Data modyfikacji:

Jaki monitor do 800 złotych? Polecane modele

 Kupno dobrego monitora komputerowego nie musi wiązać się z ogromnymi wydatkami. Solidne modele znajdziemy bez problemu w bardzo atrakcyjnych cenach, choć oczywiście będzie wiązało się to z pewnymi kompromisami. Dowiedz się, jaki monitor do 800 złotych będzie najlepszy.
monitory do 800 zł
Monitor to kluczowy element każdego zestawu komputerowego. Decyduje on w dużym stopniu o komforcie użytkowania urządzenia, co jest niezwykle ważne zwłaszcza wtedy, gdy wpatrujemy się w ekran przez wiele godzin dziennie. Duża konkurencja sprawia, że wybór urządzeń na rynku jest naprawdę ogromny, tak więc przy poszukiwaniu sprzętu bardzo trudno zdecydować się na odpowiednią markę lub model. Co więcej, bogatą ofertę monitorów znajdziemy zarówno w segmencie premium, w którym ceny zaczynają się powyżej 2000 - 2500 złotych, jaki i w tym najbardziej przystępnym dla przeciętnego konsumenta, gdzie płacimy mniej niż 1000 złotych. Odpowiedzmy sobie na pytanie, jaki monitor do 800 złotych wybrać.

Czego oczekiwać po monitorach do 800 złotych?

Jak już wspomnieliśmy, konkurencja wśród producentów jest bardzo intensywna bez względu na segment cenowy, tak więc wydając mniej niż 800 złotych, kupimy nie tylko klasyczne monitory biurowe, ale również modele gamingowe. Pamiętać musimy jednak, że nie otrzymamy wówczas produktów o najlepszych lub optymalnych parametrach.

Większość modeli posiadać będzie też względnie niewielkie przekątne ekranu. Najczęściej spotkamy się z urządzeniami 24 lub 27-calowymi, które powinny jednak wystarczyć każdemu przeciętnemu użytkownikowi, zwłaszcza jeżeli dysponuje ograniczoną ilością wolnego miejsca na biurku. Sprzęt z tego segmentu pozbawiony zostanie też wielu udogodnień. Chodzi tu między innymi o regulowane nóżki, możliwość zawieszenia ekranu na ścianie, głośniki, wyjścia audio oraz dodatkowe porty HDMI lub DVI.

Na co zwracać uwagę przy kupnie monitora do 800 złotych?

  • Przekątna, krzywizna ekranu i proporcje – wśród monitorów do 800 złotych spotkamy się przede wszystkim z ekranami o przekątnych od 24 do 27 cali. Większe modele stanowią tutaj wyjątek od reguły. W tej cenie nie znajdziemy natomiast w ogóle urządzeń ultrapanoramicznych. Co ciekawe, niektórzy produkcyjnie oferują jednak zakrzywione ekrany w kilku wybranych monitorach gamingowych. Przy przekątnej poniżej 30 cali rozwiązanie to mija się jednak z celem i ma charakter czysto estetyczny.
  • Rodzaj matrycy – inaczej niż jeszcze kilka lat temu, w cenie do 800 złotych znajdziemy monitory z wszystkim najpopularniejszymi typami matryc (TN, VA oraz IPS). Na uwagę zasługują zwłaszcza ekrany IPS, które gwarantują najlepsze odwzorowanie barw. W tej cenie są one idealnym wyborem do biura lub rozrywki. Po modele VA sięgają zazwyczaj gracze, którzy poszukują bardziej responsywnych monitorów.
  • Czas reakcji i częstotliwość odświeżania ekranu – na te parametry uwagę zwracają głównie gracze, bowiem bez względu na cenę, praktycznie wszystkie nowe monitory nie sprawią pod tym względem żadnych zauważalnych problemów osobom korzystającym z peceta tylko do oglądania filmów i seriali, sporadycznej zabawy z grami lub pracy biurowej. Gamingowe monitory do 800 złotych nie oferują oszałamiającej wydajności w grach. Zazwyczaj ich częstotliwość odświeżania nie przekracza 75 Hz, a tylko w niektórych modelach znajdziemy obsługę podstawowej wersji technologii FreeSync. Jeśli posiadamy mocnego peceta, warto więc dopłacić kilkaset złotych za lepszy ekran.
  • Liczba wejść i wyjść – jak w przypadku każdego monitora, sprawdźmy, jak wiele wejść Display Port, DVI, D-Sub i HDMI posiada upatrzony model. Ich większa liczba będzie istotna, gdy poza PC chcemy podłączyć konsolę do gier. Przydatny będzie też wbudowany hub USB lub wejście słuchawkowe, które są jednak rzadkim widokiem w modelach do 800 złotych.

Monitor do 800 złotych – polecane modele

 Acer Nitro QG271bii

Monitor gamingowy do 800 złotych, który wyposażony został w 27-calowy ekran 1080p z matrycą VA oraz odświeżaniem na poziomie 75 Hz. Dodatkową zaletą jest tu wsparcie dla technologii AMD FreeSync.

Dell P2419H

Monitor renomowanej firmy Dell, który stworzony został w dużej mierze z myślą o pracy biurowej. 24-calowy ekran z matrycą IPS pracuje w maksymalnej rozdzielczości 1080p. Dzięki nóżce z funkcją pivot panel możemy ustawić w pozycji pionowej.

MSI Optix G241VC

Monitor dla gracza w cenie poniżej 800 złotych. Jest to model przeznaczony dla osób dysponujących ograniczonym miejscem na biurku, jego zakrzywiony ekran osiąga bowiem rozmiary zaledwie 23,6 cali. Sprzęt pracuje w 75 Hz oraz w rozdzielczości 1080p.

Acer Nitro VG220Qbmiix

Niewielki monitor z ekranem o przekątnej 21,5 cali. Jego atutem jest matryca IPS oraz funkcje gamingowe, takie jak obsługa FreeSync oraz częstotliwości 75 Hz. Na uwagę zasługuje także ciekawy design nóżki oraz czerwone akcenty zdobiące obudowę.

Iiyama G-Master G2470HSU Red Eagle

Gamingowy monitor 23,6 cali z matrycą IPS. Urządzenie może pracować nawet w 144 Hz i poza wejściem Display Port i HDMI posiada także porty USB. Oprogramowanie sprzętu posiada specjalne predefiniowane tryby gry.

Samsung CF396

27-calowy monitor z zakrzywionym ekranem oraz wbudowanymi głośnikami od firmy Samsung. Model korzysta z matrycy VA i wspiera technologię FreeSync, ale pracuje tylko w częstotliwości 60 Hz.
Autor: Michał Kułakowski