Data modyfikacji:

Klawiatura ergonomiczna - co to jest? Przegląd najlepszych klawiatur ergonomicznych

Każdy z nas, kto spędza długie godziny przed ekranem komputera, ma świadomość, jak istotna jest wygoda, komfort i przede wszystkim ergonomia naszego stanowiska. Często w przypływie pracy i obowiązków zapominamy o niej, a to w końcu od niej w dużej mierze zależy to, jak bardzo zmęczeni będziemy na koniec dnia. Jednym z elementów wyposażenia komputera, który uchroni nas przed tym i ewentualnymi schorzeniami nadgarstków, jest klawiatura ergonomiczna. Dzisiaj zestawimy i omówimy sobie, czym są i które z nich zapewniają najwyższy możliwy komfort pracy.

klawiatura ergonomiczna

Co to jest klawiatura ergonomiczna?

Zdecydowana większość, jeśli nie wszyscy, gdy słyszy słowo „klawiatura”, ma w głowie urządzenie wejściowe w kształcie prostokąta. Tutaj pojawia się największa i najistotniejsza różnica między klawiaturą ergonomiczną a jej tradycyjnymi odpowiednikami.

Klawiatura ergonomiczna cechuje się specjalnie wyprofilowanym kształtem, by nasze nadgarstki i palce układały się na klawiszach pod odpowiednim kątem, jednocześnie zapewniając komfort podczas długich sesji przed ekranem, a na dłuższą metę - chroniąc nas przed ewentualnymi urazami.

Jest to o tyle istotne, że tradycyjne klawiatury wymuszają na naszych dłoniach nienaturalną pozycję, stale nadwyrężając nadgarstki, co może się objawiać bólami tych stawów po długim dniu w pracy. A to może być jedynie początek problemów. Konsekwencje stałej pracy w takich warunkach mogą doprowadzić do zespołu cieśni nadgarstka, które to schorzenie znacznie utrudnia dalszą pracę i wymaga leczenia.

Klawiatura ergonomiczna - dla kogo?

Klawiatury ergonomiczne są kierowane przede wszystkim do wszystkich tych, których zawód wymaga nie tylko spędzania przed komputerem wielu godzin, lecz także dużej ilości pisania. Pierwsi na myśl przychodzą przede wszystkim programiści. Setki, czasem tysiące linijek kodu do napisania to ogromny wysiłek dla naszych stawów, a klawiatura ergonomiczna bez wątpienia przyniesie ulgę, dbając o dłuższą „wydajność” naszych nadgarstków.

Docenią to również wszelkiego rodzaju blogerzy, dziennikarze, pisarze i copywriterzy, bo to właśnie tacy pracownicy są grupą docelową, dla której zaprojektowano klawiatury ergonomiczne. Reasumując - jeśli twoja praca wymaga od ciebie wielogodzinnych sesji pisania przed komputerem, ergonomiczna klawiatura jest produktem dla ciebie.

Wybór klawiatury ergonomicznej

Ze względu na swoje konkretne przeznaczenie, gama dostępnych w sprzedaży klawiatur ergonomicznych nie jest szeroka, a na rynku zdecydowanie dominują tradycyjne konstrukcje klawiatur. Nie oznacza to jednak, że możemy pominąć wszystkie cechy ergonomicznych odpowiedników. Odpowiedni dobór parametrów jest istotny dla odpowiedniego komfortu użytkowania, a to kilka z nich:

  • kształt - flagowa różnica między klawiaturami ergonomicznymi a klasycznymi. Najczęściej są one wygięte w łuk, czasem kształt fali, a z rzadka - są podzielone na dwie oddzielne części. Takie rozwiązanie zapewnia maksymalnie naturalne ułożenie dłoni na klawiaturze, odciążając nasze nadgarstki;
  • układ klawiszy - kwestia, do której będziemy musieli się przyzwyczaić, ponieważ klawisze nie znajdują się w linii prostej. Jednakże wciąż jest to standard QWERTY;
  • podpórka na nadgarstki - dopełnienie ergonomicznego charakteru klawiatury, pozwala na wygodne położenie nadgarstków, bez konieczności nadmiernego ich obciążania;
  • komunikacja z komputerem – rynek klawiatur ergonomicznych obfituje głównie w klawiatury przewodowe, gdyż jest to standardowy rodzaj połączenia z komputerem. Na szczęście znajdziemy również kilka modeli bezprzewodowych, które oszczędzą nam zbędnego okablowania na biurku.

Klawiatury ergonomiczne - modele godne uwagi

Pierwsza propozycja skierowana jest do użytkowników, którzy stawiają na funkcjonalność, ale nie chcą przepłacać. Ergonomiczna klawiatura Microsoft Ergonomic to budżetowa opcja, zapewniająca nie tylko odpowiedni komfort, ale również udogodnienia w użytkowaniu. Szeroka, miękka podpórka na nadgarstki i grzbiet na środku klawiatury zapewniają nie tylko naturalny kąt, w jaki ułożymy na niej nasze nadgarstki, lecz także zapewnią wygodę długotrwałego użytkowania.

Drugą z nich jest ergonomiczna klawiatura dla programisty, która będzie doskonałą opcją również dla blogerów i copywriterów. To wszystko ze względu na to, że klawiatura Perixx Periduo-605 Ergonomic wyposażona jest w niewielką wyspę, na której znajduje się scroll i klawisze funkcyjne, które naturalnie zauważylibyśmy na myszy. Takie rozwiązanie sprawia, że nie musimy odrywać naszych dłoni od klawiatury, podczas kodowania czy pisania wielu linijek tekstu. Dodatkowym atutem jest fakt, że to klawiatura ergonomiczna bezprzewodowa. Pomimo tego, że musimy mieć na uwadze stan akumulatora klawiatury, to oszczędzi nam ona niepotrzebnej plątaniny kabli.

Grupa osób, która spędza wiele godzin przed komputerem, a o której jeszcze nie wspomnieliśmy, to rzecz jasna gracze. Oni również są narażeni na konsekwencje długotrwałego korzystania z klawiatury, więc znany producent urządzeń gamingowych, Razer, również w swojej ofercie ma wersję dedykowaną graczom, którym zależy na ergonomii i komforcie. Razer Ornata Chroma to zdecydowanie nietuzinkowy produkt, nie tylko ze względu na charakterystyczny dla produktów Razera design. Podświetlenie RGB i możliwość jego konfiguracji to doskonały dodatek do gamingowego setupu.

Co więcej, jako jedna z naprawdę nielicznych klawiatur ergonomicznych, została ona wyposażona w przyciski mechaniczno-membranowe, gdzie standardem są przyciski wyłącznie membranowe. Takie rozwiązanie cechuje wyjątkowo szybka i dokładna reakcja na wciśnięcie klawisza, co pozytywnie przekłada się na samą rozgrywkę. Oczywiście nie zabraknie wygodnej podkładki na nadgarstki, która zapewni ergonomiczne ułożenie dłoni na naszej klawiaturze.

Klawiatury ergonomiczne - podsumowanie

Przedstawione modele bez wątpienia sprawdzą się podczas wymagających godzin pracy, jak i rozrywki podczas gier komputerowych. Ale ich najważniejszą rolą pozostaje gwarancja ergonomii podczas wykonywania tych czynności. Klawiatura ergonomiczna Logitech, Razer, Microsoft czy Perrix, w przypadku produktu dowolnej firmy, nie możemy zapomnieć, że długotrwała praca przed komputerem ma wpływ również na nasze zdrowie, a jak powszechnie wiadomo - o tę kwestię należy dbać przede wszystkim.

Autor: Marcin Krawczyk