Data modyfikacji:

Monitor szerokokątny - czy warto?

Nowoczesne monitory szerokokątne stale zyskują na popularności. Sięgają po nie chętnie nie tylko graficy czy twórcy multimediów, ale także programiści, osoby wykonujące różnego rodzaju prace przy komputerze czy gracze. Dobry monitor szerokokątny stwarza optymalny komfort pracy i rozrywki, często oceniany lepiej niż kilka monitorów współpracujących ze sobą. Przeczytaj, czy warto zainwestować w szerokokątny monitor, jakie są jego zalety oraz wady i gdzie najlepiej się sprawdza.

monitor szerokokatny

Czym właściwie są monitory szerokokątne?

Monitor szerokokątny jest modelem o szerokim formacie, czyli odpowiednich proporcjach boków, pozwalających na osiągnięcie szerokiego kąta widzenia. Jeszcze kilkanaście lat temu wśród monitorów komputerowych królowały formaty zbliżone do kwadratu - 4:3 lub 5:4. Potem nastąpił przełom i ich miejsce zajęły monitory panoramiczne, które pokazują obraz w nieco szerszych proporcjach, zbliżonych do formatu kinowego, głównie 16:9 i 16:10. Jednak wraz z rozwojem technologii produkcji monitorów, a zarazem świadomości i potrzeb ich użytkowników, przyszedł czas na monitor ultrapanoramiczny, nazywany też UltraWide, czyli właśnie szerokokątny monitor. To ekran o proporcji boków 21:9 lub zbliżonej, choć obecnie spotkać można nawet najnowsze konstrukcje 32:9. Monitory szerokokątne wykonane są zwykle w najnowszych technologiach produkcji matryc IPS, VA, TN. Często, zwłaszcza w największych monitorach szerokokątnych, matryce dla wygody użytkowników są zakrzywione - curved.

Dobry szerokokątny monitor - co daje to rozwiązanie?

Dzięki zastosowaniu monitora szerokokątnego o odpowiedniej rozdzielczości użytkownik ma do dyspozycji o wiele większą niż domyślną przestrzeń do pracy, nauki czy zabawy. Takie rozwiązanie lepiej wykorzystuje możliwości ludzkiego oka, standardowe pole widzenia człowieka jest szersze niż wymiary przeciętnego monitora. Jak wygląda to w praktyce? Na jednym ekranie można umieścić kilka okien różnych aplikacji bez szkody dla czytelności ich zawartości. W przypadku oprogramowania do obróbki grafiki lub animacji 3D czy środowisk do tworzenia projektów programistycznych albo architektonicznych, monitor szerokokątny umożliwia pracę w trybie pełnoekranowym z rozwiniętymi bocznymi paskami narzędziowymi, podglądami i tym podobnymi. Szerokokątny monitor 32:9 czy 32:10 odpowiada dwóm ustawionym obok siebie monitorom, jednak zajmuje mniej miejsca, nie ma na nim też ramek na środku czy nie pojawiają się problemy z częściowym widokiem aplikacji na jednym, a częściowym na drugim monitorze. Dobre monitory szerokokątne z rozdzielczością odpowiadającą dual QHD 5120 x 1440 lub większą to pełen komfort pracy i rozrywki w domu oraz biurze.

Dodatkowe funkcje podnoszące potencjał monitora

Aby zwiększyć możliwości, a zarazem wygodę pracy przy monitorze szerokokątnym, producenci sprawdzonych modeli wyposażają je w liczne ergonomiczne rozwiązania. To zarówno przemyślane konstrukcje obudowy czy matrycy, jak i dodatkowe funkcje. Monitory szerokokątne mogą być wyposażone w:
  • stabilną i ciężką centralną podstawę, która pozwala na stateczne i bezpieczne ustawienie monitora, pivot, regulację, zajmując jednocześnie niewiele powierzchni biurka,
  • punkty mocowań do standardu VESA pozwalające na zawieszenie monitora na ścianie,
  • wbudowane przełączniki KVM dla opcji podłączenia kilku komputerów do jednego monitora i zestawu klawiatury oraz myszy, ograniczające ilość przewodów na biurku,
  • wbudowane porty USB - pełniące funkcję HUB, ładowania,
  • złącza graficzne różnego typu, złącze słuchawkowe,
  • wbudowaną, chowaną kamerę internetową z mikrofonem, głośnikami,
  • matrycę błyszczącą, matową lub półmatową - w zależności od docelowego przeznaczenia,
  • zakrzywienie matrycy mające wpływ na dłuższy komfort pracy,
  • czujniki, na przykład wykrywające odejście od monitora, co skutkuje oszczędnością energii i zwiększeniem żywotności matrycy.

Ponadto w pracy z monitorem szerokokątnym przydatne często jest oprogramowanie pomagające w intuicyjny sposób dokonać podziału ekranu. Ważne są dobre parametry użytkowe dbające o wzrok - wysoka częstotliwość odświeżania, ultrakrótki czas reakcji czy wysoki kontrast obrazu.

Czy monitory szerokokątne mają jakieś wady?

Jak każde rozwiązanie, również w przypadku monitorów szerokokątnych można dopatrzyć się pewnych wad. Zależą one jednak przede wszystkim od wybranego modelu oraz oczekiwań użytkownika. Duży monitor szerokokątny o proporcjach obrazu 32:9 lub 32:10 może przy dłuższej pracy okazać się męczący dla wzroku, w szczególności gdy jest on płaski, a stara się jednocześnie wykorzystać całą jego powierzchnię. Pewnym problemem z monitorami szerokokątnymi w szczególności dla graczy okazuje się brak kompatybilności niektórych gier czy aplikacji z takim trybem rozdzielczości, wyświetlania, co sprawia, że i tak nie jest wykorzystywana pełna możliwość urządzenia. Niektórzy użytkownicy mogą skarżyć się także czasem na nierównomierne oświetlenie matrycy czy problem ze znalezieniem miejsca na tak duży i stosunkowo ciężki sprzęt. Szerokokątny monitor nie jest dobrym wyborem dla wszystkich, jednak osoby zwykle pracujące na więcej niż jednym monitorze z pewnością docenią większość jego możliwości.

Kiedy monitor szerokokątny ma sens?

Dla kogo zatem monitor szerokokątny jest dobrym wyborem, kiedy warto go kupić? To sprzęt idealny dla wszystkich osób pracujących na dużej ekranowej przestrzeni roboczej, przywykłych do nawet kilku monitorów jednocześnie. Będzie dobrą alternatywą dla dwóch monitorów, przy pracy na wielu oknach aplikacji. Monitory szerokokątne sprawdzają się zatem świetnie w działaniach profesjonalistów:
  • informatyków,
  • grafików, fotografów, filmowców,
  • analityków, maklerów, finansistów,
  • montażystów wideo, twórców animacji.

Monitory szerokokątne dają często niesamowite wrażenia z gier i programów symulacyjnych, o ile aplikacje te są przystosowane do pracy w takich rozdzielczościach. Mogą zapewniać niezwykłe odczucia z oglądania produkcji kinowych. Standardowe wykorzystanie monitora szerokokątnego do pracy z jedną aplikacją, grania w klasyczne gry albo nauki zwykle nie ma sensu, bo nie korzysta się z możliwości, jakie daje sprzęt. Również zakup monitora szerokokątnego niskiej jakości, o słabej rozdzielczości czy parametrach obrazu może mijać się z celem.

Autor: Aleksandra Ginalska