Data publikacji:

Co zrobić, kiedy laptop nie widzi dysku zewnętrznego?

Czy zdarzyła ci się kiedyś sytuacja, gdy chciałeś otworzyć plik przechowywany na dysku zewnętrznym, jednak po podłączeniu go do komputera lub laptopa nic się nie wydarzyło? Nie jesteś jedyną osobą, która doświadczyła tego problemu. Jaki może być powód braku reakcji komputera na podłączenie dysku zewnętrznego? Co zrobić, gdy laptop nie widzi naszego dysku? Jak wybrać niezawodny dysk zewnętrzny, by zminimalizować ryzyko przykrych niespodzianek?
laptop nie widzi dysku zewnetrznego

Jaki może być powód braku reakcji laptopa na podłączenie dysku zewnętrznego?

Zabezpieczanie swoich plików poprzez gromadzenie ich na zewnętrznych nośnikach danych jest dobrą praktyką. Bez względu na to, czy wykonujemy ten proces na prywatnych zdjęciach, filmach, czy na firmowych dokumentach, warto posiadać koło ratunkowe w postaci pojemnego dysku zewnętrznego.

Założenie dysków zewnętrznych jest dziecinnie proste. Podłączamy je za pomocą kabla do naszego komputera lub laptopa i otrzymujemy dostęp do danych. Jednak nawet podczas tak prostej czynności może powstać problem - laptop nie widzi dysku zewnętrznego. Dlaczego nasz laptop nie rozpoznaje nowego urządzenia? Na to pytanie nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie.

Najbardziej powszechnym źródłem braku odczytu dysku zewnętrznego przez komputer jest źle podłączone urządzenie. Jeśli jednak jesteśmy pewni, że kabel jest wpięty prawidłowo, możemy spodziewać się technicznej awarii komputera w obszarze odczytu urządzeń lub samego dysku zewnętrznego. Źródło problemu może być również mniej prozaiczne. Zdarza się, że dyski nie są celowo odczytywane przez naszego laptopa ze względu na funkcję zapory antywirusa, który ma chronić nasz system przed niechcianymi atakami z zewnątrz. Jakie więc czynności powinniśmy wykonać, gdy nasz laptop nie widzi dysku USB?

Co zrobić, gdy laptop nie widzi dysku zewnętrznego?

Gdy nasz laptop nie wykrywa dysku zewnętrznego, powinniśmy wykonać kilka czynności, które w zdecydowanej większości przypadków działają i umożliwiają nam szybki i sprawny dostęp do plików zgromadzonych na zewnętrznym urządzeniu. Przede wszystkim zweryfikujmy, czy dysk USB jest uruchomiony. Dla wielu może brzmieć to śmiesznie, jednak na rynku wiele urządzeń posiada niezależny przycisk uruchamiania. W momencie, gdy dysk nie jest uruchomiony, podłączenie do komputera nie zagwarantuje nam jakiejkolwiek reakcji.

Jeśli nasz dysk nie posiada takiej funkcjonalności, warto sprawdzić jego działanie, podłączając urządzenie do innego gniazda USB. Gdy dysk zadziała, mamy pewność, że problem tkwi w niedziałającym porcie. Alternatywą może być próba podłączenia dysku do innego komputera lub próba podłączenia zupełnie innego dysku lub USB do naszego laptopa. Tym samym będziemy mogli wyeliminować prawdopodobieństwo, że to któreś z urządzeń jest awaryjne.


Gdy te działania nie przyniosą rezultatu, możemy przejść do kolejnych kroków mających na celu rozwiązanie problemu. Sprawdźmy, czy nasz antywirus nie blokuje połączenia z zewnętrznymi urządzeniami oraz spróbujmy zaktualizować sterowniki odpowiedzialne za zarządzanie dyskami. Od czasu do czasu system operacyjny może informować nas o nowych aktualizacjach, które zignorujemy. To właśnie brak aktualnego sterownika może odpowiadać za problem z odczytem dysku zewnętrznego.

Kiedy warto udać się do profesjonalnego serwisu?

Gdy żadne z powyższych działań nie pozwoli nam połączyć dysku zewnętrznego z naszym laptopem, możemy pokusić się o wizytę w profesjonalnym serwisie, gdzie dysk zewnętrzny zostanie poddany wnikliwym testom. Dodatkowo specjaliści z pewnością zweryfikują naszego laptopa pod kątem zaawansowanych opcji dysków oraz zarządzania dostępem do innych urządzeń.

Bez względu na to, czy mieliśmy już w przeszłości problemy związane z brakiem odczytu dysku przez laptopa, czy nie, warto zawsze wyposażyć się w wysokiej jakości urządzenie, które charakteryzować się będzie dużą pojemnością, ale przede wszystkim niezawodnością. Przykładem takiego dysku jest Samsung T5 1TB, który gwarantuje nam bardzo szybki transfer danych, specjalną technologię szyfrowania oraz dużą odporność na wstrząsy mechaniczne.

Autor: Norbert Rukowski