi od 250 złotych do 289 złotych w zależności od oferty sklepu internetowego. Zdecydowanie warto wybrać wydanie fizyczne, ponieważ daje dostęp do cyfrowych bonusów, jak nowe wzory do malowania kasków czy dodatkowe kombinezony testowe. Przy okazji warto zaznaczyć, że w grze dostępny jest rozbudowany system customizacji postaci, który pozwala na dostosować jej wyglądu i wyposażenia do własnych preferencji.

Czy w MotoGP 24 jest dostępna polska wersja językowa?

Niestety, firma Milestone nie przygotowała polskiej wersji językowej gry MotoGP 24. Może to być problematyczne dla niektórych graczy, zwłaszcza ze względu na skomplikowane terminy techniczne dotyczące motoryzacji, które są kluczowe przy przygotowywaniu pojazdu do wyścigu. Choć produkcja koncentruje się na samych wyścigach, brak polskiego tłumaczenia może początkowo stanowić utrudnienie dla osób nieznających angielskiego, lecz po pewnym czasie obsługa gry powinna stać się bardziej zrozumiała.

Oprawa wizualna i wymagania sprzętowe MotoGP 24

Twórcom nie tylko zależało na realistycznej rozgrywce, ale także na jak najlepszej oprawie wizualnej i wiernie odwzorowanych maszynach. Szczegółowo przygotowane modele pojazdów sprawiają, że MotoGP 24 to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników motocykli. Wygląd otoczenia oraz torów również prezentuje wysoki poziom. Mimo to twórcom udało się na tyle dobrze zoptymalizować swoją grę, że można ją na spokojnie odpalić nawet na starszych komputerach, laptopach czy handheldach typu Steam Deck.
Minimalne:
 • Procesor: Intel Core i5-2550K 3.4 GHz
 • Pamięć RAM: 8 GB
 • Karta graficzna: 4 GB GeForce GTX 960 / 2 GB Radeon R9 285 lub lepsza
 • Miejsce na dysku: 24 GB HDD
 • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
 • Rekomendowane:
 • Procesor: Intel Core i3-10100 3.6 GHz / AMD Ryzen 5 1500X 3.5 GHz
 • Pamięć RAM: 8 GB
 • Karta graficzna: 8 GB GeForce RTX 2070 / Radeon RX 5700 lub lepsza
 • Miejsce na dysku: 24 GB HDD
 • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
 • Grę do testów dostarczyła firma Plaion Polska. Opinia należy do autora artykułu.
  Zdjęcie: materiały prasowe Milestone
  Łukasz Morawski
  Łukasz Morawski

  Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.