Właściciele systemu mogą także korzystać z różnego rodzaju aplikacji oraz streamować rozgrywkę w sieci. Wielu z nich nie zdaje jednak sobie sprawy z tego, że system Microsoftu współpracuje z praktycznie każdą współczesną kamerą internetową, zbudowaną z myślą o komputerach PC z systemem Windows.
Podpowiadamy więc, jaką kamerę do konsoli Xbox One wybrać, a także do czego może się ona przydać w codziennym użytkowaniu konsoli.
Dzięki dedykowanemu wsparciu dla streamingu, gracze mogą z łatwością przesyłać na żywo rozgrywkę (wraz z obrazem z ich kamery) na platformach, takich jak Twitch, YouTube oraz Mixer.
Po zainstalowaniu aplikacji Skype'a konsolę wykorzystać można z kolei do czatów wideo. Kamera potrafi też zastąpić typowy headset z mikrofonem i umożliwić komunikację głosową w wieloosobowych grach online.
Decydując się na kamerę, musimy zwrócić uwagę na to, gdzie będziemy z niej korzystać. Duża część z dostępnych na rynku modeli była zaprojektowana wyłącznie z myślą o posiadaczach komputerów stacjonarnych i laptopów, którzy korzystają z tych urządzeń z niewielkiej odległości.
W przypadku, gdy bawimy się kilka metrów od ekranu telewizora przy zgaszonych światłach, nawet najlepsza kamera może mieć problemy z wyłapaniem czystego dźwięku oraz zachowaniem wyraźnego obrazu.
Przeciętni użytkownicy chwalą sobie ich jakość oraz przystępną cenę. Jednymi z najczęściej wybieranych kamer są Logitech C922 Pro Stream, Logitech C920 i Logitech C615.
Następnie, aby skorzystać z urządzenia, wystarczy, że podłączymy je do portu USB 3.0 konsoli. System wykryje automatycznie gadżet i przygotuje go do działania. W razie problemów będziemy mogli skorzystać z opcji konfiguracyjnych dostępnych w menu konsoli.
Urządzenie pełni równocześnie rolę kontrolera ruchu, współpracującego z dziesiątkami dedykowanych gier, takich jak popularna seria Just Dance, które stworzone zostały z myślą o Xboxie One i Xboxie 360 (dzięki wstecznej kompatybilności konsoli).
Sensor urządzenia rejestruje obraz wideo w rozdzielczości Full HD (1920 na 1080 punktów) z maksymalną prędkością 30 klatek na sekundę. Chociaż obraz jakością ustępuje wielu innym kamerom, zaletą Kinecta jest bardzo czuły i wysokiej jakości mikrofon.
Warto zaznaczyć, że posiadacze Xboxa One S i Xbox One X muszą kupić specjalną przejściówkę USB, ponieważ oba modele konsoli nie posiadają dedykowanego portu podłączeniowego Kinecta.