Data publikacji:

TopSpin 2K25 – cena, wymagania, platformy. Dlaczego warto zagrać?

Zawsze marzyliście o tym, żeby machać rakietą jak Roger Federer? A może imponują wam wielkie dokonania Igi Świątek? W takim razie znaleźliście właśnie produkcją idealną dla siebie. TopSpin 2K25 to najnowsza gra poświęcona tenisowi, która na poważnie podchodzi do tej dyscypliny sportowej. Z tekstu nie tylko dowiecie się, na czym dokładnie polega rozgrywka i jakie tryby zabawy przygotowali twórcy, ale także poznacie cenę pudełkowego wydania i znajdziecie informacje odnośnie do platform, na jakich wydano TopSpin 2K25.
top spin 2k25

Premiera TopSpin 2K25. Na czym zagramy?

Jeżeli uwielbiacie tenis i z wypiekami na twarzy czekaliście na kolejną produkcję poświęconą temu sportowi (poprzednia wyszła w 2022 roku i było to Matchpoint: Tennis Championships), to mam dla was dobrą wiadomość – TopSpin 2K25 jest już dostępne w sprzedaży. Oficjalna premiera gry odbyła się 26 kwietnia 2024 roku na wszystkich planowanych platformach. Zespół Hangar 13 chciał dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców, dlatego przygotował wersje dedykowane zarówno komputerom osobistym, jak i konsolom nowej generacji (PlayStation 5, Xbox Series X|S) oraz starszym sprzętom – PlayStation 4 i Xbox One. Niestety posiadacze Nintendo Switch muszą obejść się smakiem.
Czytaj również: Gry o tenisie

O co chodzi w TopSpin 2K25?

Na przestrzeni lat branża growa do tenisa podchodziła na wiele różnych sposobów. Jedne produkcje stawiały bardziej na arcade’owy charakter rozgrywki, inne oferowały mocno symulacyjną rozgrywkę, a i trafiały się też bardziej odjazdowe tytuły pokroju Mario Tennis Aces. Zespół Hangar 13 (znany m.in. z prac nad trzecią odsłoną Mafii i remakiem „jedynki”) postanowił jednak oddać w ręce graczy produkcję jak najbardziej osadzoną w naszej rzeczywistości. Dlatego też nie tylko dostaliśmy dostęp do wielu prawdziwych zawodników, ale również jesteśmy w stanie wziąć udział w autentycznych zawodach. Dzieło amerykańskiego developera skupia się przede wszystkim na czterech kultowych turniejach wielkoszlemowych, czyli Roland Garros, Australian Open, US Open i Wimbledonie.
Oczywiście nie zabrakło też innych stadionów rozsianych po całym świecie, jak np. La Caja Mágica, Foro Italico czy Indian Wells. Mecze z kolei możemy rozgrywać w obrębie rozbudowanej kampanii, w której tworzymy własnego zawodnika, a następnie pniemy się po szczebelkach kariery, zdobywając kolejne trofea. System rozwoju bohatera jest dosyć mocno rozbudowany i nie ogranicza się wyłącznie do zmiany płci. Możemy dokładnie skonfigurować ciało swojego awatara (nawet dać protezę ręki lub nogi), nadać mu cechy charakterystyczne oraz ubrać go w licencjonowane ciuszki. Te odblokowujemy za wirtualną walutę, którą zarabiamy poprzez wyniki w grze, ale nic nie stoi też na przeszkodzie, aby zrobić to poprzez mikrotransakcje. Czy jest to w porządku rozwiązanie? To już musicie ocenić sami.
Jeśli natomiast chodzi o samą rozgrywkę, to ta jest niesamowicie wymagająca i zmusza gracza do nieustannego skupienia oraz obserwowania zachowania przeciwników. Odbijanie piłki przy użyciu rakiety wymaga odpowiedniej reakcji i ustawienia się na korcie, co nie jest wcale takie proste. Na szczęście twórcy przygotowali sesje treningowe TopSpin Academy, w których krok po kroku tłumaczone są tajniki gry, a do tego musimy zaliczać zadania, aby nie ograniczać się wyłącznie do teorii. Jeśli więc uwielbiacie tenis i nie obawiacie się wysokiego poziomu trudności, to koniecznie powinniście spróbować swoich sił z TopSpin 2K25. Powinniście być zadowoleni – bez względu na to, czy planujecie grać samemu czy rywalizować z innymi graczami w trybach wieloosobowych.

Lista zawodników TopSpin 2K25. Kim zagramy?

Jak już wcześniej było wspomniane, w grze możemy stworzyć własnego zawodnika. Niemniej twórcy przygotowali także sylwetki aż dwudziestu pięciu profesjonalnych sportowców, których poczynania śledzimy od lat na prawdziwych kortach tenisowych. W trzech kategoriach znalazło się miejsce dla aktywnych aktualnie mężczyzn i kobiet, a także legend tego sportu. Wśród tych pierwszy znalazło się miejsce dla takich sportowców jak Andy Murray, Ben Shelton, Carlos Alcaraz, Daniil Medvedev, Frances Tiafoe, Matteo Berrettini i Taylor Fritz. Z kolei płeć żeńską reprezentuje Polka Iga Świątek, a także Belinda Bencic, Caroline Wozniacki, Coco Gauff, Emma Raducanu, Karolina Pliskova, Leylah Fernandez, Madison Keys, Naomi Osaka, Paula Badosa i Sloane Stephens. Natomiast wśród legend znalazło się miejsca dla Andrei Agassiego, Johna McEnroe’a, Marii Sharapovej, Pete’a Samprasa, Rogera Federera, Sereny Williams czy Steffi Graf.

Ile kosztuje TopSpin 2K25?

Jeżeli jesteście kolekcjonerami pudełkowych wydań, to z pewnością ucieszy was informacja, że dzieło Hangar 13 doczekało się fizycznego wydania. Niestety jest ono dostępne wyłącznie na konsolach – gracze pecetowi muszą ograniczyć się do cyfrowej dystrybucji. Cena TopSpin 2K25 wynosi od 289 złotych do 309 złotych w zależności od oferty sklepu internetowego. Ten koszt dotyczy natomiast standardowej edycji niezawierającej żadnych dodatków. Jeśli natomiast zależy wam na pakiecie DLC z alternatywnymi strojami dla zawodników, nowymi ciuchami do odblokowania i wirtualną walutą służącą do wykorzystania w grze, to wtedy musicie zamówić Top Spin 2K25 Deluxe Edition, które wyceniono na ok. 400 złotych.

Czy w TopSpin 2K25 jest dostępna polska wersje językowa?

Choć w ostatnich latach popularność tenisa w Polsce znacząco wzrosła, to jednak wydawca nie zdecydował się na przygotowanie polskiej wersji językowej. Nie otrzymaliśmy zarówno rodzimego dubbingu, jak i nawet przetłumaczonych napisów. Co prawda spolszczenie nie jest tutaj wymagane do komfortowego grania, ale dzięki temu wielu osobom łatwiej byłoby zrozumieć poszczególne mechanizmy rozgrywki, które wyjaśniane są przy użyciu żargonu charakterystycznego dla tej dyscypliny sportowej.

Oprawa wizualna i wymagania sprzętowe TopSpin 2K25

Podczas rozgrywania spotkań śmiało można stwierdzić, że oprawa wizualna prezentuje wysoki poziom. Korty zostały odwzorowane bardzo szczegółowo, tak samo jak twórcy mocno popracowali nad animacjami postaci oraz realistycznym zachowaniem ich strojów podczas ruchu. Produkcja trochę gorzej wygląda na zbliżeniach – choć twarze prawdziwych zawodników są dobrze odwzorowane, to jednak poziom ich wykonania nie jest najlepszy. Średnio prezentuje się też widownia, która odstaje od standardów współczesnych gier sportowych. Niemniej tak prosta grafika przyczyniła się do tego, że TopSpin 2K25 ma niskie wymagania sprzętowe i z powodzeniem zagramy w ten tytuł na starszych komputerach.
Minimalne:
  • Procesor: Intel Core i5-2550K 3.4 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 6 GB GeForce GTX 1060
  • Miejsce na dysku: 30 GB HDD
  • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
  • Rekomendowane:
  • Procesor: Intel Core i5-4430 3.0 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 6 GB GeForce RTX 2060
  • Miejsce na dysku: 30 GB HDD
  • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
  • Grę do testów dostarczyła firma Cenega. Opinia należy do autora artykułu.
    Zdjęcie: materiały prasowe Hangar 13
    Łukasz Morawski
    Łukasz Morawski

    Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.