Data publikacji:

Czarny Xbox Series S – data premiery, cena i specyfikacja. Który Xbox jest najlepszy?

Choć Xbox Series S nie oferuje tak dobrych parametrów technicznych, jak pozostałe konsole nowej generacji, to jednak sprzęt Microfotu cieszy się ogromną popularnością wśród graczy. Powodów jest wiele, ale zdecydowanie najważniejszym z nich od początku była stosunkowo niska cena, jak na możliwości oferowane przez sprzęt. W urządzeniu doskwierał jednak zbyt mały dysk SSD, ale ten problem został wyeliminowany w nowym wariancie konsoli. Sprawdźcie, co oferuje czarny Xbox Series S oraz ile musimy za niego zapłacić.
Czarny Xbox Series S

Kiedy czarny Xbox Series S trafił do sprzedaży?

Może to być dla was zaskoczeniem, ale konsole nowej generacji mają już kilka lat na karku – w końcu premiera Xbox Series S i X odbyła się 10 listopada 2020 roku. W tym czasie oba urządzenia zostały zasilone wieloma ciekawymi tytułami, a wszystko wskazuje na to, że najlepszy czas dla tych platform dopiero przed nami. Microsoft doskonale zdaje sobie z tego sprawę, dlatego też przygotował nowy model Xbox Series S, w którym wprowadził jedną istotną poprawkę, do której przejdę w dalszej części tekstu. Gdybyście jeszcze nie posiadali własnej konsoli i chcieli zagrać w nowe produkcje, to mam dla was dobrą wiadomość – czarny model urządzenia trafił do sprzedaży 1 września 2023 roku.

Ile kosztuje czarny Xbox Series S i gdzie go kupić?

Urządzenie zostało wycenione na 349 dolarów, co w Polsce przełożyło się na 1649 złotych, aczkolwiek w wielu sklepach znajdziecie sporo tańsze oferty. Cena Xbox Series S Carbon Black (tak prezentuje się pełna oficjalna nazwa) w dalszym ciągu jest bardzo atrakcyjna i znacząco odstaje od tego, ile musimy zapłacić za model Series X (2150–2299 zł) lub konkurencyjne PlayStation 5 (2199–2499 zł). Mimo wszystko w dalszym ciągu najtańszą konsolą 9. generacji pozostaje standardowy, biały model Series S, za który musimy zapłacić między 1266 złotych a 1399 złotych. Czarną wersję Xboksa znajdziecie m.in. na Ceneo.pl.

Czarny Xbox Series S – specyfikacja techniczna

Microsoft podczas pracowania nad nową wersją Xbox Series S skupił się przede wszystkim na zaoferowaniu obudowy w nowym kolorze oraz dodaniu do konsoli większego dysku. Zamiast niewielkiego SSD o pojemności 512 GB otrzymaliśmy aż 1 TB miejsca na dane. A przynajmniej sporą część z tego, ponieważ kilkanaście gigabajtów w dalszym ciągu jest przeznaczone na pliki systemowe itp. Jeśli chodzi o kwestie parametrów technicznych, to te są identycznie, jak w białym modelu.
Producent nie zdecydował się na umieszczenie w środku lepszych podzespołów, ponieważ znacząco podniosłoby to cenę urządzenia. Decydując się na kupno Xbox Series S Carbon Black, musicie liczyć się z tym, że konsola nie obsługuje obrazu w rozdzielczości 4K, tylko 1440p, aczkolwiek jest w stanie wyświetlać obraz w 120 klatkach na sekundę. Zależy to jednak oczywiście od samych gier i w większości przypadków możemy liczyć na stosunkowo stabilne 60 FPS-ów. W czarnym modelu nie dodano także napędu na płyty, co oznacza, że w dalszym ciągu jest to sprzęt przeznaczony do cyfrowej dystrybucji.
Szczegółowa specyfikacja Xbox Series S Carbon Black prezentuje się następująco:
  • Kolor urządzenia: czarny (Carbon Black)
  • Procesor: 8 rdzeni, 3.6 GHz (3.4 GHz z włączoną funkcją SMT), zmodyfikowany AMD Zen 2 CPU
  • Karta graficzna: 4 TFLOPS, 20 CUs, 1.565 GHz, zmodyfikowane AMD RDNA 2 GPU
  • Pamięć: 10 GB GDDR6 – 8 GB  (224 GB/S) i 2 GB (56 GB/S)
  • Dysk: 1 TB NVME SSD
  • Gniazdo rozszerzeń: USB 3.1 Gen. 1
  • Bluetooth: tak
  • Dysk zewnętrzny: obsługa dysku twardego w standardzie USB 3.2
  • Napęd optyczny: brak
  • Wymiary: 275 mm × 151 mm × 65 mm (wysokość × szerokość × głębokość)
  • Co znajdziemy w zestawie z czarnym Xboksem Series S?

    Na ten moment Microsoft nie sprzedaje Xbox Series S Carbon Black w zestawach z grami. W opakowaniu znajdziecie jednak kod upoważniający na miesięczne korzystanie z usługi Xbox Game Pass Ultimate. Jest to więc dobra okazja, aby dokładnie sprawdzić, jakie produkcje wchodzą w skład tej subskrypcji. Oprócz tego do zestawu z konsolą dołączane jest wymagane okablowanie (przewód zasilający i HDMI High Speed) oraz podstawowy model kontrolera bezprzewodowego w czarnym kolorze. Pad zasilany jest przez dwie baterie AA, ale istnieje możliwość dokupienia akumulatora Play and Charge, który umożliwia ładowanie akcesorium poprzez kabel USB-C.

    Który Xbox jest najlepszy?

    Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta i tak naprawdę nie ma, o czym tutaj dyskutować. Zdecydowanie najpotężniejszym Xboksem w tym momencie jest Series X, który od początku reklamowany był jako domyślny model konsol nowej generacji Microsoftu. To właśnie w tym urządzeniu znajdziemy wsparcie dla rozdzielczości 4K, płynniejszą rozgrywkę w wymagających technologicznie produkcjach oraz bardziej zaawansowaną oprawę wizualną. A to wszystko zasługa lepszej karty graficznej AMD RDNA 2 GPU o parametrach 12 TFLOPS, 52 CUs, 1.825 GHz i aż 16 GB pamięci RAM GDDR6.
    Nie oznacza to jednak, że Xbox Series S Carbon Black jest sprzętem, którego nie warto kupować. Zdecydowanie nie! To urządzenie sprawdzi się przede wszystkim u osób grających np. na mniejszym monitorze lub użytkowników niezwracających zbyt dużo uwagi na oprawę wizualną. O wiele niższa cena z pewnością zachęci także niedzielnych gracz, spędzających większość czasu w takich tytułach, jak EA Sports FC 24 czy Fortnite. Oba modele Xbox Series S są także bardzo dobrą opcją dla osób posiadających mocnego gamingowego peceta lub konkurencyjną platformę PlayStation 5.

    Jakie gry uruchomimy na czarnym Xboksie Series S?

    Pomimo tego, że Xbox Series S Carbon Black oferuje sporo gorsze parametry techniczne niż model Series X, to jednak na obu urządzeniach zagramy w dokładnie te same produkcje. Microsoft jeszcze przed premierą konsol nowej generacji zapewniał, że obie platformy będą traktowane jednakowo, tyle że po prostu na słabszej wersji gry będą działały trochę gorzej. Oznacza to, że na urządzeniu możecie zagrać zarówno w tytuły multiplatformowe, jak i gry wydawane przez Xbox Game Studios pokroju Forza Motorsport, Microsoft Flight Simulator, Forza Horizon 5, Pentiment, Gorunded, Halo Infinite, Psychonauts 2 i wiele innych. Oprócz tego na sprzętach Microsoftu udostępniane są ekskluzywnie gry Bethesdy, jak np. wydany w 2023 roku Starfield.
    Jak już też wcześniej wspominałem, motorem napędowym Xbox Series S Carbon Black jest subskrypcja Xbox Game Pass Ultimate. Dzięki niej nie tylko zagracie w całą masę gier multiplatformowych, ale na dodatek otrzymacie dostęp do tytułów udostępnianych w ramach usługi EA Play. Najważniejszym aspektem abonamentu jest natomiast to, że już w dniu premiery (i bez dodatkowych opłat) uruchomicie wszystkie tytuły wydane przez Xbox Game Studios oraz podległe im zespoły. Jak widzicie, jest to świetna opcja dla osób, które lubią dużo grać i nie mają wystarczająco dużo pieniędzy, żeby regularnie kupować nowe dzieła.
    Zdjęcie: materiały prasowe Xbox Polska
    Łukasz Morawski
    Łukasz Morawski

    Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.