Data modyfikacji:

Jaka kamera do streamingu? Przegląd najlepszych modeli

Profesjonalny streaming wymaga od nas wyposażenia się w dobrej jakości sprzęt. Oczywiście na początku swojej przygody możemy ograniczyć się jedynie do programu do nagrywania ekranu, jednak z czasem nasze wymagania będą rosły, co nie będzie szło w parze z możliwościami takiego oprogramowania. Dlatego też warto zwrócić uwagę na kamery streamingowe, które nie dość, że przeniosą nasze materiały na wyższy poziom, to jeszcze zapewnią nam komfortową komunikację z przyjaciółmi i rodziną. Oto przegląd najlepszych na rynku kamer do streamingu.
kamera do streamingu

Do czego jest potrzebna kamera streamingowa?

Streaming materiałów video w czasie rzeczywistym to forma rozrywki, która elektryzuje coraz większą część społeczności internetowej. Dla wielu niewinna rozrywka przeradza się w doskonale prosperujący biznes. Coraz więcej osób lubi spędzać wolny czas na podziwianiu efektów gry innych graczy, a osoby, które dobrze czują się w formę komentatora swojej gry, coraz częściej decydują się na próbę sił na Twitchu czy innych popularnych serwisach streamingowych.

Sprawdź także: Link afiliacyjny: co to jest i jak można na nim zarobić?

Jednak by zadbać o odpowiednią warstwę jakościową naszych materiałów, sam program do nagrywania ekranu nie wystarcza. Niezbędne jest wyposażenie swojego gamingowego stanowiska w kamerę do streamowania. Istnieje wiele zalet związanych z korzystaniem z takiego urządzenia. Znacznie lepsza jakość, prosta obsługa, możliwość uatrakcyjnienia rozgrywki poprzez ukazanie okienka z naszą twarzą - to tylko mały wycinek korzyści wynikających z zakupu kamerki do streamingu. 


Przeczytaj także: Kamera do PS4 - do czego służy i czy warto kupić?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kamery do streamingu?

Wybór idealnej kamery do streamingu powinien być poprzedzony weryfikacją kilku fundamentalnych czynników, które wpłyną na jakość i komfort wykorzystania sprzętu. Jeśli chcemy na poważnie zająć się streamingiem gier, musimy zadbać o wysokiej klasy urządzenie. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę w szczególności, szukając najlepszej kamery do streamingu?

  • Wbudowany mikrofon - komentowanie rozgrywki to obecnie integralna część streamingu, dlatego zawsze powinniśmy zwrócić uwagę na jakość zintegrowanego mikrofonu w kamerce. Na jakość i czystość dźwięku wpływa między innymi lokalizacja mikrofonu - modele z wbudowanym mikrofonem w pewnej odległości od obiektywu to najlepszy wybór.
  • Rozdzielczość - obraz HD to podstawa, bez której nasze materiały będą tracić na jakości. W tym przypadku zasada im więcej, tym lepiej może być przez nas honorowana. Idealne rozwiązanie to kamera, która obsługuje transmisję o rozdzielczości 1920 x 1080.
  • Płynność liczona w klatkach na sekundę - oprócz rozdzielczości, trzeba zwrócić uwagę na płynność transmitowanego materiału. Za tę cechę odpowiada liczba klatek, która jest obsługiwana przez naszą kamerę. By płynność była niezachwiana nawet w najbardziej dynamicznych grach, nasza kamera powinna dysponować możliwością płynnej transmisji nawet 30 klatek na sekundę. 

Xiaomi Mi IMILAB Webcam 1080p

Przyszedł czas na opis pierwszej, wartej uwagi kamery, która umożliwi nam wysokiej jakości transmisję gier video. Podobnie jak inne urządzenia tego producenta, Xiaomi Mi IMILAB Webcam charakteryzuje się świetną relacją ceny do jakości.

Ta kamera pozwoli nam na wyjątkowo łatwe użytkowanie sprzętu przy zachowaniu relatywnie wysokiej jakości nagrania. Kamera jest ponadto wyposażona w bardzo wygodny uchwyt, który pozwala nam na dopasowanie kamery nie tylko do komputera, ale też do innych urządzeń, w tym urządzeń mobilnych. To małe urządzenie, jak na cenę poniżej 100 złotych, zdecydowanie może zostać brane pod uwagę na początku naszej przygody ze streamingiem. 

Logitech BRIO Webcam 4K

Logitech od zawsze specjalizował się w produkcji wysokiej jakości sprzętu komputerowego. I w przypadku BRIO Webcam 4K możemy z czystym sumieniem stwierdzić, że producent trzyma świetną formę. 

Rozdzielczość 4K HD, doskonała jakość obrazu bez względu na oświetlenie, wygodny i ergonomiczny kształt oraz nowoczesne funkcje rozpoznawania twarzy za pomocą systemu BRIO sprawiają, że kamera do streamingu Logitech BRIO Webcam 4K jest warta swojej ceny. Urządzenie wyposażone w całą serię nowoczesnych technologii, jak RightLight 3, pozwala na dynamiczne dostosowanie obrazu do konkretnego kontekstu. To jednak nie wszystko. Parametry urządzenia w pełni pokrywają potrzeby nawet zaawansowanych streamerów. 30 lub 60 klatek na sekundę, 5-krotne powiększenie to najważniejsze funkcje, które gwarantują nam doskonałą jakość publikowanych materiałów. 

Razer Kiyo

Razer Kiyo to kamerka, która zapewnia nam płynność 60 klatek na sekundę przy jakości 720p. Co więcej, obiektyw w tym urządzeniu został otoczony diodami LED, dzięki czemu bez względu na oświetlenie zawsze będziemy doskonale wyeksponowani. Ledy o mocy 5600 K sprawiają, że nawet w zaciemnionym pomieszczeniu będziemy gwiazdami pierwszego planu. Samo natężenie światła można dowolnie regulować, dzięki czemu zawsze uzyskamy satysfakcjonujący rezultat. 

Razer Kiyo jest jednym z wielu urządzeń, które dostosowują płynność emisji do rozdzielczości. Jeśli chcemy zaprezentować prawdziwie dynamiczną rozgrywkę, 60 klatek na sekundę będzie najlepszym rozwiązaniem. Wtedy widzowie będą podziwiać nasze starania w rozdzielczości 720p. Jakość Full HD natomiast jest możliwa do osiągnięcia przy płynności 30 klatek na sekundę. Jest to idealne rozwiązanie na spokojniejsze gry, które zapewnią nam i naszym widzom idealny obraz. 

Czy kamera Razer Kiyo jest warta swojej ceny? Jak najbardziej. Jeśli myślimy o streamingu gier na poważnie, ten model kamerki na długi czas zapewni nam komfort publikowania materiałów w bardzo wysokiej jakości. 

Microsoft LifeCam Cinema

Propozycja od giganta Microsoft to kolejna propozycja dla osób, które o streamingu gier myślą na poważne. Profesjonalne urządzenie charakteryzuje się maksymalną rozdzielczością video 1280x720.

Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w specjalne technologie, które znacznie zwiększa jakość obrazu. O jakich funkcjach mowa? Między innymi o Auto focusie, ClearFrame czy Truecolor. Wysokiej jakości urządzenie gwarantuje nam doskonały balans kolorów i wyrazistość obrazu, nawet w przypadku szybkiej rozgrywki. Wbudowany mikrofon redukuje szumy, co jest dodatkowym atutem dla osób, które nie wyobrażają sobie streamingu bez komentarza. 
Autor: Norbert Rukowski
Autor: Norbert Rukowski