Data modyfikacji:

Rękaw gamingowy: do czego służy? Jaki wybrać?

Zabawa z grami już dawno przestała kojarzyć się wyłącznie z zajęciem dla dzieci, bowiem przeciętny wiek gracza wynosi grubo ponad 30 lat, a globalne dochody generowane przez branżę zostawiają w tyle przemysł filmowy. Gracze są więc bardzo zróżnicowaną grupą, o której względy walczy wielu producentów sprzętu elektronicznego i akcesoriów. Wśród tych drugich jedną z ciekawostek są tzw. rękawice lub rękawy gamingowe. Odpowiadamy na to, do czego one służą oraz czy warto się rzeczywiście nimi zainteresować.
rękaw gamingowy

Czym jest rękaw gamingowy?

Jak wiele innych innowacji na rynku akcesoriów gamingowych, pomysł na użycie rękawów i rękawiczek zrodził się oddolnie w światku e-sportowym. Zawodnicy grający na PC oraz konsolach, by zapewnić sobie odpowiedni komfort rozgrywki oraz zapobiec przeciążeniom nadgarstka i przedramienia, zakładali na rękę i dłonie specjalne opaski i rękawiczki, które zaprojektowane zostały z myślą o sportowcach. Poza ochroną przed urazami ich celem było też zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji krwi oraz zapobiegnięcie zjawisku wychładzania się dłoni, a także jej nadmiernej potliwości, pogarszającej dokładność podczas korzystania z myszki lub pada.
Producenci akcesoriów bardzo szybko zauważyli zapotrzebowanie na tego typu gadżety, wprowadzając do sklepów zmodyfikowane rękawy i rękawiczki sportowe, które przystosowane zostały do potrzeb osób spędzających długie godziny przed ekranem komputera lub telewizora. Co ciekawe, wiele z produktów tego typu może zainteresować także wielu pracowników biurowych, a zwłaszcza grafików pracujących z tabletami.

Rękaw a rękawica gamingowa – co dają?

W sklepach znacznie częściej spotkamy się z rękawicami gamingowymi, które zabezpieczają dłoń i nadgarstek użytkownika. Rzadziej trafimy na zestawy z rękawem, który zakrywa przedramię i łokieć. Warto podkreślić, że najczęściej jest to klasyczny rękaw kompresyjny używany przez sportowców, który ma tylko gamingowy design i ewentualne wzmocnienie antypoślizgowe w swojej spodniej części dotykającej biurka. W roli rękawa gamingowego możemy więc sięgnąć po klasyczny model ze sklepu sportowego, który łączymy w razie potrzeby z dedykowaną rękawiczką.
Rękaw gamingowy wykonany jest z elastycznego materiału z mocnym splotem, który lekko uciska mięśnie ręki. Poprawia w ten sposób krążenie krwi w ręce i lekko ją masuje, zapobiegając zmęczeniu i bólowi. Dodatkowo zapobiega otarciom i wychłodzeniu kończyny w chłodnych pomieszczeniach lub jej nadmiernej potliwości. Rękawy kompresyjne występują też w mniejszych wersjach, zakrywających np. wyłącznie łokieć.
Rękawice gamingowe są znacznie bardziej zróżnicowanym typem produktu. Znajdziemy tutaj modele lekkie i uciskowe modele bezpalcowe, skupiające się przede wszystkim na ochronie przed przeciążeniami nadgarstka oraz stawów. Sprawdzą się one zwłaszcza dla osób zmagających się z częstym bólem reumatycznym. Nie zabraknie tutaj też pełnych rękawic przeznaczonych dla fanów gier wyścigowych. Modele te zapobiegają ześlizgiwaniu się dłoni z kierownicy lub gałek analogowych pada, zapewniają większą kontrolę i usztywniają nadgarstek, zapobiegając jego przeciążeniu.
Podczas zakupu rękawic gamingowych należy zwrócić uwagę na rozmiar konkretnego modelu. Większość z nich dostępna jest w kilku wariantach, warto więc sprawdzić rozmiary podawane przez producenta, drobne różnice w wielkości nadgarstka możemy wyregulować najczęściej za pomocą paska. Rękawiczki najczęściej bez problemu wypierzemy w pralce.
Zdjęcie: Envato Elements