Data modyfikacji:

Mafia: Definitive Edition. Recenzja, poradnik i wymagania

Oryginalna Mafia: The City of Lost Heaven trafiła do sprzedaży w 2002 roku i od tamtej pory zdążyła się mocno zestarzeć. Oprawa wizualna oraz rozgrywka znacząco odbiegają od współczesnych standardów, czego natomiast nie można powiedzieć o historii przygotowanej przez Illusion Softworks. Ta jest ponadczasowa i nawet dzisiaj może przyciągać do ekranu swoją złożonością oraz ciekawie poprowadzonymi wątkami. Z pomocą przyszło studio Hangar 13, które postanowiło odświeżyć warstwę techniczną gry, oddając w ręce graczy pełnoprawny remake. Czy warto było czekać na Mafia: Edycja Ostateczna? Sprawdźcie.

Mafia Definitive Edition

Mafia: Definitive Edition na PC – minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5-2550K 3.4 GHz / AMD FX-8120 3.1 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon HD 7870 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 50 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Mafia: Definitive Edition na PC – rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i7-3770 3.4 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 8 GB GeForce GTX 1080 / Radeon RX 5700 lub lepsza
  • Miejsca na dysku: 50 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Czy warto zagrać w Mafia: Definitive Edition? Recenzja gry

Trzecia odsłona Mafii, za którą odpowiadało studio Hangar 13, jest zdecydowanie najgorszym epizodem tej ciekawej serii. Twórcy mieli naprawdę fajne pomysły na gameplay, lecz niestety nie udało im się ich do końca zrealizować. Dlatego obawy związane z tym, że to właśnie ten producent odpowiada za remake „jedynki” były jak najbardziej uzasadnione. Na szczęście Amerykanie poradzili sobie z zadaniem i nie zawiedli wygórowanych oczekiwań graczy.

Było dobrze? Jest jeszcze lepiej!

Mafia: Edycja Ostateczna to remake pełną gębą, porzucający stary silnik graficzny, na rzecz Illusion Engine, który napędzał chociażby trzecią część. Dzięki temu grafika prezentuje się naprawdę okazale, także jeśli weźmiemy po uwagę wygląd miasta, mimikę bohaterów czy projekty zamkniętych lokacji. Trudno jest tak naprawdę do czegoś się przyczepić – klimat lat 30. ubiegłego wieku wręcz wylewa się z ekranu.

W grze ponownie śledzimy losy taksówkarza Thomasa Angelo, który przypadkowo wchodzi w łaski włoskiej rodziny mafijnej działającej na terenie miasta Lost Heaven. Zgodnie z zasadami kina gangsterskiego na przestrzeni kolejnych misji obserwujemy, jak protagonista pnie się po szczebelkach gangsterskiej hierarchii, a jednocześnie zatraca poczucie własnej wartości. Dla samej historii warto zapoznać się z tą produkcją.

Twórcy zdawali sobie sprawę, jak ważna dla graczy była fabuła oryginału, dlatego główny wątek pozostał praktycznie nienaruszony. Napisałem „praktycznie”, ponieważ Hangar 13 pokusiło się o wprowadzenie drobnych zmian w sposobie narracji. W ten sposób wiele scen stało się jeszcze bardziej filmowych i nabrało charakteru. Całość zgodna jest oczywiście z duchem pierwowzoru, dlatego nie musicie obawiać się o to, że producent odświeżonej wersji za bardzo popłynął w swoich fantazjach.

Zdecydowanie lepiej wypadają także starcia z przeciwnikami, bo tym razem główny bohater potrafi korzystać z systemu osłon, działającego na tej samej zasadzie co w trójce. Wymiana ognia nabrała więc bardziej taktycznego charakteru, a przy tym daje znacznie więcej frajdy, niż w Mafii z 2002.

Remake, na który warto było czekać

Jeżeli pokochaliście oryginał za świetną historię, ale przeszkadzał wam toporny gameplay, to koniecznie zagrajcie w nową wersję gry. Mafia: Definitive Edition zachowuje wszystko to, co było dobre w dziele Illusion Softworks, i dodaje sporo nowych mechanik, które świetnie zgrywają się z całością. A jeśli szukacie dodatkowej zachęty, to zobaczcie, jak niska jest premierowa cena tej produkcji.

Sprawdź również, czy warto zagrać w remaster gry Mafia II.

Mafia: Definitive Edition – poradnik

Poniżej znajdziecie kilka wskazówek dotyczących rozgrywki oraz innych rzeczy związanych z grą.

Jak przejść remake Mafii?

Choć w remake’u Mafii gracze mają dostęp do otwartego świata, to jednak kampania fabularna jest dosyć liniowa. Dzięki temu nie musicie się martwić, że będziecie tracili czas na błądzenie bez celu w poszukiwaniu odpowiedniej drogi.

Twórcy przygotowali też kilka poziomów trudności, które maja znaczenie podczas strzelanin z oponentami. W Mafii bardzo łatwo można zginąć, dlatego początkującym graczom polecam uruchomić grę na Easy.

Obowiązkowo musicie też chować się za wszystkimi możliwymi osłonami i czekać, aż przeciwnicy ustawią się tak, że będziecie mieli czysty strzał. Najlepiej celować do nich, gdy przeładowują broń, bo wtedy nie będą mogli się bronić.

Istotne jest również oszczędzanie amunicji, ponieważ w ferworze walki nie zawsze będziecie mieli możliwość zabrania nabojów od zabitych wrogów. Dlatego starajcie się strzelać jak najrzadziej, ale za to celnie. Trafieniom w głowy może pomóc włączenie asysty, która znacząco ułatwi korzystanie z broni palnej.

Jak leczyć się w grze Mafia: Definitive Edition?

Twórcy zrezygnowali z systemu automatycznego leczenia na rzecz apteczek. Tych na szczęście nie brakuje i zazwyczaj w lokacji związanej z walką znajdziecie miejsce, gdzie możecie się uleczyć. Medykamenty ukryte są w skrzynkach zawieszonych na ścianach – znajdziecie je także oznaczone na radarze.

Tryb symulacyjny w nowej Mafii – co to jest?

W przeciwieństwie do serii Grand Theft Auto, w oryginalnej Mafii policja nie strzelała od razu do gracza, tylko najpierw wlepiała mu mandat. W remake’u domyślnie ten system jest mocno złagodzony, ale na szczęście można go przełączyć na tryb symulacyjny w dowolnym momencie w ustawieniach gry. Wtedy stróże prawa będę konkretniej reagować, gdy np. w ich pobliżu przekroczycie dozwoloną prędkość lub dopuścicie się innego przewinienia.

A jeśli to dla was nadal mało, to oprócz tego możecie włączyć symulacyjny system jazdy. Dzięki temu pojazdy będą zachowywały się na drodze o wiele bardziej realistycznie, co nie tylko zwiększy poziom trudności rozgrywki, ale doda jej klimatu. Wszakże pojazdy z tamtych lat prowadziły się zgoła inaczej od współczesnych samochodów.

Ile godzin zajmuje ukończenie Mafia: Definitive Edition?

Podobnie jak w oryginale tutaj również na graczy czeka dwadzieścia misji fabularnych. Ich ukończenie powinno zająć wam około piętnaście godzin. Czas ten z pewnością się wydłuży, jeśli będziecie chcieli znaleźć wszystkie przedmioty kolekcjonerskie, które nie są obowiązkowe do ukończenia gry.

Na czym zagrać w Mafia: Definitive Edition?

W remake Mafii można zagrać na komputerach osobistych oraz konsolach PlayStation 4 i Xbox One. Na każdej z tych platform dostępna jest polska wersja językowa w formie napisów.

Premiera Mafia: Edycja Ostateczna – kiedy?

Najnowsze dzieło studia Hangar 13 zadebiutowało w tym samym czasie na wszystkich platformach, tj. 25 września 2020 roku. Tytuł można także kupić w ramach pakietu Mafia: Trilogy, w skład którego wchodzą wszystkie dotychczasowe odsłony serii.

Grę do testów dostarczyła firma Cenega, za co serdecznie dziękuję!

Autor: Łukasz Morawski