Data publikacji:

Najlepsze strategie na XSX (Xbox)

Jeżeli zastanawiacie się nad tym, czy na konsoli można grać w gry strategiczne, to odpowiedź brzmi: tak. Wielu twórców przerabia interfejs w swoich produkcjach w taki sposób, aby dostosować go do kontrolerów. Na konsoli Microsoftu również znajdziecie przykłady tego typu dzieł. Sprawdźcie, w jakie strategie zagracie na Xboksie.
gry strategiczne xbox

Gry strategiczne na Xbox Series X|S – polecane tytuły

Anno 1800: Console Edition

Anno to fantastyczna seria gier strategicznych, która jest rozwijana już od 1998 roku. Najnowsza część pierwotnie zadebiutowała w kwietniu 2019 roku wyłącznie na komputerach osobistych, ale firma Ubisoft Blue Byte postanowiła przygotować także konsolowy port. Co prawda musieliśmy na niego czekać cztery lata (premiera na Xboksa odbyła się w marcu 2023 roku), ale było warto. Anno 1800 to w dalszym ciągu świetnie zaprojektowany tytuł, w którym rozgrywka skupia się w dużej mierze na rozbudowie oraz zarządzaniu miastami.
Podobnie jak w poprzednich odsłonach ważną rolę odgrywa handel morski, nad którym także mamy ogromną kontrolę – to od graczy zależy, jakie towary będzie eksportował oraz jakie ustali ścieżki handlowe. Rozgrywka w Anno 1800 jest względnie powolna (a do tego istnieje możliwość skorzystania z aktywnej pauzy), dzięki czemu granie na padzie jest bardzo komfortowe i intuicyjne. Gra nie tylko oferuje rozbudowaną kampanię dla pojedynczego gracza, ale dostępny jest też tryb wieloosobowy.

Gears Tactics

Koprodukcja studia Splash Damage i The Coalition to doskonały dowód na to, że praktycznie każdą markę można przerobić na strategię. Gears of War to oczywiście niezwykle popularna seria trzecioosobowych shooterów, w których gracze przejmują kontrolę nad żołnierzami z oddziału Coalition of Ordered Governments. Pod względem fabularnym Gears Tactics nie różni się zbytnio od poprzednich części (tutaj również walczymy z armią Szarańczy na planecie Sera), natomiast rozgrywka została całkowicie przemodelowana.
W Gears Tactics gracze przejmują kontrolę nad kilkoma żołnierzami (można rekrutować nowych wojaków z COG) i kontrolują ich zachowania w trybie turowym. W każdej turze można przemieścić swoje jednostki w inne miejsce oraz wykonać dodatkowe akcje, jak np. oddanie strzału w kierunku przeciwnika lub użycie zdolności specjalnych. Produkcja wymaga od użytkowników taktycznego podejścia do rozgrywki, ponieważ poziom trudności bywa niekiedy bardzo wymagający.

SpellForce 3 Reforced

Dzieło studia Grimlore Games to doskonała propozycja gry dla osób, które lubią zabawy gatunkowe. W SpellForce 3 Reforced mamy do czynienia z bardzo umiejętnie zrealizowanym mariażem RPG-a ze strategią czasu rzeczywistego. Sporą część czasu poświęcamy na eksplorowanie świata wykreowaną przez siebie postacią, ale w wybranych momentach możemy również przejąć kontrolę nad dużą armią, żeby walczyć z przeciwnikami niczym w klasycznych RTS-ach.
Jedyną przeszkodą w graniu na konsoli wydaje się być sterowanie kontrolerem, które z początku sprawia wrażenie mało intuicyjnego. Na szczęście wystarczy chwilę pograć, żeby się do niego przyzwyczaić. Wtedy dopiero zabawa nabiera wiatru w żagle i będzie można w pełni skupić się na widowiskowych bitwach, którym zdecydowanie nie brakuje rozmachu.

Age of Empires II: Definitive Edition

Age of Empires II to kultowa strategia czasu rzeczywistego, która zadebiutowała w 1999 roku. Z oczywistych powodów oryginał mocno się zestarzał, ale na szczęście w 2019 roku na PC do sprzedaży trafiła usprawniona graficznie wersja zremasterowana, która cztery lata później doczekała się także wydania na konsolach Xbox One i Xbox Series X|S.
Choć w dalszym ciągu czuć, że jest to produkcja sprzed wielu lat, to jednak nie sposób odmówić jej uroku. Poprawiona oprawa wizualna prezentuje się bardzo dobrze, a rozgrywka w dalszym ciągu potrafi zapewnić masę frajdy. Produkcja dostępna jest w abonamencie Game Pass.

Iron Harvest

Zanim zagracie w ten tytuł, najpierw koniecznie zapoznajcie się z fantastycznymi pracami polskiego artysty Jakuba Różalskiego. Wykreowane przez niego dieselpunkowe uniwersum 1920+ stało się inspiracją dla niemieckiego studia KING Art Games do stworzenia Iron Harvest. Deweloper postawił na strategię czasu rzeczywistego, co wydawało się dobrym podejściem do tematu. Dzięki temu twórcy nie tylko mogli dokładnie zaprezentować potężne mechy stworzone przez Polaka, ale również dali możliwość przejęcia nad nimi kontroli.
Iron Harvest na początku reprezentował wyłącznie gatunek strategii czasu rzeczywistego, w którym gracze kierowali licznymi jednostkami, zaś rozgrywka w dużej mierze bazowała na walkach z armią wroga. W 2022 roku producent rozbudował swoje dzieło o nowy tryb zabawy, określany mianem World Map Campaign. W tym przypadku trafiamy na dużą mapę strategiczną, niczym w serii Civilization, na której stopniowo możemy rozwijać swoje imperium.

Two Point Campus

Gry strategiczne na Xbox Series X|S nie muszą skupiać się wyłącznie na walce z przeciwnikami. Studio Two Point udowodniło, że współcześnie jest również miejsce na produkcje, które nie tylko oferują świetny gameplay, ale w dodatku są pozbawione przemocy. Twórcy Two Point Campus zdecydowanie woleli zaoferować graczom humorystyczną produkcję, choć niepozbawioną wyzwania.
W grze wcielamy się w zarządcę kampusów uniwersyteckich i naszym zadaniem jest zadbanie o jak najlepszy rozwój studentów. Oczywiście, żeby ludzie chcieli w ogóle uczęszczać na studia do naszych placówek, konieczne jest wybudowanie odpowiednich sal lekcyjnych, centrów rozrywki i innych potrzebnych miejsc do komfortowego życia.

Jurassic World Evolution 2

Zespół Frontier Developments to prawdziwi mistrzowie strategii ekonomicznych. Dzięki temu brytyjskiemu producentowi mogliśmy zarządzać własnym parkiem rozrywki, prowadzić ZOO lub zostać menedżerem zespołu Formuły 1. Na Xbox Series X|S dostępna jest natomiast produkcja, która umożliwia stworzenie własnego parku jurajskiego, co samo w sobie jest bardzo ciekawym punktem wyjściowym.
Jurassic World Evolution 2 nie tylko pozwala na kształtowanie terenu oraz stawianie kolejnych wybiegów dla dinozaurów (łącznie przygotowano prawie osiemdziesiąt gatunków). W grze studia Frontier Development musimy również hodować nowe zwierzęta oraz wysyłać ludzi na ekspedycje w celu pochwycenia dinozaurów żyjących na wolności, gdzie stanowią zagrożenie dla ludzi. Głównym elementem gry jest kampania fabularna, w której stopniowo odkrywamy coraz to bardziej skomplikowane mechaniki gameplayu.

Crusader Kings III

Na koniec zostawiłem wyjątkową strategię na Xbox Series X|S, która została zaprojektowana z myślą o osobach lubujących się w minimalistycznych grach ekonomicznych. W Crusader Kings III nie znajdziecie pięknej oprawy wizualnej, dynamicznego gameplayu oraz niesamowicie widowiskowych scen bitewnych.
Rozgrywka polega przede wszystkim na przeglądaniu kolejnych okienek interfejsu, poprzez które zarządzamy swoim królestwem. Gra jest bardzo skomplikowana i wymaga od graczy ogromnej cierpliwości. Jeśli jednak dacie jej szansę i podejdziecie do Crusader Kings III z odpowiednim nastawieniem, to zapewniam was, że podczas zabawy będziecie czuć więcej emocji niż przy niejednej grze akcji.
Zdjęcie: Materiały prasowe Xbox Game Studios
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.