Data modyfikacji:

Jaki komputer do streamowania?

Zostanie profesjonalnym streamerem lub gwiazdą YouTube'a stało się jednym z najczęściej wybieranych wymarzonych zawodów wśród dzieci i nastolatków. Zaczynając przygodę z tą formą ekspresji, należy jednak zaopatrzyć się w odpowiedni komputer do streamowania. Podpowiadamy, na jakie podzespoły zwracać uwagę przy jego składaniu lub kupnie.

stream
Zostanie youtuberem lub streamerem zajmującym się transmitowaniem na żywo gier to obecnie jedno z największych marzeń większości nastolatków i dzieci. Możliwość zdobycia sławy w internecie oraz wiernej publiki podgrzewa wciąż wyobraźnię milionów osób i to mimo tego, że sukces osiąga tylko garstka wybranych osób. Oznacza to, że konkurencja o względy widzów jest obecnie niezwykle zacięta. Bez względu na to, czy chcemy streamować treści na YouTubie, Twitchu lub innej platformie wideo, musimy zapewnić naszym odbiorcom odpowiednio wysoką jakość przekazu, co wiąże się z zakupem dobrego komputera.

Jaki komputer do streamowania?

Wielu profesjonalnych streamerów do transmitowania sygnału wideo używa osobnego komputera, ale od początkujących twórców na dorobku trudno oczekiwać aż tak dużych wydatków. Bez względu na naszych odbiorców, a także na to, jakie będziemy produkować treści, poza dostępem do stabilnego i mocnego łącza internetowego, nasz PC powinien obowiązkowo być wyposażony w mocny procesor. CPU zazwyczaj nie mają aż tak dużego znaczenia przy zabawie z grami lub podczas normalnego korzystania z sieci.

Swoją przydatność ujawniają jednak przy obróbce sygnału wideo. Bez procesorów Intela z rodziny i7 lub i9, oraz układów AMD Ryzen z wyższej półki cenowej, możemy mieć problemy z szybką kompresją obrazu. Dodatkowo silny procesor przyda się w przypadku, gdy obrabiamy i montujemy nasz program, przygotowując np. najlepsze wycinki streamu, które ładujemy w formie klipów Let's play na YouTubie. Niezastąpiona tutaj jest również szybka pamięć RAM. Obecnie 16 GB RAM-u to standard, zwłaszcza przy pracy z edytorami wideo.
Oczywiście nie możemy zapomnieć też o wydajnej karcie graficznej. W tym przypadku powinniśmy kierować się głównie swoimi indywidualnymi potrzebami. Jeżeli mamy zamiar transmitować najnowsze i wymagające gry, musimy zaopatrzyć się w układy ze średniej (od 1200 do 2000 złotych) lub wyższej półki (powyżej 2000 złotych). Do streamowania mniej wymagających produkcji wystarczą tańsze karty do 1000 złotych, ale jak ognia powinniśmy unikać starszych GPU oraz układów graficznych scalonych z procesorami.

Akcesoria oraz oprogramowanie

Niezbędna przy streamach okaże się kamera internetowa, która pozwolić pokazać się naszej publice. Na dobry początek nie musimy inwestować w drogi sprzęt. Względnie dobre kamerki dostaniemy już powyżej 100 złotych. Znacznie ważniejsza jest kwestia dobrego audio. Zadbać o nią powinien mikrofon, który ewentualnie może zostać zastąpiony posiadającym go dobrym headsetem. Słuchawki tego typu są bardzo często wybierane przez streamerów, bowiem dają one swobodę ruchu i nie zmuszają do zwracania ciągłej uwagi na odległość od mikrofonów, wpływającą na naszą słyszalność. Całkiem adekwatne modele headsetów lub mikrofonów zakupimy już w cenie do 200 złotych.
Ważnym aspektem pracy streamera jest również oprogramowanie używane do przeprowadzania transmisji. Zaczynając, możemy wybrać spośród wielu darmowych i sprawdzonych rozwiązań software'owych. Wiele zależy tu jednak od indywidualnych potrzeb użytkownika. Przed startem najlepiej więc zapoznać się z dostępnymi w sieci poradnikami oraz różnymi aplikacjami, a dopiero potem podjąć decyzję. Bardziej zaawansowani streamerzy używają również ułatwiających pracę pulpitów reżyserskich (tzw. stream decków), produkowanych między innymi przez popularną firmę Elgato. Urządzenia te posiadają wiele definiowanych przez użytkownika przycisków skrótów oraz regulatorów, pozwalających błyskawicznie i bez odrywania się od gry, przełączać źródło sygnału wideo, zmieniać poziom głośności, a także aktywować specjalne grafiki, animacje oraz nakładki ekranu.