Data publikacji:

Stellar Blade – cena, wymagania, platformy. Dlaczego warto zagrać?

Południowokoreańskie studio Shift Up zostało założone w 2013 roku, lecz dotychczas odpowiadało przede wszystkim za produkcję gier mobilnych dystrybuowanych na rynku azjatyckim. Tymczasem studio nawiązało współpracę z Sony Interactive Entertainment spróbowało swoich sił z pełnoprawną produkcją stawiającą na bardzo widowiskową akcję. Czy Stellar Blade jest tytułem wartym uwagi? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w dalszej części tekstu – dowiecie się też, ile kosztuje gra oraz na jakich platformach jest dostępna.
stellar blade

Premiera Stellar Blade. Na czym zagramy?

Z racji tego, że głównym dystrybutorem tej produkcji jest Sony Interactive Entertainment, dzieło studia Shift Up początkowo zostało udostępnione wyłącznie na konsoli nowej generacji PlayStation 5. Premiera Stellar Blade na tę platformę odbyła się 26 kwietnia 2024 roku. Tymczasem zgodnie z najnowszą polityką wydawcy, większość tytułów ekskluzywnych na PS4 i PS5 prędzej czy później trafi również na komputery. Developer zapowiedział, że na pewno otrzymamy edycję pecetową, jednakże nie wiadomo, kiedy dokładnie może to nastąpić.
Czytaj również: Najlepsze soulslike

O co chodzi w Stellar Blade?

W Stellar Blade przenosimy się odległej przyszłości, kiedy to ludzkość została niemalże całkowicie zdziesiątkowana przez istotny określane mianem Naytiba. Nasza rasa musiała ustąpić swoim oprawcom, dlatego postanowiła przenieść się do tajemniczej bazy gdzieś w kosmosie. Reszta osób, która zdecydowała się zostać, zamieszkuje obecnie miasto Xion, choć i tam nie mogą czuć się w pełni bezpieczni. Fabuła Stellar Blade zaczyna się w momencie, gdy na Ziemię zostaje zesłany oddział specjalnie wyszkolonych wojowniczek, które mają rozprawić się z zagrożeniem. Ich celem jest oczyszczenie planety z morderczych bestii i umożliwienie powrotu ludziom do swoich domów. Niestety desant nie idzie po ich myśli, przez co oddział, do którego należy główna bohaterka zostaje wycięty w pień. EVE od tej pory jest niemalże skazana na samotną walkę i to właśnie gracze muszą jej w tym pomóc.

Stellar Blade – wyjątkowa mieszanka gatunkowa

W Stellar Blade mamy do czynienia z bardzo pomysłową mieszanką różnych produkcji. Z jednej strony twórcy inspirowali się fabułą NieR: Automata, z drugiej czerpali garściami z rozwiązań rozpowszechnionych przez studio FromSoftware, zaś z trzeciej wrzucili do swojej produkcji wiele elementów z gier zręcznościowych pokroju Uncharted 4: Kres Złodzieja czy Star Wars Jedi: Survivor. I choć mogłoby się wydawać, że taki mix nie ma racji bytu, zespół Shift Up udowodnił, że da się w taki sposób stworzyć niesamowicie angażujące dzieło, które pomimo licznych inspiracji i zapożyczeń, w dalszym ciągu było w stanie zachować własnego ducha.
Większość czasu w Stellar Blade spędzamy na wymagających starciach z przeciwnikami. Podobnie jak w soulslike’ach, zazwyczaj nie walczymy z dużymi grupami wrogów, tylko pojedynkujemy się z pojedynczymi oponentami, którzy nawet w przypadku podstawowych jednostek potrafią stanowić niemałe zagrożenie. Oczywiście wisienką na torcie są niesamowicie wymagające i efektowne starcia z bossami, co jest cechą charakterystyczną tego typu produkcji. Jeśli natomiast chodzi o sam system walki, to ten przypomina to, z czym mieliśmy do czynienia w Sekiro: Shadows Die Twice. Chodzi o to, że robienie uników nie jest tak skuteczne, jak kontrowanie i parowanie ataków oponentów. Liczy się więc bardzo szybki czas reakcji – na szczęście gra posiada kilka poziomów trudności, dzięki czemu mniej zaawansowani użytkownicy mogą obniżyć stopień wyzwania.
Z soulslike’ów zaczerpnięto także system odblokowywania punktów kontrolnych, w których można uzupełnić przedmioty lecznicze, ulepszyć jej wyposażenie lub wykupić nowe umiejętności dla protagonistki. EVE korzysta przez cały czas wyłącznie z jednego miecza, lecz jest w stanie wykorzystywać go na wiele sposobów poprzez zdolności określane mianem Beta Skills i Burts Skills, dające dostęp do zupełnie nowych rodzajów ataków. Co do obozów, to należy pamiętać, że każdorazowy odpoczynek w nich wiążę się z respawnem wszystkich przeciwników w okolicy, których wcześniej zabiliśmy. Czasami więc lepiej radzić sobie z ograniczoną liczbą medykamentów, niż uzupełnić zapasy i na nowo stawiać czoła niebezpiecznym wrogom.
Oprócz tego w dziele Shift Up sporo czasu poświęcamy na zwiedzanie rozległych lokacji, choć większość misji fabularnych osadzona została na korytarzowych poziomach, z drobnymi odnogami. Eksploracja mapy nie sprowadza się jednak wyłącznie do biegania po stabilnym gruncie – EVE jest bardzo elastyczna, dzięki czemu doskonale radzi sobie z etapami platformowymi. Raz musi skakać pomiędzy przemieszczającymi się mechanicznymi obiektami. Innym razem wspina się na wysoką górę, zwisa z krawędzi czy trafia do fabryki z lasera aktywującymi działka, które zabijają ją jednym strzałem.
Jeśli więc lubicie klimaty postapokaliptyczne, jesteście miłośnikami soulslike’ów, a do tego cenicie produkcje z bardziej liniową rozgrywką (choć poboczne wątki dzieją się na bardziej otwartych mapach), to Stellar Blade z pewnością przypadnie wam do gustu. To naprawdę solidna produkcja, która w przyszłości ma szansę na sequel.

Ile kosztuje Stellar Blade?

Studio Shift Up przerzuciło się z gier mobilnych na wysokobudżetową produkcję. Oznacza to jednocześnie, że cena Stellar Blade dorównuje innych tytułom z segmentu AAA. Na szczęście dystrybutor przygotował także pudełkowe wydanie, które znajdziecie m.in. na Ceneo.pl. Za fizyczną kopię przyjdzie wam zapłacić ok. 325 złotych, choć oczywiście koszt zależy w dużej mierze od indywidualnej oferty sklepów internetowych. Wydanie na PlayStation Store zostało wycenione na 339 złotych.

Czy w Stellar Blade jest dostępna polska wersje językowa?

Sony Interactive Entertainment Polska zazwyczaj dba o to, aby wydawane przez nich tytuły były dostępne w polskiej wersji językowej. Tak też się stało w przypadku Stellar Blade. Produkcja co prawda nie dostała rodzimego dubbingu, ale za to może pochwalić się dobrze zrealizowanymi polskimi napisami. I jest to w zupełności wystarczające rozwiązanie do komfortowego grania.

Oprawa wizualna i wymagania sprzętowe Stellar Blade

O wymagania sprzętowych na razie nie ma co się wypowiadać, ponieważ nie wiemy na ten moment nic o wersji pecetowej. Patrząc jednak na poziom oprawy wizualnej Stellar Blade, śmiało można zakładać, że do uruchomienia produkcji na pełnych detalach potrzeba będzie mocnego komputera. Shift Up zdecydowało się na wykorzystanie silnika graficznego Unreal Engine 4 i wykorzystało jego potencjał na sto procenta. Grafika prezentuje się olśniewająco, zarówno pod względem projektów poziomów, efektów cząsteczkowych towarzyszących walkom, pracy światłocieni czy modeli bohaterów i przeciwników. Jeśli więc warstwa wizualna w grach jest dla was ważna, to Stellar Blade pod tym względem na pewno was nie zawiedzie.
Grę do testów dostarczyła firma PlayStation Polska. Opinia należy do autora artykułu.
Zdjęcie: materiały prasowe Shift Up
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.